مراسم و اعیاد

حکم حضور در مراسم‌های عروسی چیست؟

شماره: 
0

اگر در عروسی گناه و کارهای حرام انجام نگیرد و فرد برای عروسی دعوت شود، لازم است که به عروسی برود، اما اگر در آنجا کارهای خلاف شرع انجام گیرد، نباید به آن عروسی برود، مگر این‌که با رفتن وی به آنجا خلاف شرع از بین برود و انجام نگیرد که در این صورت لازم است به آن عروسی برود.

آیا عقیقه برای پسر باید دو تا بز باشه؟ حیوان باید چند وقت داشته باشه؟

شماره: 
0

عقیقه سنت است، که برای نوزاد پسر دو رأس گوسفند یا بز و برای دختر یک رأس سر بریده می‌شود. شرایط آن‌ها مانند شرایط حیوانی است که برای قربانی سر بریده می‌شود.
البته برای پسر هم یک گوسفند یا بز سر بریده شود کافی است.

حیوانی که برای عقیقه ذبح می‌کنند باید چند وقت داشته باشه؟

شماره: 
0

همان شرایطی که برای حیوان قربانی لازم است، حیوانی که برای عقیقه سربریده می‌شود نیز باید همان شرایط را داشته باشد. بیمار نباشد، ظاهرش سالم باشد، گوسفند حدود یک‌سال داشته باشد و...

روز عید قربان جزو ده روز ذی الحجه به شمار می‌آید؟

شماره: 
0

بله روز عید قربان دهمین روز ذی‌الحجه است.

می‌خواهم بدانم دعاهایی که در هنگام فوت مسلمان (منظورم همان فاتحه خواندن برای میت است) در مسجد می‌خوانند چه حکمی دارد؟ آیا برای زن و مرد فرق دارد؟

شماره: 
0

آیات و احادیث صحیح پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- دعای خیر برای میت را به بازماندگان و دیگر مؤمنان توصیه کرده‌اند، اما در برخی مناطق عرف است که در ساعتی مشخص برای میت مجلس ترحیم می‌گیرند و مردم برای تسلی خاطر بازماندگان به آنجا می‌روند و سوره حمد و اخلاص را قرائت می‌کنند و ثواب آن را به میت هدیه می‌کنند سپس با زبان محلی یا با عربی برای میت زن باشد یا مرد دعای امرزش می‌کنند؛ مثلا خدا او را بیامرزد، خدا او را با نعمت‌های بهشت شاد کند، خدا او را غریق رحمت بگرداند و...

درنماز جنازه شرکت کردم ولی موفق نشدم حضوری به صاحب تعزیه تسلیت بگم ایا لازم است برای تسلیت فردای انروز به مسجد یاخانه تعزیه بروم؟

شماره: 
0

از لحاظ شرعی واجب نیست که نزد او بروید اما بهتر است در صورت امکان از طریق تلفن یا به شیوه دیگری به اوتسلیت بگویید.

آیا ختنه کردن سنت است یا بدعت و همچنین من در یک وبلاگ خواندم که نماز تراویح بدعت است چطور بدعتها را از سنتها تشخیص دهیم؟

شماره: 
1250

ختنه کردن آقایان سنت است، اما درباره ختنه خانم‌ها دیدگاه علما متفاوت است.
هر عبادتی مطابق احادیث صحیح پیامبر(ص) باشد، سنت است، در غیر این صورت بدعت به شمار می‌آید. نماز تراویح را خود پیامبر(ص) در ماه رمضان گزارده است و سه شب یاران به او اقتدا کردند، سپس پیامبر از بیم آن که مردم تصور نکنند گزاردن آن با جماعت بر آنان فرض است، گرچه مردم برای گزاردن آن با جماعت گردآمده بودند، اما پیامبر(ص) به میان آنها نیامد.

الف) حکم تبریک گفتن به دوستان و آشنایان برای سال نو و چهارشنبه‌سوری چیست؟

شماره: 
1107
ادامه سؤال: 
ب) اگر آلت تناسلی زن و شوهر با حایل به هم برسند و با حایل با هم تماس داشته باشند اما ارضا نشوند آیا غسل بر آن‌ها واجب است؟

الف- با آغاز سال نو در طبیعت دگرگونی ایجاد می‌شود و تبریک گفتن و دعای خیر به مناسبت فرارسیدن سال نو مانع شرعی ندارد، بلکه دعا کردن برای دیگران در هر زمانی توصیه شده است.
اما درباره‌ی چهارشنبه‌سوری بهتر است تبریک گفته نشود؛ چون نماد آتش‌پرستی است و توجیه دینی ندارد.
ب- اگر با حایل دخول صورت نگیرد و فرد ارضا نشود، غسل واجب نمی‌شود.

خواندن تلقین برای میت چه حکمی دارد؟ دوست دارم متن عربی آن را داشته باشم؛ چون در شهر ما کسی که بر مرده تلقین بخواند، نیست. من هم از روی یک متن عربی چیزهایی می‌خوانم خواهشمندم اگر متنی در دسترس شماست، بنویسید؟

شماره: 
1028

در مورد جواز خواندن تلقین پس از مرگ اختلاف نظر وجود دارد. برخی فقها گفته‌اند: تلقین پس از مرگ مشروع نیست؛ زیرا منظور از حدیث: «لَقِّنوا مَوتاکُم (لا اله الا الله)»[مسلم] یعنی به مردگانتان «لا اله الا الله» را تلقین کنید، این است که آخرین گفته‌ی آنان کلمه‌ی توحید باشد، یعنی مراد کسی است که در شُرُف مرگ باشد. در مغنی کبیر تألیف ابن‌قدامه آمده است: درباره‌ی تلقین پس از دفن میت از احمد بن حنبل روایتی نیافته‌ام و از امامان نیز سخنی ندیده‌ام جز روایتی از اثرم که گفت: «ندیده‌ام (از میان مسلمانان) کسی تلقین مردگان را بخواند مگر اهل شام(سوریه) زمانی که ابومغیره مرد، فردی آمد و برای او تلقین خواند».

همزمانی محتوا