آموزش قرآن

آموزش قرآن

درس قرآن یکی از دروس مهم و اساسی و متفاوت با سایر دروس در مدارس ابتدایی است که متأسفانه در سالهای اخیر مورد بی‌توجهی قرار گرفته و در ساعات درس قرآن، برخلاف اصولی که باید رعایت شود، شور و نشاط چندانی وجود ندارد. باتوجه به همین مسائل؛ به عنوان آموزگار پایه‌پنجم در راستای تحقق اهداف مربوط به آموزش و فراگیری کتاب آسمانی در سالهای اول تحصیلی و جذاب و کردن ساعات درس قرآن در مدارس، روش‌های متنوع و کار گروهی به شرح ذیل را به کار بردم که امیدوارم سایر همکاران نیز بتوانند از این روش در کلاس خود بهره بگیرند: به تعداد دانش آموزان در کمد کلاس کتاب قرآن وجود دارد. قبل از ورود معلم دو نفر که مسئول پخش قرآن در میان دانش آموزان هستند، این کار را مرتب انجام می‌دهند و قرآن کریم در اختیار هریک قرار می‌گیرد. بچه‌ها با وضو و با لباس پاکیزه و منظم در کلاس حاضر می‌شوند. سپس با راهنمایی معلم، به نمازخانه مدرسه می‌روند و کلاس در نمازخانه تشکیل می‌شود تا باسایر دروس تفاوت داشته باشد. دانش آموزان دایره‌وار دور همدیگر می‌نشینند تا احساس انس و الفت بیشتر در میان آنها ایجاد شود و بیشتر به خواندن کلام آسمانی علاقه مند شوند.

بوسیله اسپیکر و با کمک گرفتن از نرم افزار قرآن کریم، هر جلسه با معرفی یک قاری، سوره مورد نظر با صدای ایشان قرائت می‌شود. سپس دانش آموزان همراه با نوار آیات را چند بار تکرار و قرائت می‌کنند . بعد آموزگار نیز دو بار سوره را قرائت می‌کند و با کمک بچه‌ها معنی و پیام آیات را به صورت ملموس و کاربردی در زندگی بیان می‌کند.

گاهی نیز اگر مفهوم سوره به شکلی باشد که بتوان از پخش کردن فیلم یا انیمیشن بهره برد، این کار انجام می‌شود که موجب متنوع شدن شیوه تدریس و افزایش میزان یادگیری خواهد شد. نیز درک مطلب برای دانش آموزان آسانتر خواهد بود.

هر هفته یک حدیث مرتبط با زندگی روزمره توسط معلم ارائه می‌شود و دانش آموزان علاقه‌مند حدیث را حفظ می‌کنند و به برادر و خواهر کوچکتر خود یاد می‌دهند. مانند حدیث مربوط به شروع غذا خوردن یا مسافرت کردن و...

در پایان هر جلسه همه حدیث پایان مجلس را می‌خوانند.

و توافق شده است که بچه‌ها هر روز یک صفحه قرآن در خانه بخوانند و آخر هفته یک بن تشویقی بگیرند که باعث می‌شود روان خوانی آنها بهتر شود و با خواندن قرآن انس بگیرند.

با امید اینکه بتوانیم کلاس های درس قرآن را باشکوه‌تر و تأثیرگذارتر از همیشه برگزار نماییم.