خدیجه بانوی دانشمند اسلام

خدیجه بانوی دانشمند اسلام

 گفتن از خدیجه آسان نیست زیرا خدیجه نه یک زن، نه مادر چند فرزند که مادر مومنان است خدیجه الگو است! اسوه است! او در صدر زنان شایسته و به کمال رسیده است، او نمونه کامل از یک مادر مهربان برای فرزندانش، همسری دلسوز و جان فدا برای شوهرش، شوهری که بار سنگین رسالت را برعهده گرفته می باشد! او سردار زنان قریش است، اومادر مومنان و همسر خاتم پیامبران و مادر فاطمه سیده زنان اهل بهشت است.

تاریخ زندگی اش پر از درس ها و آموزه هایی برای زنان است، زنانی که امروزه در جامعه رنجور و بیمار ما چوب ستم می‌خورند و به خاک ماتم می‌نشینند. و با کمال تاسف که نقش او کاملا رنگ باخته و سهم‌اش در اجتماع بر باد رفته است.

زنان ما باید از پرتو فروغ جاودانه خدیجه این نگین یاقوتی در انگشتر خاتم الانبیا نوری بر‌گرفته تاریکی‌های جهل و جمود موت و صموت را روشن سازند. 

خدیجه تنها یک زن نیست او انیس، حامی، مصدق، و اولین مومن به پیامبر؛ این شریف‌ترین شوهر در تاریخ است. زنان ما هر چه می‌کشند، می‌بینند و مهجور می‌شوند، از نا‌آگاهی‌شان است. اطلاع‌رسانی دقیق به زنان رسالت کیست؟ چگونه می‌توان از نردبان ترقّی و تعالی بالا رفت؟زنان ما چگونه باید حق خود را بشناسند؟ آن را بگیرند و این حق‌ستانی را نهادینه کنند؟ از خدیجه!، چگونه مادر بودن را بیاموزند؟ از خدیجه!، وفا‌داری، همسرداری، ایثار و از خود گذشتگی، و صبر و پایداری را برگیرند.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم می فرماید! "از مردان بسیار به کمال رسیده‌اند، اما از زنان..." 

خدیجه یکی از زنان جامع، شایسته و کمال رسیده است. او در اول لیست بهترین زنان امت قرار دارد.

پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم، از او چنین یاد می‌کند: هنگامی او به من ایمان آورد که مردم به من کفر ورزیدند، او در شرایطی تصدیقم کرد که مردم تکذیبم می‌نمودند، او وقتی از من حمایت کرد که مردم تحریمم می‌کردند و از او خداوند فرزندانی نصیبم کرد که از دیگر زنان فرزندی نصیبم نشد.

ایستادن در کنار شوهری که دین جدید و رسالت نوی را آورده، ایمان آوردن و حمایت کردن از او، همدم و همراز بودن با او، در آن شرایط کار ساده ای نبود، بلکه خدیجه در راه دفاع از حریم رسالت، بهای سنگین پرداخت.

و شرایط سخت و طاقت فرسا را تحمل کرد و سرانجام حاصل زحمات خود را هم دید.

پیامبر اسلام هرگز خدمات خدیجه را فراموش نکرد، همواره می‌فرمود: خدیجه پس از رحلت او هرگز فراموش نمی‌شود.

خدیجه محمد امین صلی الله علیه وسلم را با فقر و ناداری‌اش بر اشراف و اعیان قریش ترجیح داد، پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم را در ابتدای دعوت،آن‌گاه که دعوت الی الله روز به روز سخت‌تر و صعب‌تر می‌شد حمایت می‌کرد و ثروت خود را در راه دعوت پیامبر هزینه می‌کرد. خدیجه نه تنها در اسلام زنی شایسته، بایسته و پاکیزه بود که در جاهلیت هم به نام (طاهره) مشهور بود و قسمت اعظمی از بار مشکلات پیامبر خدا را بر دوش می‌کشید.

این زنی به تمام معنا کامل و جامع، گرچه ما می‌گوییم که جامعه عرب بدوی، عصر جاهلیت و ستم‌گری بود اما در میان آن همه ظلم و ستم هم زنی چون خدیجه رشد می‌کند. با تاسف که جو امروز جامعه ما و ظلمی که بر زن مظلوم و محروم از همه حقوق می‌رود نه تنها کمتر از جو جهل و جمود عصر جاهلیت نیست بلکه بدتر از آن است. چراکه در آن زمان زنجیر ظلم و ستم توسط نبی مکرم اسلام شکسته شد اما امروزه قاریان خطوط قرآن نه معانی و مفهوم و تفسیر آن؛ زن را مجددا در زنجیرکرده‌اند، تفسیرشان از کلام وحی ابتدایی و ناآگاهانه است! . بایستی که عالمان دلسوز و واعظان حکیم به باز تعریف زن و حقوق آن پرداخته؛ تا ریشه های تعریف غلط امروزین از زن خشکانده شود.

بیایند خواهران ما با شناخت خدیجه، زندگی و ایثار و ازخود گذشتگی‌اش در راه تعالی و نشر دعوت، توشه برگیرند و با درایت خود آن را در زندگی خویش به کار گیرند اگر زنان دانشمند و متخصص در تمام شاخه‌های‌ علمی می‌داشتیم به طور حتم موفق عمل می‌کردیم. بیش از نیمی از معضلات امروز ما ناشی از جهل مادران به ستم حکام و بی توجهی پدران بر می‌گردد. امید است با گام های متین و استوار در خط اسلام، رسالت مادر را به او بسپاریم و از او انتظار تربیت نسل موفق و برتر را داشته باشیم که اگر چنین نشود زخم کهنه جهل و نادانی همچنان ریشه دار خواهدماند.