وام، ربا، بیمه

من مقداری پول (حدود 5 میلیون تومان) دارم با توجه به اینکه با این مقدار نمی‌توان شغلی دست و پا کرد آیا گذاشتن آن پول در بانک و استفاده از بهره‌اش جایز است؟

شماره: 
0

علما گذاشتن پول در بانک و گرفتن وام آن را جایز ندانسته‌اند، شما می‌توانید تاجر مورد اعتمادی پیدا کنید و پولتان را برای مشارکت به او بدهید و درصدی از درآمد آن را با توافق میان خودتان دریافت کنید و سرمایه‌ی شما هم نزد وی ثابت می‌ماند.

اگر از بانكي وام دوازده درصد براي كار واجب بگيريم سپس در بازپرداخت آن ناتوان باشيم و بانك هم آن وام را تمديد كند و سود دوازده درصد قبلي را تبديل به هجده درصد كند

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
و سود آن وام قبلي را هم حساب كنيد (سود درسود) آيا حرام است؟

اگر وام‌گرفتن پیشین شما از نظر شرعی برای ضرورت بوده باشد برای دفع حرج مباح است، اما تمدید آن و افزوده شدن بر میزان بهره جایز نیست، چه‌بسا در زمان فرا رسیدن بازپرداخت دوباره قسط آن، ناتوان باشید و باز بر اندازه آن افزوده شود، پس سعی کنید وام را بازپس دهید تا بر مشکلاتتان افزوده نشود.

در خصوص دریافت وام، آیا رابطه‌ای بین سود وام و نرخ تورم وجود دارد؟ به آن معنا که اگر نرخ سود کمتر از نرخ تورم باشد، آیا دریافت آن وام مجوز شرعی دارد؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
نسبت به خرید اقساطی کالاهای با دوام، آیا فروشنده مجاز است که بر حسب تعداد اقساط و نرخ تورم نسبت به خرید نقدی سود دریافت کند؟ در صورت مجاز بودن رابطه این سود با نرخ تورم چیست؟ در برخی از خانواده‌ها موضوعی وجود دارد به نام قرعه، به آن معنا که تعداد مشخصی از افراد هر ماه مبلغی را به عنوان آورده وارد صندوق می‌کنند و در هر ماه بر مبنای قرعه‌کشی، مبالغ آن ماه در اختیار یک نفر از آن ها قرار می‌گیرد. این روند تا آن زمان ادامه پیدا می‌کند که تمام آن افراد یک‌بار آن وام را دریافت کرده باشند. در برخی از موارد نیز قرعه‌کشی در ابتدای این روند برای تمام ماه‌ها انجام می‌شود و در نتیجه همه می‌دانند که در کدام ماه وام به آن‌ها اختصاص می‌یابد. آیا این کار مجوز شرعی دارد.

الف. برخی از علما میان نرخ تورم و وام رابطه برقرار نموده‌اند و نرخ تورم را جزو بهره به شمار نمی‌آورند، اما برخی دیگر وام همراه با بهره را به هیچ عنوان جایز نمی‌دانند.
ب. فروشنده می‌تواند بهای کالا را اگر قسطی بفروشد، بیش از بهای نقدی آن تعیین نماید.
ج- این کار بهتر است و اشکال شرعی ندارد و سبب جلوگیری از ناراحتی و اختلاف می‌شود و یک نوع همکاری بر انجام کار نیک است.

در رابطه با ربا... اگر پدر خانواده‌ایی رباخوار باشد؛ آیا تاثیری در کیفیت زندگی خانواده‌اش ایجاد می‌شود؟ من در احادیث خوانده‌ام مال و فرزندان را تباه می‌کند. اگر اینطور باشد، پدر گناهکار بوده اما تقصیر بچه‌ها چیست؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
آیا اگر زندگی بچه‌ها تباه شود عدل خداوند زیر سوال نمی‌رود؟

این پیامد بد مال ربا است که مشمول آن مال می‌گردد و هر کسی نیز از آن مال بهره ببرد آسیب آن را می‌بیند و آن تنبیهی برای آن پدر است که قانون خداوند را نادیده می‌انگارد و این کار با عدل خداوند هیچ منافاتی ندارد، این به آن معنا نیست که فرزندان رباخواران تباه می‌گردند و بدکار می‌شوند، بلکه اگر با آموزه‌های اسلامی تربیت شوند و پایبند به احکام اسلامی باشند، نیکوکار می‌گردند.

الف- بعضی از احادیث هستند که خیلی سختگیرانه است مثلاً واقعاً کسی که یک درهم ربا بگیرد از ۷۰ بار زنا با محارم بدتر است؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
یا اینکه کسی که ۳ بار پشت سر هم نماز جمعه نرفتن باعث منافقان شدن فرد مسلمان می‌شود در حالی که منافق‌ها بدتر از کافران هستند و همیشه در جهنم می‌مانند؛ آیا این احادیث واقعیت امر را بیان می‌کنند یا تفسیر دارند یا نشان از مهم بودن یک امر می‌دهند، اکثر مسلمان‌ها احتمالش هست که در طول عمرشان ۳ بار پشت‌سر هم نماز جمعه نروند یا ممکن است از جایی یا ناخواسته مقدار ناچیزی ربا وارد زندگیشان شود با این احادیث و احادیثی از این قبیل واقعاً فقط آنهایی که مقام عصمت دارند به بهشت می‌روند، لطفا کمی راهنمایی کنید و توضیح دهید.

الف- ربا و زنا هر دو از گناهان کبیره هستند، این که گفته شده ربا بدتر از 70 بار زنا است، بیان‌کننده‌ی زشتی عمل ربا است نه اینکه واقعا چنان باشد و این تهدیدی است که مسلمان باید از آن کار زشت دوری گزیند.
ب- کسی که سه‌بار پشت‌سر هم بدون عذر نماز جمعه را ترک کند، منافق است. به آن معنا نیست که به طور کامل منافق می‌شود بلکه ویژگی نفاق در او است، مسلمان باید در صورت نداشتن عذر در نماز جمعه حضور یابد و فضایل جمعه و نماز جمعه را به دست آورد.

آیا صندوق قرض الحسنه فامیلی مشمول پرداخت زکات می‌گردد؟ لازم به ذکر است که در طول سه سالی که از تأسیس صندوق می‌گذرد همه ساله زکات جمع موجودی حساب‌ها را پرداخت نموده‌ایم.

شماره: 
0

به دارایی این صندوق‌ها زکات تعلق نمی‌گیرد، اما هر کسی به طور جداگانه اگر مالش به حد نصاب رسیده باشد، خودش به طور جداگانه زکات مالش را می‌پردازد، یعنی اگر کسی مبلغ پنج میلیون در صندوق گذاشته باشد و نزد خودش نیز مبلغی باشد که مجموع آن‌ها به حد نصاب برسد و یک‌سال بر آن بگذرد، خودش باید زکات آن را بپردازد.
ولی اگر پول موجود در صندوق به حد نصاب برسد بر آن زکات تعلق نمی‌گیرد؛ زیرا صاحبانشان زکات آن را می‌دهند و از یک مال دو بار زکات داده نمی‌شود.

در خصوص گرفتن وام با بهره بیست درصد برای خرید ماشین آیا جایز می‌باشد یا نه؟

شماره: 
0

علما گرفتن وام با بهره بیش از چهار درصد را جایز ندانسته‌اند و آن را از مصادیق ربا به شمار می‌آورند مگر در صورت وجود اضطرار که خرید ماشین معمولا اضطرار به شمار نمی‌آید.

با دوستان صندق قرض‌الحسنه‌ای راه‌اندازی کرده‌ایم که نیم درصد سود در نظر گرفته‌اند، خواهشمند است راهنمایی فرمایید که این میزان سود حرام است یا خیر؟

شماره: 
0

آن نیم درصدی که برای صندوق تعیین کرده‌اید به عنوان کارمزد برای هزینه‌های صندوق است و جایز می‌باشد.

آيا ضامن شدن براي وام بانكي سوددار ربا محسوب مي‌شود؟

شماره: 
0

اگر کسی برای گرفتن وام ناچار باشد و از روی ضرورت وام بگیرد، در آن صورت ضامن شدن برای چنان وام‌گیرنده‌ای مانع شرعی ندارد، بلکه بهتر است و نوعی همکاری برای از بین بردن مشکل و نیاز آن فرد است، اما اگر کسی برای زیاده‌خواهی و بی‌آنکه‌ نیاز ضروری به وام داشته باشد، وام بگیرد، ضامن شدن برای چنان فردی جایز نیست.

همزمانی محتوا