آشنایی با جمعیت زنان ژین مهاباد در مصاحبه با وحیده مردوخی

نویسنده: 
سیروان
آشنایی با جمعیت زنان ژین مهاباد در مصاحبه با وحیده مردوخی


 اشاره:
وحیده مردوخی متولد سال 1330 سنندج و دانش آموخته رشته زبان و ادبیات انگلیسی
رئیس هیئت مدیره جمعیت ژین (ژنانی یاریده ری نیشتمان) یکی از معدود تشکلهای فعال و جدی زنان در کُردستان ایران است که چند سالی است با جدیت و بدون هیاهو در زمینه مسائل خانواده و زنان در شهر مهاباد کار می‌‌کند.
خانم مردوخی علاوه بر ریاست هیئت مدیره ژین، عضویت در هیئت مؤسس و شورای مرکزی چندین تشکل و NGOی دیگر در مهاباد و ارومیه را عهده‌دار است. با هم این گفتگو را می‌خوانیم.

1ـ خانم مردوخی لطفاً از زندگی خودتان شروع کنید و بفرمائید زندگی خانوادگی شما مشخصاً چه تأثیری بر انگیزه ها و اهدافتان در زمینه‌ی اینگونه فعالیتها داشته است؟
دوره ابتدایی و دبیرستان را در سنندج گذرانده و تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات انگلیسی در ارومیه به پایان رساندم. تدریس زبان انگلیسی را در آموزش و پرورش اصفهان آغاز نمودم، بعد از اتمام دوره تخصص همسرم (به مدت چهار سال) که همزمان با آغاز جمهوری اسلامی بود به مهاباد برگشتم و مدتی نیز به تدریس ادامه دادم سپس به علت شرایط حساس منطقه و وظیفه سنگین همسرم به عنوان جراح بیمارستان و مسئولیت فرزندانم از کار تدریس کناره گیری نمودم.
کسانی که در مهاباد بوده اند می‌دانند از سال 1358 خانواده پزشک و جراح این شهر پر حادثه چه روزگار سختی را گذرانده و به جرأت می‌توانم بگویم قسمت مهمی از افتخاراتی که همسرم در راه نجات جان هزاران مجروح و بیمار شهرهای جنوب استان کسب نموده اول اراده و اعتقاد و وجدان کاری ایشان و دوم پشتوانه محکم و با ثبات در خانواده اش بوده است، بطوریکه صدها خطر و ناملایمات و هزاران مشکل وصف‌ناپذیر در مسیر کشیک و آنکال بیمارستان را تحمل نموده و باز هم یاور و مشوق راستین بوده‌ام.
سه فرزند دارم، پسر بزرگم ارشتیکت، دخترم دانشجوی رشته معماری و پسر دومم دانشجوی رشته عمران است.
در مورد انگیزه و هدف خود می‌توانم بگویم از دوران تحصیل همواره آرزو داشته‌ام مردم را سربلند و باعزت ببینم به زودی دریافتم که دانش و فرهنگ از مبانی افتخار و سربلندی انسانها و برعکس آن بی‌سوادی و بی فرهنگی مایه ننگ ملتها است.
بعد از آغاز به کار تدریس خصوصاً زمانی که به مهاباد برگشتم متوجه شدم عامل دیگری هم می‌تواند مایه ناتوانی خانواده ها گردد که بطور غیرمستقیم بر روی عوامل دیگر اثر میگذارد و آن هم نیاز مادی است. بیماری و گرفتاریهای ناشی از آن هم از عواملی بوده که همیشه فکر مرا به خود مشغول کرده است شاید زندگی خانوادگی ما تأثیری پنهانی بر انگیزه و جریانات فکری من داشته است. بتدریج با ورود فرزندانم به دانشگاه فرصت مناسبی برای فعالیتهای اجتماعی پیدا نمودم.
البته در سال 1365 نیز برای راه اندازی دانشگاه آزاد مهاباد با درخواست از صدها خانواده این شهر اعانات مردم را جمع آوری می‌نمودم.
مطلب دیگری که قابل ذکر می‌باشد این است که مردم با فرهنگ مهاباد خیلی خیر و نیکوکارند از آغاز کار جمعیت تلاش هیئت امناء‌ بر این بوده که این فعالیت را هدفمند و منسجم بنماید که خوشبختانه با استقبال اعضا روبرو شده ایم.

2ـ مختصری از تاریخچه و عملکرد جمعیت بانوان ژین ـ مهاباد را بیان فرمائید.
توجه به مسائل و مشکلات اجتماعی پیش روی زنان و خانواده‌های نیازمند موجب شد تعدادی از بانوان باهمت و علاقه‌مند به فعالیتهای اجتماعی در جهت رفع مشکلات این گروه گردهم آمده و در پائیز 1379 با مشارکت هدفمند خود اولین تشکل زنان را در شهرستان مهاباد بنیانگذاری نمایند.
در تدوین اساسنامه اهداف فرهنگی ـ اجتماعی و خیرخواهانه در جهت حمایت از خانواده‌های زن سرپرست خانوار ـ دانشجویان و دانش آموزان نیازمند (در درجه اول ایتام) و کمک به درمان مبتلایان به بیماریهای صعب‌العلاج (مخصوصاً سرطانی) و نیز اعتلای سطح دانش عمومی زنان و مسئولیت‌پذیری آنان در امور اجتماعی مد نظر قرار گرفته و در قالب یک تشکل غیردولتی و غیرانتفاعی در اسفندماه 1380 به‌ نام جمعیت بانوان ژین (ژنانی یاریده ری نیشتمان) به ثبت رسید.
بتدریج کمیته های مالی، فرهنگی، خیریه، اشتغال، مشاوره، تحقیق و امداد و محیط زیست فعالیت خود را آغاز نموده که هر کدام بحث جداگانه دارد.
عملکرد جمعیت در واقع سر و سامان دادن به حرکتهای انساندوستانه و فرهنگی ـ اجتماعی اعضای آن می‌باشد که بطور کامل و جامع در اساسنامه قید شده است. مجمع عمومی هیئت امناء هر دو سال یکبار اعضای هیئت مدیره را انتخاب نموده و اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل با حضور مستمر در دفتر جمعیت و بهره مندی از کارشناسان و مددکاران اجتماعی به درخواستهای مددجویان رسیدگی و برنامه منظم جلسات هیئت مدیره، هیئت امناء، کمیته ها، مجمع عمومی ماهانه، برگزاری همایشها و نمایشگاه‌ها و غرفه‌ها و سایر مراسم را تدوین می‌نمایند، اگر اجازه فرمائید گزارش عملکرد جمعیت فهرست‌وار قید شود.

عملکرد و فعالیتهای جمعیت از بدو تأسیس (مهمترین برنامه‌های اجرا شده):
1ـ تشکیل مجمع عمومی ماهانه با شرکت کلیه اعضاء جمعیت. (58 جلسه) 200 الی 400 نفر.
2ـ تشکیل جلسات ماهانه هیأت امناء (44 جلسه) و تشکیل جلسات هفتگی هیأت مدیره. (110 جلسه)
3ـ تشکیل جلسات کمیته های مالی، خیریه، فرهنگی، اشتغال،‌ مشاوره و محیط زیست.
4ـ حمایت مالی از خانواده های زن سرپرست و زنان سرپرست خانوار مورد هدف.
5ـ کمک به دانشجویان و دانش‌آموزان خانواده های کم بضاعت با اولویت ایتام.
6ـ کمک به بیماران صعب‌العلاج بخصوص سرطانی به صورت کمکهای نقدی و معرفی بیماران جهت ویزیت و معالجه رایگان به پزشکان علاقه‌مند در مهاباد و نیز اعزام به مؤسسات و درمانگاه‌های خیریه در مرکز استان یا سایر استانها و تهران.
7ـ تلاش و تبلیغ در جهت بالا بردن فرهنگ عمومی جامعه.
8ـ تلاش و تبلیغ در جهت ریشه‌کن کردن معضل بیسوادی و کم‌سوادی در منطقه.
9ـ ایجاد کارگاه های آموزشی صنایع دستی منطقه به منظور ترفیع جایگاه صنعت مزبور و ایجاد اشتغال جهت کمک به مددجویان.
10ـ برگزاری همایش مشارکت زنان مهاباد در امور خیریه، فرهنگی و اجتماعی.
11ـ برگزاری همایش بزرگداشت دهمین سالگرد روز جهانی خانواده.
12ـ برگزاری جشن و اجرای مراسم مولودی‌خوانی و قرائت اشعار در اعیاد.
13ـ برگزاری نمایشگاه صنایع دستی مهاباد به نفع مددجویان در تهران، ارومیه، مهاباد، ترکیه و کیش.
14ـ برگزاری نمایشگاه کتاب در روز جهانی خانواده.
15ـ شرکت در سمینارها و همایش‌های کشوری و ارائه مقالات.
16ـ شرکت اعضای هیئت مدیره و کمیته‌ها در کارگاه‌های آموزشی تشکل‌ها در سطح کشور.
17ـ شرکت در همایش مهاباد و توسعه و ایجاد غرفه صنایع دستی و غذاهای سنتی.
18ـ عضویت در هیئت مؤسس خانه‌ی تشکل‌ها در استان.
19ـ عضویت در خانه تشکل استان (عضو اصلی شورای مرکزی).
20ـ عضویت در شبکه استانی تشکلها (عضو اصلی شورای مرکزی).
21ـ عضویت در سازمان هلال احمر.
22ـ شرکت نماینده جمعیت در شورای اداری برنامه‌ریزی و توسعه و عمران مهاباد.
23ـ شرکت نماینده جمعیت در کمیته فرهنگی شورای شهر.
24ـ عضویت نماینده جمعیت در شورای معتمدین شهر و دانشگاه در مهاباد.


3ـ لطفاً شمه از فعالیتهای کمیته های مزبور را بیان فرمائید؟
جمعیت ژین، بی‌سوادی و کم‌سوادی را از مبانی عدم توسعه فرهنگی می‌داند، لذا با توجه به آمار و ارقام بی‌سوادی خصوصاً در این مقطع زمانی از اولین جلسات تشکیل جمعیت در مهرماه 1379 هیئت امناء و کمیته فرهنگی، تلاش بسیار گسترده ای را بمنظور تشویق و ترغیب ساکنین حاشیه شهر برای شرکت در کلاسهای نهضت سوادآموزی با مجوز ادارات ذیربط و همکاری شورای اسلامی شهر، مدیران مدارس و ائمه جماعات شروع نموده و با اعزام گروه های 3 ـ 2 نفری از هیئت امنا به کلیه مدارس سطح شهر و سخنرانی برای بانوان در مساجد و مدارس تبلیغات وسیعی را طی سالهای 79 و 80 به انجام رسانید که با تأئید مراجع مربوط و فرمانداری وقت بسیار مؤثر بوده است.
در جلسات ماهانه جمعیت که با حضور تعداد کثیری از بانوان تشکیل میگردد علاوه بر گزارش ماهانه و بیلان کار دو بحث فرهنگی ـ اجتماعی نیز مطرح میشود. یک بحث ثابت مشارکت زنان در فعالیتهای اجتماعی و بحث دیگر در مورد مسایل مختلف اجتماعی از قبیل علل افزایش ناهنجاریهای اجتماعی، طلاق، اهمیت سلامتی جامعه، رعایت حق و حقوق شهروندی، موضوع اعتیاد، آشنایی با ایدز و راه های جلوگیری از آن، بهداشت عمومی، حفظ محیط زیست، جلوگیری از آلودگیها و صرفه جویی در مصرف آب مطرح و سخنرانی ترتیب داده شده که در هر مورد از کارشناسان و متخصصین مربوطه دعوت بعمل آمده است.
بعلاوه کمیته فرهنگی در همایشها و سمینارهای متعدد با ارائه مقاله شرکت داشته اند و در مناسبتهای مختلف پخش اطلاعیه ها و نصب پلاکاردها در برگزاری همایشهای جمعیت با ارائه مقالات فعالیت مستمر دارند.
در مورد درمان و معالجه بیماران، علاوه بر کمکهای مادی و معنوی از طرف جمعیت برای ویزیت رایگان و معالجه به پزشکان و داروخانه های علاقمند و همکار در شهرستان مهاباد معرفی شده و بیماران صعب العلاج و پر هزینه برای مساعدت بیشتر به مؤسسات خیریه در مرکز استان و یا تهران معرفی شده اند.
در بسیاری موارد که معالجات و یا اقدام جراحی لازم بوده همکاری کامل از طرف پزشکان انجام گرفته و بطور رایگان معالجه شده اند. حتی موردی که بعلت تومور، عمل جراحی فک و صورت در دو نوبت لازم بود و معالجه اش در تهران سه میلیون تومان هزینه داشت با دعوت جراح به مهاباد و نهایت همکاری ایشان در بیمارستان مهاباد عمل جراحی شده و هزینه ای به بیمار تحمیل نشد و حتی برای کنترل و اعزامهای بعد نیز مساعدت شده است.
کمیته اشتغال با تلاش فراوان در زمینه ایجاد اشتغال و بهره مندی مددجویان از کلاسهای حرفه آموزی ـ صنایع دستی ـ خیاطی ـ کامپیوتر و افزایش مهارتها، برنامه ها و دوره هایی ترتیب داده و تعدادی از خانواده های نیازمند در این راستا خودکفا شده اند.
کمیته مشاوره در زمینه مشکلات معیشتی مددجویان، مشکلات اجتماعی و خانوادگی، آسیبهای اجتماعی، ترک تحصیل دانشجویان و فرار دانش آموزان از تحصیل (اکثراً ریشه مالی دارد) و سایر ناهنجاریها و طلاق ـ با مددجویان مشاوره بعمل میآورند و خوشبختانه نتایج بسیار مثبت است.
کمیته محیط زیست ضمن همکاری با ادارت محیط زیست، تعاونی محیط زیست و اداره بهداشت در بوجود آوردن فرهنگ حفظ محیط زیست تلاش مینمایند و در ایجاد فضای سبز و پاکسازی محوطه حاشیه سد مهاباد نیز فعالیت داشته اند.

4ـ منابع مالی جمعیت ژین از کجا تأمین میشود. آیا در این زمینه با مشکلی مواجه نیستید؟
منابع مالی جمعیت بوسیله اعانات و هدایای اعضای جمعیت و اشخاص خیر در مهاباد و تهران و سایر شهرستانها تأمین میشود. اعانات و هزینه های جمعیت در دفاتر ثبت و وجوه دریافتی در حساب جاری شماره 1450 بانک ملی شعبه طالقانی مهاباد نگهداری و برای پرداخت به مددجویان پس از انجام مشاوره و تحقیق مددکار اجتماعی جمعیت و تصویب کمیته مالی از طریق چک و با امضای 3 نفر (رئیس هیئت مدیره ـ مدیرعامل و خزانه دار) هزینه میگردد. با توجه به وسعت اقدامات انجام شده و در دست اقدام تأمین منابع مالی کار ساده ای نیست ولی چون جمعیت مورد وثوق مردم است خوشبختانه با یاری اعضا و خیرین مشکل حادی نداشته ایم اما با توجه به پیشرفت کار و کثرت مراجعین و محدود بودن فضای فیزیکی محل اجاره ای کنونی در صدد احداث ساختمان مناسب برای امور اداری و ایجاد کارگاه های آموزش فنی و حرفه ای بمنظور ارتقاء مهارتهای زنان و خود اشتغالی آنان هستیم. مقدمات کار فراهم شده است و پیشاپیش افراد خیر برای این پروژه اعلام همکاری نموده اند. اطمینان داریم با همکاری یاوران جمعیت میتوانیم کار این پروژه را به اتمام برسانیم.
در اینجا لازم میدانم این موضوع را یادآوری نمایم که تا کنون برای برگزاری همایش ها، سمینارها، گردهمایی ها و مراسم از اعانات خیریه برداشت نشده و در نظر داریم برای احداث ساختمان نیز از منابع دیگر و اعانات ویژه ساختمان بهره مند شویم.

5ـ تعداد اعضای جمعیت ژین چند نفر است؟
جمعیت حدود600 نفر عضو اصلی دارد که هر کدام نماینده خانواده ای هستند و عده زیادی از اعضا در جلسات مجمع عمومی ماهانه جمعیت شرکت دارند.

6ـ با وجود اینکه محور فعالیتهای جمعیت فرهنگی ـ اجتماعی است، اما به نظر میرسد وجهه خیریه آن پر رنگ تر است. دلیل این امر را چه میدانید؟
نمیتوانم ادعا نمایم که فعالیتهای جمعیت در همه زمینه ها یکسان است ولی آنچه مسلم است اینست که مسایل و مشکلات زیادی پیش روی خانواده های در معرض آسیب، وجود دارد. پرداختن به همه آنها از قدرت NGOها خارج است. بطور قطع اصلی ترین آن نیاز مادی است.
در قسمتی از اهداف جمعیت به فعالیت در راستای اعتلای دانش و فرهنگ عمومی جامعه و کوشش در جهت تقویت حس اعتماد بنفس و مسئولیت پذیری زنان در امور اجتماعی اشاره شده است. ذکر مواردی ضروری بنظر میرسد. چه بسا در چهار سال گذشته با برگزاری همایشها، گردهمایی ها، برگزاری مراسم و غرفه ها و مجالس متعدد و شرکت در امور اجتماعی ـ فرهنگی گامهای مؤثری در این زمینه برداشته شده و یا در مورد معضل بیسوادی و ارقام بالای آن در بین زنان کُرد و نیز توجه به فرهنگ سازی در امور تربیتی، بهداشتی و جلوگیری از آسیبهای اجتماعی حرکتهای قابل توجهی داشته ایم، ولی نباید فراموش کرد تأثیرات فرهنگی بازتاب فوری نداشته و معیار فیزیکی ندارد در حالی که کمکهای خیریه و امدادی به هر مقدار و به هر صورت و در هر حال قابل لمس و بقول جنابعالی پر رنگ تر جلوه میکند.
از طرفی با اطمینان میتوان ادعا کرد که کمک هزینه تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان نیازمند و رفع نیاز از خانواده های «زن سرپرست» ، اگر چه وجهه خیریه دارد ولی در اصل حرکتی فرهنگی و اجتماعی در جهت رفاه اینگونه خانواده ها و ترفیع فرهنگ عمومی و تثبیت جایگاه اجتماعی آنان است.

7ـ جمعیت ژین تا چه اندازه با مشکلات اجتماعی از قبیل زنان آسیب دیده، خشونت علیه زنان و یا طلاق سروکار دارد؟
بدون شک بسیاری از موارد هدف جمعیت چنین خانواده هایی هستند و کارشناسان و مشاوران و مددکاران جمعیت با نهایت دقت و ظرافت و با رعایت کامل شان و جایگاه افراد با اینگونه مسایل سروکار دارند ولی گزارش و بیان آن در عملکردهای جمعیت را به لحاظ حفظ حرمت و کرامت کمک گیرندگان صلاح نمیدانیم. امید است با نظر کارشناسان و جامعه شناسان علاقمند بتوانیم راهکار و پیشنهاداتی را مطرح نمائیم.

8ـ ارتباط ژین با نهادهای دولتی متولی در چه حدی است؟
جمعیت ژین یک تشکل مردمی است. کاملاً مستقل عمل میکند. ولی با نهادهای دولتی متولی مخصوصاً سازمان بهزیستی، فرمانداری، مراکز تشکلهای زنان و مرکز امور مشارکت زنان در استان و تهران ارتباط داشته و از حمایت کلیه ادارت مرتبط با کار جمعیت برخوردار است.

9ـ در سالهای اخیر بکرات مفهومی به نام جنبش زنان بگوش میرسد به نظر شما این مفهوم در ایران مصداق عینی و واقعی دارد؟
جنبش زنان را درحد مقالات، جراید دیده و خواندام ولی مصداق عینی و واقعی از آن ندیده ام البته در عین حال نمیتوان منکر برخی فعالیتها و اقدامات زنانی باشیم که در این زمینه کار میکنند، ولی چون بیشتر یک قشر خاص و محدود فعالیت مینمایند حالت عمومی و فراگیر به نام جنبش پیدا نکرده است. بهر حال آنچه که مسلم است حضور زنان هم مانند فضای سیاسی در حال دگرگونی و تکامل است.

10ـ فعالیتهای فرهنگی ـ اجتماعی زنان کُرد را چگونه ارزیابی می‌‌کنید آیا اینگونه فعالیتها را می‌‌توان دارای روندی طبیعی درون زا و برخاسته از مشکلات و دغدغه های جامعه کُردستان تصور کرد و اصولاً زمینه مشارکت زنان را چگونه می‌‌بینید.؟
بنظر من در حال حاضر فعالیت فرهنگی ـ اجتماعی زنان کُرد در حدی نیست که قابل ارزیابی باشد، بهتر است به این موضوع اشاره نمایم که زن کُرد در چهارچوب محیط زندگی خودش و در محدوده جغرافیایی و تاریخی خود همواره از فرهنگ خاص و گاهاً موقعیتی مناسب برخوردار بوده ولی در برخورد با فرهنگ غالب دچار نوعی سردرگمی و بحران می‌‌شود.
آنچه مسلم است اینست که جهان در حال تحول است. چه بخواهیم و چه نخواهیم در مسیر این تحول عظیم اجتماعی قرار گرفته ایم. هر چند فرهنگ ما با فرهنگهای غالب فاصله بیشتری داشته باشد، چالشهای زیادتری پیش رو خواهیم داشت و اگر ما تصور کنیم بدون سردرگمی از این گردباد رهایی می‌‌یابیم اشتباه است.
تدابیری که NGOها و تشکلها در فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی در پیش می‌‌گیرند بیشتر موضعی و برخاسته از مشکلات و دغدغه های محیط است. مسلماً باید انتظار داشته باشیم جامعه شناسان و اندیشمندان برای جلوگیری از بحران و رهایی از وضع موجود و رسیدن به وضع مطلوب و کاهش چالشها راهکار ارائه دهند تا همه در این آزمون و خطا گرفتار نشوند.
موضوع مشارکت همواره مورد بحث مجامع و محافل است. اگر به گزارشات جمعیت مراجعه بفرمائید متوجه خواهید شد که اعضای محترم جمعیت و حتی اشخاص خارج از جمعیت در پیش برد اهداف این تشکل واقعاً مشارکت می‌‌نمایند. بطور قطع دلیل آن باور و اعتقاد به نتیجه کار است. عملکرد هیئت مدیره و مدیرعامل و عوامل اجرایی زمینه مشارکت را فراهم نموده است.
«مردم زمانی مشارکت می‌‌نمایند که خود را صاحب موضوع بدانند و اگر تأثیر آن را احساس کردند مشارکت نهادینه می‌‌شود.»
ولی در بسیاری از مسایل اجتماعی شاهد مشارکت خوب و قابل توجهی نیستیم. بعبارتی با نبود شرایط فوق زمینه مشارکت حتی برای مردان هم آماده نشده چه رسد به زنان که قانوناً و عرفاً نابرابری آنان را در خانواده ـ محیط کار ـ و در اجتماع مشاهده می‌‌کنیم.

11ـ در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمائید.
در این جا می‌‌خواهم صحبت خود را با احترام و سپاس از هیئت مدیره، مدیرعامل، اعضای فعال کمیته‌ها، بازرسان، مشاوران، حسابدار و مددکاران و پرسنل محترم جمعیت آغاز نمایم که با تلاش صمیمانه و صادقانه خود موجبات باور و اعتماد و اطمینان اعضای محترم جمعیت را فراهم و زمینه حضور زنان را در فعالیتهای اجتماعی مهیا نموده اند.
زن کُرد بیش از این باید نسبت به مسایل و مشکلات اجتماعی حساس باشد و احساس مسئولیت نماید، نمی‌‌توان این حقیقت را کتمان کرد که مسایل و مشکلات زیادی در اجتماع ما و در زندگی روزمره شهروندان ما وجود دارد هر چند که به فرصت بیشتری و بحثهای کارشناسانه نیاز دارد ولی به زبان ساده می‌‌توان گفت، گره ای که به وسیله خودمان باز می‌‌شود نباید منتظر دیگران بود.
معضل بیسوادی، عدم رعایت حق و حقوق شهروندی، مسایل محیط زیست و بهداشت همگانی، قانون‌گریزی در تردد و ترافیک، بی‌تفاوتی در برابر هر آنچه که دور و برما می‌‌گذرد و بسیاری از موضوعات دیگر مربوط به زنان یا مردان یا قشر خاصی از جامعه نیست بلکه مربوط به تک تک افراد است و در درجه اول به خواست درونی و اعتقاد خودمان مربوط می‌‌شود و این ما هستیم که باید نسبت به همه مسایل اجتماعی حساس شویم و راه چاره را ابتدا در خود جستجو کنیم.
و در نهایت ما که خواهان حفظ ارزشها و هویت ملی و فرهنگی خود هستیم، در برخورد با مسایل قبل از گلایه و مقصر دانستن دیگران از خود بپرسیم: «خودم در این مورد چکار کرده‌ام و چه باید بکنم.» آنگاه طرح درخواستها و مطالبات مفهوم واقعی و قطعی خواهد داشت.
در خاتمه از جنابعالی و مسئولین محترم نشریه سیروان که این فرصت را برای جمعیت ژین فراهم نمودید تشکر می‌‌نمایم. امیدوارم نشریات منطقه بتوانند با استفاده از کارشناسان و جامعه شناسان نسبت به شکافتن مسایل اجتماعی و آسیب شناسی عوامل و علاج آن چاره اندیشی بنمایند.

آدرس اینترنتی ژین:http://www.geocities.com/zhin_ngo/index2.htm

یادآوری: این مصاحبه‌ در نشریه‌ی «سیروان ماه‌ به‌ چاپ رسیده‌ است.

بدون امتیاز