اقتصاد

کسب و کار از ایده تا اجرا و بهره‌برداری

اشاره: متن زیر حاصل گفت‌وگوی عثمان عباسی روزنامه‌نگار با دکتر ایرج یوسفی، دکتری کسب و کار و کارشناس امور بانکی و اقتصادی درباب کارآفرینی و اشتغال‌زایی است. توجه شما را به مطالعه‌ی آن جلب می‌کنیم.

 

- گفت‌وگو را با این پرسش شروع می‌نماییم که شما چه مهارت‌هایی را برای موفّقیّت در کسب و کار لازم می‌دانید؟

در مورد مهارت‌هایی که برای کسب و کار مهمّ است ابتدا باید یک کارآفرین هدفمند فعّالیّت بکند و پشتکار داشته باشد. بسیاری از کارآفرینهایی که در دنیا هستند دارای پشتکار بوده و بارها و بارها شکست خورده‌اند. در این مورد نیاز به داشتن اطّلاعات تجاری دارند و آمادگی رویاروویی با شکست را باید داشته باشند و به خود متّکی باشند.

پیشنهاد ارزنده یک فعال شیعه‌مذهب به مسؤولان

نویسنده: 
جلیل بهرامی‌نیا

جناب آقای علیرضا کمیلی یکی از فعّالان‌ شیعه و از اعضای برجسته تشکل «امّت‌ واحده» در پیشنهادی بی‌سابقه و ستودنی از مسؤولان کشور خواسته‌اند با توجه به حسّاسیّت‌ و پرهیز اهل سنّت‌ در باب وام‌های اعطایی توأم با سود درصدی، به اهل سنّت‌ آسیب‌دیده در زلزله اخیر استان کرمانشاه، وام بدون سود پرداخت شود!

من البته اعتراف می‌کنم که «چه شایسته باشم که خواهم بهشت؟! / نمی‌زیبدم ناز با روی زشت» و ارتکاب این جسارت، نتیجه اغواگری رفیق نیک‌اندیشم جناب کمیلی است و تمام مسؤولیت ناشی از آزردگی احتمالی خاطر مسؤولان نیز متوجه خود ایشان است!

ضمن سپاس از این برادر ارجمند بابت این خیرخواهی ارزشمند، عین متن پیشنهاد ایشان با توجه به اهمّیّت‌ موضوع، بازنشر می‌گردد:

بیت‌کُوین

گردآورنده: 
بشیر امینی

پول یکی از اساسی‌ترین عوامل در اقتصاد یک جامعه است که میزان حجم آن آثارِ کاملاً بارزی در اقتصاد داشته و بر تولید، نرخ تورّم‌ و بیکاری تأثیر‌گذار است. در تمدن‌های اولیه‌ بشری برای رفع نیازهای خود از تبادلات کالا به کالا استفاده می‌کردند. هزاران سال پس از آن مردم فلزات، طلا و نقره را به عنوان پول در تبادلات خود بدهکار گرفتند و سپس در قرن گذشته ارزهای مختلفی با پشتوانه طلا و نقره پدید آمدند. در سال‌های پایانی قرن بیستم، بانک‌داری آنلاین با تکیه بر ظهور اینترنت رواج یافت و امروز در پایان این مسیر با بیت‌کوین (Bitcoin) روبرو هستیم

بیت‌کوین توهّمی‌ است که می‌تواند دنیا را فتح کند

نویسنده: 
درک تامپسون

درک تامپسون، آتلانتیک - یک شمش طلا، یک قرص آهن، یک تسبیح مهره، یک کارت پلاستیکی، یک تکّه‌ کاغذ کتانی، این چیزها بی‌ارزشند. نمی‌شود آن‌ها را خورد، نوشید، یا پتو کرد و روی خود انداخت. ولی ارزشمند هم هستند. ساده‌ترین چیز ممکن، بنیان ارزش‌شان است: مردم اعتقاد دارند این‌ها پول‌اند و به همین خاطر این‌ها پول‌اند.

اگر هر ارز یک توهم اِجماعی باشد، آنگاه بیت‌کوین (ارز رمزپایه‌ی دیجیتال که در اینترنت دست به دست می‌شود) مثل توهم اِجماعی حاصل از داروهای روان‌گردان است. مفهوم بیت‌کوین در یک گزارش تفصیلی در اواخر سال ۲۰۰۸ و با امضاء مستعار «ساتوشی ناکاموتو» به دنیا آمد.

نه کولبرکشی و نه حمله به فرمانداری!

اطمینان دارم که افراد تیراندازی کننده به کولبران زحمتکش، در خانه‌های مجلّل‌ سرمایه‌داری و متنعّم‌ به دنیا نیامده‌اند و در یکی از روزها آرزوی کشتن زحمتکشی را در دل نداشته‌اند؛ از سوی دیگر والدین کولبران در هنگام ازدواج آرزوی داشتن فرزندی را نداشته‌اند که در میان همه مشاغل موجود تن به کولبری دهند. زحمت کشیدن و با رنج بازو امرار معاش نمودن برای انسان افتخار است؛ بویژه در جامعه ما که به آسانی می‌توان از طرق مختلف بدون رنج و زحمت شکم خود را سیر نمود.

کولبری نه شغل است و نه مایه افتخار، این زحمتکشان بدبخت از بد حادثه به این شغل پناه آورده‌اند و معلول ستم و تبعیض در منطقه هستند؛

حکم شرعی بازاریابی شبکه‌ای

 یکی از عناوین و بلکه مفاهیم تازه در سال‌های اخیر در حوزه فعالیت‌های اقتصادی در کشور‌های مختلف از جمله ایران مطرح گردیده، گسترش انواعی از شرکت‌های بازاریابی است که به شکل قانونی در جریان است[١]. بر کسی پوشیده نیست که این مسأله یکی از مسائل موجود و جاری این عصر است، و هر چند پیدایش آن در کشورهای غربی شکل گرفت، اما به تدریج وارد کشورهای اسلامی شد.

  چون این معامله گاهی اوقات از طریق اینترنت و به صورت تجارت الکترونیکی صورت می‌گیرد و در این زمینه خلط و سفسطه‌هایی صورت می‌گیرد لازم است که اشاره‌ای به بازاریابی الکترونیکی شود.[٢]

توسعه‌ی انسانی، آزادی و رفاه اجتماعی از نگاه اقتصاد متعارف

نویسنده: 
نورالدین بهرامی

توسعه واژه‌ای است کیفی و چندوجهی که مانند بسیاری از مفاهیم دارای سابقه و سرگذشت خاصّی می‌باشد. رفاه اجتماعی از آرمانهای بشر است و به دلیل اهمّیّت آن در طول تاریخ هر کسی با هر تفکّری، هم در دوران سنّت وهم در دوران مدرنیته به طرح آن پرداخته است. امّا چون این بحث ذاتاً اقتصادی است تحلیل نظریّات موجود به حیطه‌ی این علم مربوط می‌شود.

توسعه و ساماندهی بازارچه‌های مرزی در کردستان

نویسنده: 
هوشیار مجیدی

یکی از مواردی مهمی که امروزه می‌تواند به توسعه‌ی اقتصادی مناطق مرزی کمک درخوری نماید، وجود بازراچه‌های مرزی و همچنین نحوی ساماندهی این بازارچه‌هاست. در مناطق مرزی ایران که مردم از لحاظ اقتصادی و رفاهی مشکلات بیشتری دارند، توجه به پدیده‌ی بازارچه‌های مرزی از اهمیت بیشتری برخوردار است. 

آیا واقعاً میراث زن نصف مرد است؟

از دیرباز مخالفان اسلام به کنکاش نصوص اسلامی پرداخته‌اند و سعی کرده‌اند از دل این نصوص شبهاتی را بیابند و از آن در راستای کوبیدن منهج راستین اسلام استفاده ببرند و متأسفانه برخی از مسلمانان ناآگاه نیز به جای یافتن جوابی منطقی و صحیح برای این شبهات، در مقابل آن به دفاعی غیرمنطقی روی آورده‌اند و دشمنان اسلام را مسرور و سرمست کرده‌اند.

نگاهی به وضعیت بازار در ایران و هند و نقش سیاست خارجی در اقتصاد

چند شب پیش که به جهت پیگیری اخبار و تحولات استان سیستان و بلوچستان از طریق اینترنت اخبار ساعت ۸ شب شبکه‌ی استانی را تماشا می‌کردم٬ تیتر اخبار و مهم‌ترین خبر آن شب توجه مرا جلب کرد و انگیزه‌ای شد برای نوشتن این مطلب. محتوای خبر که از زبان یکی از مسؤولان اعلام شد بر موفقیت در تأمین ۳۰۰ تن مرغ یخ‌زده برای توزیع در استان و کنترل بازار مرغ و نیز توفیق در خرید و ذخیره سازی میوه‌ی شب عید مردم دلالت داشت. 

همزمانی محتوا