اهمیت مطالعه در زندگی

اهمیت مطالعه در زندگی
مطالعه یکی از مهم‌ترین مهارت‌های به دست آمده‌ای است که زمینه‌ی موفقیت و سرگرمی را برای هر فردی در زندگی‌اش به ارمغان می‌آورد.
این بدان خاطر است که از یک سو مطالعه بخش کامل کننده‌ی حیات فردی و عملی هر کدام از ما به شمار می‌رود و نیز کلید دستیابی به علوم و معارف مختلف می‌باشد و از دیگر سو دین اسلام در اولین آیه‌ای- إقراء: بخوان– که بر پیامبر بزرگوارمان نازل شده ما را به فراگیری آن می‌خواند.
از این رو برخی از فایده‌های مطالعه را برای شما بر می‌شماریم:
1) یکی از مهم‌ترین فایده‌های مطالعه این است که در موضوع آموزش و شناخت فرهنگ‌ها و علوم مختلف، مطالعه وسیله اصلی ارتباط میان آن‌ها به شمار می‌رود و موجب افزایش دامنه‌ی کلمات فرد و رشد شخصیتی او می‌گردد.
2) مطالعه توانایی کسب مهارت آموزش خود محور را به فرد می‌بخشد. این مهارت یکی از ضرورت‌های حیات انسان به شمار می‌رود به گونه‌ای که بدون آن همراهی با پیشرفت‌های علمی میسر نخواهد بود.
3) مطالعه نقش به سزایی در تقویت شخصیت انسان دارد چرا که این امکان را برای او فراهم می‌سازد که میان دیگر افراد به سخن بپردازد و نیز بتواند که در تمام زمینه‌های زندگی با دیگران به مناقشه بپردازد.
4) مطالعه در میدان آموزش و در حوزه تربیتی در دنیای امروز ارتباط میان دانش آموز و کتاب را استحکام می‌بخشد و او را وا می‌دارد که با علاقه به سوی کتاب روی بیاورد و علاوه بر آن فرصت‌های مناسب را برای او فراهم آورد تا اینکه مهارت‌های مختلف و نیز دامنه‌ی وسیعی از کلمات، جمله‌ها و عبارت‌ها را به دست آورد.
5) یکی دیگر از فایده‌های مطالعه این است که یکی از راه‌های بهره بردن از زمان می‌باشد. به گونه‌ای که انسان وقتش را تنظیم می‌کند و در برابر آن مسئول خواهد بود. چرا که در روز قیامت از عمرش سوال خواهد شد که در چه راهی سپری نموده است و نیز جوانی‌اش را در چه راهی از دست داده است.
6) مطالعه وسیله‌ای است برای گسترش دامنه‌ی فهم و استعداد‌های انسان. چرا که انسان در زمینه‌های لغت ادبیات، تفسیر، فقه، عقیده، علوم مقاصد( فلسفه) ارتباطات و... به مطالعه می‌پردازد و کتاب‌های قدیم و جدید را می‌خواند.
از این رو تمام این موارد موجب گسترش دامنه‌ی عقل و فهم انسان خواهد شد.
پس ای خواهر بزرگوارم.
تلاش کن در زمان نوجوانی علاقه‌ی مطالعه را به فرزندت آموزش بدهی. چرا که این کار به شخصیت او شکل می بخشد و به او کمک می‌کند که در تحصیلات درسی و غیر درسی موفق باشد.

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)