اجتماعی

از غرب‌زدگی تا تحریف واقعیّت‌

انقلاب‌های عربی زمینه‌ی مناسبی را برای آن دسته از تحلیل‌گران و نویسندگان که خود را کارشناس مسائل جهان اسلام می‌دانند فراهم کرد تا در مجامع دانشگاهی و غیر دانشگاهی غربی به تحلیل و بررسی اوضاع کشورهای عربی بپردازند. اخیراً‌ کتابی از یکی از اساتید فرانسوی که متخصص مسایل خاورمیانه است به زبان انگلیسی منتشر شده است و نویسنده ضمن بررسی تجارب انقلاب‌های عربی در بخشی از آن می‌نویسد: عرب‌ها استثناء نیستند؛ آنها می‌توانند به آسانی و به هر بهایی که باشد برای دستیابی به آزادی و عدالت مبارزه کنند.

زنان آواربردار

نویسنده: 
دکتر محمود خردو

 

در ۱۹۴۵ و پس از پایان جنگ جهانی دوم، حجم خرابی به بار آمده در اثر جنگ بسیار زیاد بود. حدود ۴ میلیون از ۱۶ میلیون خانه مسکونی در آلمان تخریب شده بود. به همین تعداد واحد مسکونی دیگر نیز آسیب جدی وارد شده بود. بیش از نیمی از مدارس از بین رفته بود و ۴۰ درصد از زیرساختهای کشور دیگر وجود نداشت. بسیاری از واحدهای تولیدی و کارخانه ها بکلی تخریب شده بودند و در نتیجه همه این خرابی‌ها ۴۰۰ میلیون متر مکعب آوار سراسر شهرها و مناطق مسکونی کشور را فراگرفته بود.

همه این‌ها در حالی بود که آتش جنگ عمده جمعیت مرد کشور را به کام مرگ کشیده یا خانه‌نشین کرده بود.

در فضیلت زن بودگی

نویسنده: 
صدیق قطبی

عطار نیشابوری وقتی می‌خواهد رابعه‌ی عدویه را بستاید می‌گوید: «او نه یک زن بود، بل صد مرد بود...» زن وقتی خوب است که مرد باشد؛ چرا که از نظر عطار و قاطبه‌ی مردان، مرد بودن فضیلتی است مسلّم. ادبیات و فرهنگ ما مجموعاً همین سوگیری را به‌ نسبت زنان داشته است.

خواجه نظام‌الملک در کتاب سیاست‌نامه می‌نویسد: «زنان اهل سترند و کامل عقل نباشند و غرض از ایشان گوهر نسل است که بر جای بماند و هر چه از ایشان اصیل‌تر، بهتر و شایسته‌تر‌ و هر چه‌ مستوره‌تر و پارساتر، ستوده‌تر و دلپذیرتر... با زنان تدبیر در کارها کنید، اما هر چه ایشان گویند چنین باید کرد، به خلاف آن کنید تا صواب آید چراکه در خبر این است: شاوروهُنَّ و خالِفُوهُنّ.

زایش از سنگ، زایمان همسنگ/ در نسبت میان زن و مرد

واقعیت آن است‌‌ که آبگینه از سنگ می‌زاید؛ از سنگی که سفت و سخت است؛ از سنگی که آنقدر‌ تراکم مولکول‌هایش بالاست که آن‌را قدرت می‌دهد، آخر هر وقت تراکم بیشتر شد انباشت انرژی بیشتر می‌شود و این انرژی اگر درست هدایت نشود، نه تنها آبگینه که بلکه خود سنگ را هم می‌شکند. سنگ وقتی که فرسایش یافت و مولکول‌هایش انرژی فوق‌العادّه‌ای‌ خود را از دست دادند، آن وقت ماسه می‌شود؛ ماسه‌ای‌ که هویّت‌ سنگ بودن را از دست نداده است. این سنگ در کوره پخته می‌شود، آن‌چنان‌ که آنقدر ریز می‌شود که امکان بلور شدن را می‌یابد؛ بلوری که به هر فرم در می‌آید؛ درست مانند سنگی که حالت خود را تغییر داده است.

به بهانه‌ی روز جهانی زن

نویسنده: 
جلیل بهرامی‌نیا

زنان در ارزش انسانی، سرشت بشری، ابزارها و توان شناخت، مسئولیّت‌ مدنی، صلاحیّت‌ امر به معروف و نهی از منکر، امکان ترقّی‌ معنوی و لیاقت دریافت خطاب الهی با مردان مساوی‌اند و تفاوت در برخی خصوصیّات‌ روانشناختی یا فیزیولوژیکی را نباید به تفاوت ارزشی تبدیل کرد؛ زن و مرد، نه در برابر یکدیگر، بلکه در کنار هم و به تعبیر نبوی «شقائق» یعنی همتای هم‌اند و در پویش مسیر شکوفایی و کمال، همدوش‌ و نیازمند یکدیگرند؛ هر دو باید به شأن انسانی و ارزش الهی یکدیگر احترام بگذارند از نگاه ابزارگرایانه به یکدیگر پرهیز کنند؛ نه زن ابزار مرد است و نه مرد ابزار زن. مرد و زن، دو نوع جنس انسان‌اند و هر دو به یکسان از روح که مایه‌ی امتیاز انسان از دیگر مخلوقات است، برخوردار هستند؛

سی ویژگی یک شهروند مسؤولیّت‌‌‌شناس

۱- آینده خود را تابع تلاش و خلاّقیّت‌ خود می‌داند؛

۲- هر کاری را با مشورت‌های تخصّصی‌ انجام می‌دهد؛

۳- از کسانی که برای مدیریّت‌ کشور انتخاب کرده در برابر قدرت و اختیاراتی که دارند، مسؤولیّت‌ مطالبه می‌کند؛

۴- بر اساس نظریه سیستم‌ها و نگاه درازمدّت‌ به زندگی، راستگوست؛

۵- مانع رشد دیگران نمی‌شود؛ بلکه با آن‌ها‌ رقابت می‌کند؛

۶- حداقل یک ساعت در روز کتاب می‌خواند؛

۷- از شخصی که زیاد دروغ می‌گوید، فاصله می‌گیرد؛

۸- در انجام کارها، از توان عقلی خود، چندین برابرِ هوش خود بهره می‌گیرد؛

۹- به دلایل حقوقی، به شدت مراقب سخنان خود است؛

۱۰- تا از قضاوتی مطمئن نباشد، مطرح نمی‌کند؛

فن بیان و سخنوری

نویسنده: 
دکتر طارق سویدان
ترجمه: 
علی رشیدی

تجربه زندگیم می‌گوید که در هر زمانی فن بیان و خطابه یکی از بزرگترین عوامل تأثیرگذار بر بشر بوده است. از مقوله‌های مشهور عرب است که می‌گویند‌: آغازگر هر جنگی کلام و سخن است. البته ناگفته نماند که آخر آن هم کلام و سخن است. چه چیزی مردم را به سوی جنگها سوق می‌دهد؟ چه چیزی جنگها را خاتمه می‌دهد؟ چه چیزی مردم و توده‌ها را به حرکت وا می‌دارد؟ طبیعتاً‌ کلام و سخن است.

آیا تُرک‌ها با کُردها برابرند؟

ترجمه: 
آزاد کریمی

ما شهروندان یک کشوریم و در یک سرزمین مشترک زندگی می‌کنیم؛ اما آیا همه ما باهم برابریم؟ بیایید این پرسش را واضح‌تر طرح کنیم: آیا ترک‌ها با کردها برابرند؟ بدون شک و بدون هیچ تردیدی به ما خواهند گفت که «البته که ما باهم برابریم.»

ما [ترک‌ها] تا چه حد با کردها برابریم؟ ترک‌ها ترکی صحبت می‌کنند و کردها، کردی. اما زبان رسمی دولت چیست؟

- ترکی.

پس نتیجه می‌گیریم که از لحاظ زبانی برابر نیستیم. زبان یک گروه در این کشور «زبان رسمی» دولت است و زبان گروه بزرگ دیگری در این کشور «رسمی» نیست.

در این کشور زبان ‌آموزشی کدام است؟

- ترکی.

آیا مدرسه‌ای برای آموزش زبان کردی وجود دارد؟ خیر. آیا دانشگاهی وجود دارد که آموزش آن به زبان کردی باشد؟ به‌هیچ‌وجه

در این کشور ما حتی به زبان‌های انگلیسی و فرانسه هم آموزش می‌دهیم اما کردی را ممنوع می‌کنیم. پس می‌توان گفت که ازنظر «آموزشی» نیز برابر نیستیم.

٧ ایده در تعامل فرزندان با دوست خودخواه

نویسنده: 
دکتر جاسم المطوع

اگر از رفتارهای خودخواهانه‌ی برخی از دوستان فرزندت شاکی هستی و احساس می‌کنی که روش تعامل با دوست خودخواه را نمی‌داند، من هفت راه حل را به تو پیشنهاد می‌کنم تا به فرزندت بیاموزی چگونه با چنین افرادی رفتار کند. این راه‌حل‌ها عبارتند از: نخست: نقش دوست خودخواه را با فرزندت بازی کن؛ با او حرف بزن سپس واکنش او را ببین. بیین با تو چگونه رفتار می‌کند آن وقت خواهی دانست آیا فرزندت روش تعامل با دوست خودخواه و متکبر را می‌داند یا در برابر او ضعف نشان می‌دهد؟ مثلاً‌ در حالی که فرزندت مشغول انجام تکالیف مدرسه است او را به بازی کامپیتوری دعوت کن؛ گفت‌وگو‌ را شروع کن و ببین چگونه واکنش نشان می‌دهد؟

نام و نهان

نویسنده: 
آزاد درویش‌پور

نامم را پدرم انتخاب کرد!

نام خانوادگی را یکی از اجدادم!

دیگر بس است!

راهم را خودم انتخاب خواهم کرد. . . (شریعتی)

 

آنکس که بدم گفت، بدی سیرت اوست

وانکس که مرا گفت نکو، خود نیکوست

حال متکلّم‌ از کلامش پیداست

از کوزه همان برون تراود که در اوست

شیخ بهایی

 

نام و بعضاً القاب به‌مثابه‌ی نام‌های خانوادگی، معرّف‌ و نمایان‌کننده‌ی قسمتی از شخصیّت‌ نام‌گذارنده است که در مورد اول که نام باشد، والدین نقش اصلی را در نام‌گذاری‌ها ایفا می‌کنند و به عبارتی بخشی از شخصیت والدین در نام فرزند ریزش می‌کند. در مورد القاب نوع شخصیّتی‌ که شخص از خود به جامعه معرفی می‌نماید، جامعه را به سمتی هدایت می‌کند که آن نام را بر وی حمل کنند؛

همزمانی محتوا