پوشش و آرایش

آیا تتو از نظر شرعی حرام است؟ چه حکمی دارد؟

شماره: 
0

تاتو برای کسانی که ابروهایشان به سبب بیماری یا دلایل دیگر، ریخته است و نمی‌روید و یا می‌روید و دوباره می‌ریزد، مانع شرعی ندارد. اما برای افراد غیر از این‌ها جایز نیست چون از مصادیق تغییر دادن خلقت خداوند است و مواد شیمیایی که در تاتو به کار برده می‌شود، برای بدن زیان‌آور است. خداوند می‌فرماید: «َلَآمُرَنَّهُمْ فَلَيُغَيِّرُنَّ خَلْقَ اللَّهِ»(نسا. 119) (شیطان گفت و به آنان فرمان دهم که آفرینش خدا را تغییر دهند و هر کس که به جای خدا، شیطان را دوست گیرد، به زیانی آشکار دچار شده است).
بیشتر علما برای حرام بودن تغییر خلقت خداوند، به این آیه استدلال نموده‌اند.

آیا ورزشکاران حرفه ای مسلمان که مقید هستند میتوانند با خیال راحت با پوشش عرفی ورزشها که اکثرا شورت ورزشی است و قسمتی از ران یا ناف دیده میشود بدون گناه به ورزششان مطابق پوشش عرفی ادامه دهند؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
سلام قبلا از شما در مورد لباسهای ورزشی که در باشگاهها و ورزشها مثل کشتی و شنا و فوتبال پوشیده میشود مقداری از ران یا ناف دیده میشود و سخت است که با شلوار بلند به این ورزشها پرداخت. شما هم گفتین که اگر امکانش باشه بهتر است که رانها و ناف پوشیده شود اگر امکان ان نباشد اشکالی ندارد و به ورزشتان ادامه دهید بنطر شما الان افراد مشهوری از مسلمانان که در تیمهای فوتبال بازی میکنن چون رانشان مشخص است دچار گناه میشوند یا مشکلی نداره یا افرادی که به مسابقات کشتی یا مسابقات فوتبال نگاه میکنند دچار گناه میشوند؟ لطفا یک جواب قطعی بدهید ممنونم. در ضمن این را نیز میدانم که در نماز پوشاندن عورت بین ناف تا زانو برای مردان واجب است و اینکه اکثر علما عورت مردان را مابین ناف و زانو میدانند و بعصی از علما و همچنین در کتاب بدایه المجتهد نیز عورت فقط جلو و عقب ذکر شده و رانهاو ناف را عورت نمیدانند.یک جواب قطعی بدهید که آیا ورزشکاران حرفه ای مسلمان که مقید هستند میتوانند با خیال راحت با پوشش عرفی ورزشها که اکثرا شورت ورزشی است و قسمتی از ران یا ناف دیده میشود بدون گناه به ورزششان مطابق پوشش عرفی ادامه دهند؟ فقط بگین گناه میشود یا نمیشود در فقه امامیه هم عورت فقط جلو و عقب است یعنی شامل ران و ناف نمیشود.خودم اهل تسنن هستم

درباره‌ی عورت، دیدگاه فقیهان متفاوت است. عورت مردان نزد جمهور علما، مابین ناف و زانو است و کل بدن زنان، عورت است جز صورت و کف دست‌هایشان. به هنگام گزاردن نماز باید این بخش‌ها، پوشیده باشند در غیر نماز نیز نباید در معرض دید دیگران، قرار گیرند. در انجام ورزش‌ها تا جایی که امکان دارد فرد خود را بپوشاند در برخی از بازی‌ها که آقایان انجام می‌دهند مانند کُشتی، فوتبال و... لازم است خود را بپوشانند و اگر امکان نداشته باشد با توجه به دیدگاه مذهب امام مالک درباره‌ی عورت، بالاتر از زانو نیز اگر نمایان باشد، اشکالی ندارد.

چرا عطر زدن برای زن حرام است، اما برای مرد حرام نیست؟

شماره: 
0

احادیثی برای جلوگیری زن از به کار بردن عطر و بوی خوش به هنگام رفتن به بیرون از خانه روایت شده‌اند، از جمله: «لا تمنعوا إماء عن مساجد الله ولیخرجن تغلات»[احمد و ابوداود]
زنان را از رفتن به مسجد‌ها باز ندارید و باید برای رفتن بوی خوش به کار نبرند و خود را نیارایند.
چون با بوی خوش و آراسته بیرون رفتن سبب شود مردان بیمار دل دچار فتنه گردند، اما اگر مرد بیگانه‌ای نباشد، استفاده از بوی خوش و آراستگی زن مانعی ندارد.
برخی از علما گفته‌اند نهی در احادیث می‌تواند به معنای کراهت باشد نه تحریم.

آیا کاشت ابرو اشکال دارد؟ چون من بر اثر استرس شدید ابروهام ریخته و مجبورم همیشه مداد ابرو بکشم. سوال بعدی گذاشتن کلاه گیس برای محرم خود و مجالس زنانه اشکال دارد؟

شماره: 
0

کاشت ابرو برای افرادی که به دلایلی موی ابروهایشان ریخته است،‌ اشکال شرعی ندارد. گذاشتن کلاه گیس توسط زن برای محرم یا شوهر یا در مجالس زنان اشکالی ندارد.

کوتاه کردن مو برای خانم ها چه حکمی دارد؟در صورتی‌که نامحرم نبیند فقط برای بهتر رشد کردن!

شماره: 
0

کوتاه کردن موی سر برای زنان اشکالی ندارد، البته اگر به نیت این نباشد که خود را به شکل مردان در آورد، ولی اگر برای آرایش خود را به شکل مردان در آوردن باشد، در چنین حالتی جایز نیست موی سرش را کوتاه کند.