علوم قرآن و حدیث

تلفظ صحیح حرف «ض» در «المغضوب» و «الضالین» چگونه است؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
در منطقه ما عامه مردم این حرف را مانند حرف ل در کلمه الله تلفظ می‌کنند؛ آیا چون ض در این دو کلمه با حروف صدادار (و ، أ ، ی) آمده تلفظش اینگونه می‌شود و بر فرض مانند «ض» در کلمه ضحی تلفظ نمی‌شود؟ اگر کسی نتواند صحیح تلفظ کند، نمازش درست است؟

مسلمان باید بکوشد حروف را درست تلفظ نماید؛ اما خداوند انسان را بیش از طاقت او مکلف نمی‌کند؛ یعنی اگر فرد پس از تلاش نتوانست حرفی را خوب تلفظ کند، امید است خدا از او بپذیرد. تلفظ «ل» در کلمه‌ی الله اگر حرف قبل از آن مفتوح یا مضموم باشد تفخیم (درشت) و اگر حرف قبل از آن مکسور باشد ترقیق (نازک) تلفظ می‌شود. مخرج لام مفخّم کلمه‌ی «الله» دقیق مانند مخرج حرف «ض» نیست اما به آن نزدیک است.

آیا در وسط سوره مبارکه‌ی ملک گفتن «رب اغفر ورحم انت خیر الراحمین» در حدیث ثابت است یا خیر و آدرس حدیث را نیز بفرمائید.

شماره: 
0

پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- به هنگام خواندن قرآن هرگاه به آیه‌ای که درباره‌ی عذاب بود، می‌رسید به خدا پناه می‌برد و هر گاه به آیه‌ای که درباره‌ی رحمت است می‌رسید، از خداوند آن رحمت را درخواست می‌نمود.
این‌گونه دعاها به طور کلی هست، اما درباره‌ی یک سوره ویژه روایت معتبری وجود ندارد.

فرق بین آیات و احادیث قدسی چیست؟

شماره: 
0

لفظ و معنای آیه از سوی خداوند وحی شده است، اما معنا و مفهوم احادیث قدسی از سوی خداوند به پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- الهام می‌گردد و پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- با لفظ خود آن را بیان و از خداوند روایت می‌کند.

برای ختم قرآن اگر با چشم خوانده شود و لب‌خوانی نکنی آیا ختم جایز است؟ آیا اگر فقط گوش بدهیم جزو ختم قرآن محسوب می‌شود یا نه؟

شماره: 
0

قرائت باید با زبان باشد، یعنی واژه‌ها باید از مخارج خود بیرون آیند و با زبان تکرار گردند، تا قرائت و ختم به شمار آید، وگرنه ختم به شمار نمی‌آید، گرچه نگاه کردن به قرآن و گذراندن واژه‌‌ها در ذهن و یا گوش دادن به قرآن پاداش دارد، اما پاداش خواندن قرآن بیشتر از همه‌ی آن‌هاست.
خداوند می‌فرماید: (فأقرؤوا ما تیسر من القرآن)[مزمل:20]
«پس آن اندازه از قرآن که برایتان میسر است بخوانید.»
گرچه این آیه درباره‌ی نماز شب است، اما شامل خواندن در بیرون از نماز نیز می‌شود.

حدیثی از پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- که می‌فرمایند: گروهی نزدیک بهشت می‌شوند ولی وارد بهشت نمی‌شوند و فکر کنم یک حدیث هم برعکس این هست. لطفا توضیح فرمایید منظور چیست؟

شماره: 
0

این حدیث در کتاب اربعین نووی که نشر احسان ترجمه آن را چاپ کرده است وجود دارد.[جهت مراجعه]
منظور حدیث این است که انسان نیکوکار به اعمال نیک خود مغرور نشود و همواره ترس از عذاب را داشته باشد و از طرفی به سبب گناهان خود ناامید نگردد و در مسیر انحراف و ضلالت قرار نگیرد بلکه پیوسته در میان خوف و رجا خداوند را بندگی کند.

لطفاً تقسیمات قرآنی اعم از تحزیب و تجزئه قرآن را به روایت اهل‌سنت بیان فرمایید.

شماره: 
0

قرآن رایج با خط عثمان طه مطابق روایات اهل‌سنت جزءبندی و حزب‌بندی شده‌ است.

با سلام در مورد آیه‌ی " فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ * الَّذِينَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ " در سوره‌ی ماعون خیلی تحقیق کردم و تفسیرهای متفاوتی دیدم بعضی احادیث نوشته بودند که مراد منافقین است که برای ریا نماز می‌‌خوانند بعضیگفته‌اند منظور کسانی هستند که

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
با سلام در مورد آیه‌ی " فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ * الَّذِينَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ " در سوره‌ی ماعون خیلی تحقیق کردم و تفسیرهای متفاوتی دیدم بعضی احادیث نوشته بودند که مراد منافقین است که برای ریا نماز می‌‌خوانند بعضیگفته‌اند منظور کسانی هستند که نماز را اول وقت نمی‌خوانند بعضی دیگر گفته‌اند منظور کسانی است، که به روز جزا اعتقاد ندارد یا اینکه ترک نماز می‌‌کنند. خیلی ذهنم را مشغول کرده چون خیلی از مسلمونا تو نماز سهل انگاری می‌‌کنند در این صورت باید به ویل که سخت ترین عذاب جهنمی هست بروند پس کارهای خیر دیگری که انجام داده‌اند چه می‌‌شود؟ بهترین و جامع ترین تفسیر از نظر اجاع علما در این خصوص چیست تا از این سردرگمی در آییم 2) شیوه‌ی حسابرسی در اخرت چگونه است کسی که هم ثواب دارد هم گناه چگونه است اگه گناهش زیاد باشد به جهنم می‌‌رود تکلیف آن مقداری که ثواب کرده چه می‌شود 3) بریدن دست دزد از کجای دست است ایا عالمانی هستند که منظور این آیه را قطع فیزیکی دست ندانند بلکه منظور از قطع کردن را مجازاتی بدانند که دست دزد را از دزدی کردن دوباره قطع کند و اگر منظور همان قطع فیزیکی دست است بین دزدی که 1 سکه دزدی و یا هزاران سکه می‌دزدد هیچ فرقی در حکم نیست؟ بعد از این ایه آمده که در صورت توبه و اصلاح خدا او را می‌بخشد آیا منظورش این است که اگر دزد توبه کند و مالی که دزدیده برگرداند دیگر حکم قطع کردن دست برایش صادر نمی‌شود؟

الف) اگر به سوره ماعون توجه شود خداوند فرموده است "الذین هم عن صلاتهم ساهون" یعنی وای بر نماز گزارانی که خارج از نماز نسبت به ادای آن سهل انگارند نه در داخل نماز و این لطف خداوند است. اگر می‌‌فرمود "فی صلاتهم ساهون" بیشتر ما نمازگزاران را در بر می‌‌گرفت همچنین ویل سخت ترین عذاب جهنم نیست بلکه خداوند به چنین نماز گزارانی هشدار داده است. زیرا اگر چنین افرادی به سخت ترین عذاب جهنم وارد شوند، ستم کاران و کافران که اصلا ایمان ندارند به کجا می‌‌روند یعنی باید با هم تفاوت داشته باشند.

برای اینکه اجر کامل قرآن خواندن را دریافت کنیم، حداقل چه سطحی از قواعد قران لازم است، من تا حدود زیادی تلفظ حروف و همچنین تجوید سطوح پایین مثل ادغام و اخقاء و قلقله و... را رعایت می‌نمایم ولی حالا می‌دانم که کتابهای زیادی برای تجوید وجود دارد و من وقت کا

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
برای اینکه اجر کامل قرآن خواندن را دریافت کنیم، حداقل چه سطحی از قواعد قران لازم است، من تا حدود زیادی تلفظ حروف و همچنین تجوید سطوح پایین مثل ادغام و اخقاء و قلقله و... را رعایت می‌نمایم ولی حالا می‌دانم که کتابهای زیادی برای تجوید وجود دارد و من وقت کافی برای یادگیری آنها ندارم، کار من گناه است؟

لازم است فرد به اندازه توان‌اش برای تلفظ حروف قرآن از مخارج‌اش تلاش نماید و برای یادگیری تجوید برای افراد معمولی خواندن کتاب‌های مقدماتی از جمله تجوید آسان و حلیه القرآن است. فردی که برای درست خواندن قرآن به اندازه توان‌اش تلاش نماید خداوند به او پاداش می‌دهد.
پیامبر (ص) فرموده است: الذی یقرأ القرآن و هو ماهربه مع السفره الکرام البرره و الذی یقرأ القرآن و یتتعتع فیه و هو علیه شاق له اجران "متفق علیه"
آن که در تلاوت قرآن مهارت دارد با فرشتگان ارجمند نیکوکار است و آن که تلاوت برای او سخت و دشوار است و زبان‌اش از عهده تلفظ درست کلمات بر نیاید او را دو پاداش است.

قرآن نیاز به تفسیر دارد و احادیث هم نیاز به شرح، ولی کسانی با ترجمه سعی می‌کنند یک حکم را ثابت کنند و می‌گویند که این حکم خداست، اینکار درست نیست و چکار باید کرد؟

شماره: 
0

به چنان فردی باید تذکر داد و گفت: که برای استنباط احکام از قرآن و احادیث نیاز به شرایطی است که هر کس توان آن را ندارد، بلکه باید فرد عالم و جامع شرایط اجتهاد و استنباط باشد.

1-قرآن قابل فهم و روشن است برای عموم یا خیر.اگر هست چگونه در حالی که علم تفسیر لازم است و اگر نیست پیروی کامل از چه چیزی برای عموم باید باشد و چگونه خدا فرموده که قرآن قابل هدایت است و روشن؟فهم از طریق ترجمه که برای همه ممکن است درست است؟ 2-شرایط اجتهاد چ

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
1-قرآن قابل فهم و روشن است برای عموم یا خیر.اگر هست چگونه در حالی که علم تفسیر لازم است و اگر نیست پیروی کامل از چه چیزی برای عموم باید باشد و چگونه خدا فرموده که قرآن قابل هدایت است و روشن؟فهم از طریق ترجمه که برای همه ممکن است درست است؟ 2-شرایط اجتهاد چیست؟میتوان برای خود از ترجمه قرآن و حدیث اجتهاد کرد؟ 4-زنجیر بر گردن آویختن تشابه به زنان و کفار است؟در این مورد نیت هم تأثیر دارد یا فقط خود فعل؟

الف) بخشی از آیات قرآن به تخصص و مفسر بودن نیازی ندارد و معنای آنها روشن و هویداست و هرکس می‌تواند پیام آنها را دریابد و از آنها متأثر گردد و آن آیات برای تزکیه فرد کافی است؛ اما برخی دیگر از آیات به تخصص و آگاهی از معانی آیات و علوم قرآن و حدیث و علم تفسیر نیاز دارد برای فهم چنین آیاتی یا باید خود فرد متخصص آن فن باشد یا به دانشمندان و آگاهان آن رشته مراجعه کند.
ب) برای اجتهاد و استنباط احکام باید به ادبیات عرب، علم تفسیر، علم حدیث، علم اسباب نزول، واقعیت موجود و... آگاهی کافی داشته باشد، و برای دستیابی به حکم تمام تلاش خود را به کارگیرد.

همزمانی محتوا