چگونگی رابطه‌ی زن و شوهر و تاثیر آن در استحکام خانواده

گردآورنده: 
لطیفه فاضلی
 چگونگی رابطه‌ی زن و شوهر و تاثیر آن در استحکام خانواده
این تحقیقات مجموع مطالبی از سایت‌های مختلف و نویسندگان بزرگ و تجربه‌های شخصی خودم می‌باشد بنا بر اهمیت این موضوع در سرنوشت جامعه و سطح کشور به دقت نظر بیشتری نیاز است.
چون هر زن و شوهر یک خانواده را تشکیل می‌دهند و هر خانواده شهری را و هر شهر کشوری را، اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین وجهه‌ی اخلاقی یک جامعه خانواده می‌باشد.
برای همین هر دختر و پسری که قصد تشکیل خانواده را دارند مسئولند علم و آگاهی خویش را در این سمت پرورش دهند تا در جریان زندگی به اطرافیان صدمه‌ا‌ی وارد نشود.
اسلام برای خانواده، ‌قداست خاصی قائل است. خانواده کانون امنیت، آرامش و آسایش در زندگی است و برای دستیابی به چنین خانواده‌ا‌ی علاوه بر ملاک‌ها و معیارهای اولیه که در انتخاب همسر شایسته بیان شده است به رهنمودها و دستورات و راهکارهایی نیز نیاز است که این رهنمود‌ها و دستورات تحت عنوان اصول حاکم بر روابط زن شوهر باعث نشاط و گرمی و استحکام کانون خانواده می‌گردد.
ولی در مواردی زن و شوهر با اختلاف و درگیری‌هایی مواجه می‌شوند که اغلب ناشی از اختلاف سلیقه‌های جزئی و عدم درک یکدیگر می‌باشد. حال در چنین وضع و موقعیتی باید هر یک از زوج‌ها احساس مسئولیت کند و موانع برقراری ارتباط سالم را از میان بردارد. در نتیجه مسیر پر پیچ و خم زندگی هموار خواهد شد.
اسلام زندگی خانوادگی را بر مبنای حقوق و مسئولیت‌ها قرار می‌دهد و در آن وظیفه هر یک از اعضا معلوم و مشخص است. در عین اینکه گذشت و فداکاری زوجین برای گرمی کانون خانواده و استواری آن یک اصل است. زندگی زناشویی بر اساس تسلیم به اصول زندگی مشترک یعنی محبت، فداکاری و گذشت استوار است.
آشنایی با اصول حاکم بر روابط زن و شوهر باعث تحکیم روابط خانواده می‌گردد. پس شناخت و آشنایی زوجین با اصول حاکم بر روابط آن‌ها و حقوق و مسئولیت‌های هر یک اهمیت بسیار زیادی داشته و تحقیق در این زمینه امری ضروری به نظر می‌رسد.
ازدواج در حقیقت ایجاد یک پیوند جدید بین دو دنیای متفاوت با ویژگی‌های گوناگون است. آنچه مسلم است لازمه‌ی دستیابی به جامعه‌ا‌ی استوار و مستحکم و سرشار از تربیت و آداب اسلامی، وجود یک خانواده‌ی مملو از عواطف پاک و انسانی و اسلامی است.
خانواده‌ا‌ی که با به کارگیری اصول صحیح زندگی مشترک و اصول اسلامی، به کانون عشق و محبت تبدیل خواهد شد. لذا در این تحقیق سعی شده اصول حاکم بر روابط زن و شوهر و موانعی که بر بنیان خانواده تأثیر می‌گذارد راهکارهایی ارائه شود تا بنیان خانواده محکم‌تر شود.
با توجه به نقش مؤثر خانواده در رشد و تعالی جامعه و عوامل مؤثر در تحکیم خانواده و رعایت اصولی خاص جهت رسیدن به آن، در این زمینه کتاب‌ها و مقالات زیادی تدوین شده است. ولی اغلب مطالب به صورت پراکنده و در قالب داستان عنوان گردیده بود. لذا در این پژوهش سعی شد ضمن تقسیم‌ بندی مطالب به سر فصل‌های مهم و کاربردی، تسلسل مطالب رعایت گردد و از تکرار اجتناب شود
چند راهکار مناسب برای روابط عاطفی خانواده ها
*(یک رابطه‌ی عاطفی در بین زن و مرد، مهم‌ترین اصل رابطه زناشویی است. کسانی که رابطه‌ی عاطفی قوی‌تری دارند، در زندگی زناشویی بسیار موفق‌تر از دیگران‌اند. یکی از مهم‌ترین اصول داشتن یک رابطه‌ی پایدار از نظر عاطفی، ارتباط کلامی بین زن و مرد است. در این مطلب نکات مهمی را برای مردان آماده کرده‌ایم که دانستن آنها خالی از لطف نیست.
چند توصیه به آقایان:
اگر می‌خواهید همسرتان همواره زنی با طراوت و سرزنده و مادری سنجیده و مهربان باشد تصور نکنید که مجبورید بهای سنگینی را برای حصول این نتیجه بپردازید. فقط کافیست روزانه دقایقی به دقت به حرف‌های او گوش فرا دهید. در این شرائط طبیعی‌ترین کاری که او خواهد کرد همان صحبت کردن است. دراین مواقع برای اینکه همسرتان احساس کند که مورد پذیرش بیشتری است، بهتر است چند توصیه زیر را رعایت کنید:
1. وقتی احساس می‌کنید همسرتان ناراحت است، منتظر حرف زدن او نمانید. اگر شما آغاز گر حرف باشید، ۵۰ درصد ناراحتی‌اش را از بین می‌برید.
٢. وقتی به او اجازه صحبت می‌دهید، بدانید ناراحت شدن از اینکه او چر ا ناراحت است.
٣  از قطع کردن سخن او اجتناب کنید.
۴  وقتی نمی‌دانید که چه بگویید، حرفی نزنید. اگر نمی‌توانید حرف مثبتی بزنید و یا اگر نمی‌توانید جانب احترام را بگیرید، ساکت بمانید.
۵  اگر همسرتان قصد صحبت نداشت با طرح سوال او را به صحبت تشویق کنید.
۶. احساسات او را اصلاح نکنید و در مقام داوری برنیایید.
٧.  تا حد امکان آرامش خود را حفظ کنید. واکنش نشان ندهید چرا که اگر حتی برای لحظه‌ا‌ی کنترل خود را از دست بدهید، بازنده می‌شوید.
و نکته‌ی مهم دیگری که تجربه‌ی شخصی بنده نیز در این راستا قرار دارد شناخت است.
شناخت طرفین اهمیت بسیاری دارد و می‌تواند کمک زیادی در استحکام خانواده داشته باشد.
شناخت زن و شوهر از عوامل تحکیم کننده زندگی، آنها را از سردی روابط نجات دهد. مهم آن است که زن و شوهر همدیگر را در اولویت قرار دهند و به وجود یکدیگر بهای بیشتری بدهند.
بسیاری از زن و شوهر‌ها زندگی مشترک خود را با عشق و علاقه شروع می‌کنند اما متاسفانه بدلیل ناآگاهی، خودخواهی و بی تدبیری‌ها، آرام آرام شاهد سردی روابط خود می‌شوند. زن و شوهر برای حفظ تحکیم روابط خود چه باید بکنند؟ چه آگاهی و تکنیکهای باید فرا بگیرند تا از سردی و روزمره گی روابط خود نجات یابند؟
زوج‌های جوان باید در سه قسمت آموزش و آگاهی خود را افزایش دهند:
– آگاهی و آموزش زن و مرد در مورد تفاوت‌های آنان در چگونگی ارتباط برقرار کردن با یکدیگر، یعنی تفاوت‌های ارتباطی زن و مرد را باید فرا بگیرند.
– آموزش و آگاهی آنان از تفاوت‌های زن و مرد در برآورده شدن نیازهای جنسی شان.
– چگونگی حل مسئله و تصمیم گیری درست.
زن و شوهر در ارتباط با یکدیگر باید برای یکدیگر وقت بگذارند و همدیگر را در اولویت قرار دهند. در هنگام گفتگو بجای بیان مداوم عیوب یکدیگر، نکات مثبت خود را بازگو کنند تا شیرینی روابط عاطفی خوب را حس کنند.
عواملی که روابط زن و شوهر را محکم‌تر می‌کند شامل موارد زیر است:
دین‌داری: دین‌داری موجب ثبات و استحکام روابط زن و شوهر می‌شود، رضایت و انسجام خانوادگی، عزت نفس، روحیه خوش‌بینی در محیط خانه را افزایش می‌دهد و از نارضایتی، بروز بی‌بند و باری‌ها، مصرف مواد مخدر جلوگیری می‌کند .
بسیاری از مشکلات زوج‌ها بدلیل سطح‌نگری و تعارض بین آزادی شخصی و امنیت عاطفی آنهاست که در بیشتر موارد بدلیل از دست دادن معنا و مفهوم زندگی است و فاصله گرفتن از ارزش‌ها، چارچوب و نظام اعتقادی و دینی خود است.
بنابراین ارزش‌ها و نظام اعتقادی فرد موجب یکپارچگی بیشتر، مهر و عطوفت در محیط خانوادگی و روابط زن و شوهر می‌شود.
همدلی: همدلی به معنای درک احساس، نگرش، تفکر و رفتار فرد مقابل است. همدلی به معنای تایید نظر فرد مقابل نیست بلکه به معنای درک همدلانه اوست. نبود همدلی در ارتباط زن و شوهر موجب تنش و اضطراب آنها می‌شود، زیرا هر دو طرف به این نتیجه می‌رسند که برای یکدیگر اهمیتی ندارند. لذا همدلی موجب آرامش و درک متقابل زن و شوهر می‌شود.
بیان محبت: محبت و عشق ورزیدن موجب رضایت و ثبات خانواده می‌شود و آرامش و امنیت روانی را برای زن و شوهر بوجود می‌آورد و موجب می‌شود تا زن و شوهر از چتر حمایتی و دلگرمی یکدیگر برخوردار شوند. 
راهکارهای بسیار مفیدی که من خود نیز از شروع زندگیم تا اکنون بکار گرفتم و نتایج بسیار خوبی حاصل کردم نوشته‌های" دکتر جان گری" در کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی است.
من نکته‌های کلیدی و مهم این کتاب رو بصورت خلاصه برای خود یادداشت کردم و در بسیاری از مواقع کاربرد‌های خیلی بالایی برایم داشته است. که چندی از این تلخیص را خدمت خوانندگان عزیز دارم که بصورت ساده و نکته برداری در آوردم برای لحظات ناراحتی و توقعات طرفین:
- وقتی زن ناراحت و اندوهگین است مردها می‌گویند بهتر است تنهایش بگذاریم بدون ادب و نزاکت او را ترک می‌کنند. مردها غافلند از اینکه چقدر نزدیک بودن، و صمیمی بودن و همدرد بودن برای یک زن مهم است.
عمیق‌ترین وحشت مرد این است که به اندازی کافی خوب و شایسته نباشد. همانطور که زنان در مواقعی که به آن‌ها بی‌توجهی
 می‌شود حساس می‌شوند و نیاز به توجه دارند مردها نیز موقعی که زنان از مشکلات خودشان صحبت می‌کنند حساسیت نشان می‌دهند به همین دلیل شنونده بودن برایشان سخت است .
مرد همیشه می‌خواهد قهرمان زن باشد وقتی زن مایوس و غمگین است مرد احساس عجز می‌کند. اندوه زن عمیق‌ترین ترس او را تایید می‌کند که مبادا شایستگی و توانایی نداشته باشد؛ امروزه زنان متوجه نیستند که مردها چگونه آسیب پذیرند و چقدر نیازمند به عشق هستند. عشق به مرد کمک می‌کند تا بداند که توانایی آن را دارد که دیگران را به کمال برساند.
زنان برای اظهار کامل احساساتشان به خود اجازه بیان شاعرانه، گزافه گویی و کلی گویی می‌دهند مثلا:
تو هرگز به حرفم گوش نمی‌دهی.
منظور از هرگز می‌خواهد فقط کلافگی خودش را اظهار کند ولی مردها آن را جدی می‌طلبند و می‌گویند من الان حرفت را شنیدم چرا می‌گویی هرگز منظور زنان فقط این است که مردها با تمام وجود به حرفشان گوش بدهند.
 یک زن وقتی می‌گوید: خیلی خسته‌ام هیچ کاری نمی‌توانم بکنم. منظورش این است که امروز خیلی کارکرده‌ام و نیاز به حمایت دارم حمایت یعنی" ممکنه من را در آغوش بگیری و به من اطمینان بدهی که دارم کارهایم را به خوبی انجام میدهم؟" ولی مردها فکر می‌کنند با آن حرف زنشان یعنی اینکه تو چقدر تنبلی و هیچ کاری نکردی و همه کار را من کردم اما اینگونه نیست زن‌ها همیشه نیاز به محبت و توجه و حمایت از طرف عزیزشان دارند.
وقتی زن با مرد در مورد موضوعی صحبت می‌کنند و مردها مثل همیشه سکوت می‌کنند.
 منظورمرد در سکوت آن است هنوز نمی‌دانم چه بگویم ولی دارم بهش فکر می‌کنم ولی زنان فکر می‌کنند که مرد برایشان جوابی ندارد چون اهمیتی نمی‌دهد و ندیده می‌گیرد. پس وقتی مردها ناراحت هستند به غار خودشان فرو می‌روند زنان نباید ناراحت شوند و احساس بدی بکنند چون آداب و رسوم مردها این است آنها باید در آن موقع مردها را تنها بگذارند تا خوب فکر کنند و مشکلاشان حل شود زن نباید سوال‌های متعددی در مورد ناراحتی مرد بپرسد با او حرف بزند و دلداریش دهد.
 همه‌ی این‌ها مرد را عصبانی‌تر می‌کند زنان نباید سعی کنند از موضوع سر در بیاورند.
یا با آنها حرف بزنیم در میان حرف زدن بگوییم به خاطر این که خیلی دوستت دارم می‌خواهم با تو درد دل کنم. چون از حرف زدن با تو لذت می‌برم آن وقت مرد خیلی خوشحالم می‌شود. خوب گوش می‌دهد و زمانی که مرد یاد می‌گیرد تا به حرف‌های کسی که به او علاقه دارد گوش کند و وقتی می‌بیند که از او قدر دانی می‌شود او نیز به تدریج می‌آموزد که شروع به درد دل کند.
باید به خانم‌ها تذکر داده شود، که محبت زیادی با هم بودن زیاد و صمیمیت زیاد خودش نا خودآگاه و به طور طبیعی اتفاقی در درون مرد به وجود می‌آید که مدتی از هم جدا باشند و مرد عقب نشینی می‌کند و به زن بی‌اعتنا می‌شود این بدان نیست که زن به مرد محبت نکند فقط بدین منظور گفتم که در مواقع صمیمیت زن و مرد و محبت بسیار مرد بد خلق و کنارگیر و دم‌ دمی مزاج و تدافعی می‌شود ما ناراحت نشویم و نگوییم که ما را دوست ندارد بلکه در آن موقع دیگر نباید محبت کنیم و نباید هم خیلی بدخلقی و بی‌احترامی کنیم. خوش اخلاق باشیم و در عین حال ساکت و آرام. در این صورت مردها خودشان دوباره مهربان و صمیمی می‌شوند تا مهربانی را از شما هم بگیرند. و در این حالت عقب نشینی مردها اگر ما دخالت نکنیم و آن را به حال خودشان بگذاریم دو هفته بیشتر طول نمی‌کشد و گرنه این زمان بیشتر طول می‌کشد.
برای استحکام روابط بهتر است با نوع عشق‌ها آشنا شویم:
دوازده نوع عشق داریم، نیازهای عمده عشقی زنان و مردها
در اینجا انواع مختلف دارد
انواع عشق در کنار هم فهرست شده است.
آنچه زنان نیاز به دریافت دارند و آنچه مردها نیاز دارند دریافت  کنند:
زنان  مردها
اهمیت اطمینان
درک پذیرش
احترام   قدردانی
فداکاری  تحسین
دلگرمی   تایید
تشویق تشویق    
مطمئنا هر مرد و زنی به تمام این دوازده نوع عشق نیاز پیدا می‌کند، شناسایی شش نوع از این نیاز‌های عمده عشقی برای زنان دلیل بر این نمی‌شود که مردها به این نوع محبت‌ها نیازی ندارند، مردها هم نیاز به علاقه، درک، احترام، و فاداری، ارجمندی، و اطمینان خاطر دارند. منظور از نیاز عمده این است که لزوما بتوانیم آن را به کمال برسانیم قبل از اینکه انواع دیگر عشق را دریافت و از آن تقدیر نماییم.
بهترین‌ها را برای زنان و مردان مسلمان آرزومندم.
منابع:
کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی
- سایت بیتوته
- نوشته‌های بدری السادات موسی محمدی
 سایت  Hidoctor.ir

مطالب جدید

عطر مادر خانواده‌ی سعادتمند (1398/12/24)
تلنگر اندیشه (1398/12/21)
ما خدا را می پرستیم دنیای کودکان (1398/11/15)
آسایش و آرامش سرویس سلامت (1398/10/10)
انتخاب تو چیست؟ زنان موفق (1398/10/10)