عرف و عادت های اجتماعی

آیا نشستن دختر یا زن شوهر کرده در جمعی که مثلا شوهر دختر خاله و یا شوهر دختر عمه حضور دارند، اشکال شرعی دارد؟

شماره: 
0

اگر زن با رعایت آداب و حجاب اسلامی در چنین مجالسی که مرد نامحرم وجود دارد و خلوت به شمار نمی‌آید بنشیند اشکال شرعی ندارد.

آیادست دادن مادر زن با دامادش جایز است؟

شماره: 
0

به محض این که صیغه عقد ازدواج جاری گردد مادر زن با داماد محرم می‌شود و محرمیت او همیشگی است و دست دادن با او درست است.

آیا دست دادن وروبوسی کردن با مردمان اهل حق مشکل شرعی دارد یانه؟ لطفا جواب بدهید؟

شماره: 
0

نظر بیشتر علما با استناد به حدیث هایی از رسول خدا (ص) بر این است که هنگام دیدار با دیگران مسلمان باشند به مصافحه و دست دادن اکتفا شود.
عن انس قال رجل رسول الله (ص) « قَالَ رَجُلٌ : یَا رَسُولَ اللَّهِ، الرَّجُلُ مِنَّا یَلْقَی أَخَاهُ أَوْ صَدِیقَهُ أَیَنْحَنِی لَهُ؟ قَالَ: لَا. قَالَ: أَفَیَلْتَزِمُهُ وَیُقَبِّلُهُ؟ قَالَ: لَا. قَالَ: أَفَیَأْخُذُ بِیَدِهِ وَیُصَافِحُهُ؟ قَالَ: نَعَمْ». ترمذی

سلام می‌خواستم بدونم حکم تماشا کردن بازی فوتبال چیه آیا گناه داره؟ لطفا هر چه زود تر جواب بدبن ممنون

شماره: 
0

تماشا کردن فوتبال چه در تلویزیون و چه در ورزشگاه اشکال شرعی ندارد اگر منظور لخت بودن عورت بازیکنان است به جواب سوال‌ها درباره عورت مرد از نظر فقها در بحث عبادات در همین سایت مراجعه شود.
اما اگر منظور هدر دادن وقت در تماشا کردن ورزش فوتبال است در این زمینه مسلمان موظف است وقت خود را تنظیم کند و بیش از حد وقتش را در یک زمینه خاص یا در زمینه ای که سودمند نیست صرف نکند و وواجبات دینی او مانند نمازهای فرض و دیگر تکالیف دینی‌اش فوت نشود.
چنانکه رسول اکرم (ص)
مِنْ حُسْنِ إِسلامِ المَرءِ تَرْکُهُ ما لا یَعْنیِهِ. " ترمذی

باسلام بنده قبلا یه سوال کردم که آیا می‌شود با شورت ورزشی که معمولا بالاتر از زانو است به باشگاه بریم یا سالن کشتی یا استخر شنا بریم شما گفتین که بعضی از علما عورت مردان را شیار پشت وآلت می‌دانند فقط در نماز و اکثر علما گفته اند که ما بین ناف و زانو است د

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
باسلام بنده قبلا یه سوال کردم که آیا می‌شود با شورت ورزشی که معمولا بالاتر از زانو است به باشگاه بریم یا سالن کشتی یا استخر شنا بریم شما گفتین که بعضی از علما عورت مردان را شیار پشت وآلت می‌دانند فقط در نماز و اکثر علما گفته اند که ما بین ناف و زانو است در نماز ولی در حضور مردم باید پوشش عرفی رعایت شود منظور شما چیبود؟ من ورزشکارم و کارم بیشتر باورزشکاراست معمولا در ورزشهای مختلف پوشش افراد همه بالای زانو است و سخت است که لباس دراز بپوشی آیا دقیقا یه مرد می‌تونه در اینچنین جاهایی که پوشش عرفی همان شورت ورزشی و یا دو بنده کشتی و یا مایو است استفاده کند یا چنین کاری چون ران دیده می‌شود حرام است؟ اگر حرام باشد آیا روزه را باطل می‌کند؟ اگر حرام است باید به دوستانمان پیشنهاد بدیم که لباس بلندتر از زانو بپوشند؟ ولی چنین پوششهایی در این مکانها هیچ گونه عیبی از نظر مردم ندارد. نظر دقیق شما چیست می‌توانیم با خیال راحت از این لباسها استفاده کنیم؟

اگر امکان آن باشد که بالاتر از زانو یعنی ران پوشیده شود، بهتر است اگر امکان آن نباشد ان شاالله اشکالی ندارد ، و بر اساس پوششی که عرف آن مکان است به ورزش خود ادامه دهید.

1- حضرت به چه معناست و بکار بردن آن برای افراد چه حکمی دارد؟آیا بکار بردن برای غیر پیامبران و بزرگان صحیح می‌‌باشد؟ 2- اجرای صله رحم به چه صورت می‌‌باشد؟ آیا افراد باید کار خاصی برای هم انجام دهند و وقت دیدار معین در اسلام برایشان وجود دارد؟ 3- اگر فردی

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
1- حضرت به چه معناست و بکار بردن آن برای افراد چه حکمی دارد؟آیا بکار بردن برای غیر پیامبران و بزرگان صحیح می‌‌باشد؟ 2- اجرای صله رحم به چه صورت می‌‌باشد؟ آیا افراد باید کار خاصی برای هم انجام دهند و وقت دیدار معین در اسلام برایشان وجود دارد؟ 3- اگر فردی بنابر مشغله ها و دوری از شهر نتواند به دیدار اقوامش برود گناهکار است؟

الف) حضرت، واژه‌ای محترمانه برای احترام به انسان است و جایز است برای هرکس استعمال شود چرا که خدا انسان ها را گرامی آفریده است. اما معمولاً برای افرادی بزرگ و پارسا به کاربرده می‌‌شود.
ب)برقراری صله رحم به معنای قطع نکردن ارتباط خویشاوندی است یعنی خویشاوندان با هم ارتباط و دید و بازدید داشته باشند و در حد توان در رفع مشکلات هم دیگر بکوشند.
ج) در حد توان و امکان، گرچه با فاصله زمانی طولانی، به دیدار خویشاوندان برود یا با تلفناحوال او را جویا شود.

پیدا شدن فضله موش در برنج خیس شده چه حکمی دارد؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
امتحاناتم در دانشگاه دقیقا ساعت یک ظهر می‌افته، و در ماه مبارک رمضان حتما تا اون ساعت بخش زیادی از انرژی مو از دست میدم و دیگر مشکلاتی که به مغز وارد میشه و احتمالا بر روی -کارآیی مغز و نتیجه امتحان اثر میذاره. آیا میتونم فقط روزهایی که امتحان دارم، افطار کنم و بعدا قضایش را بجا بیارم؟

اگر پیش از پخته شدن باشد آن را بر دارند و برنج را دوباره بشویند، اما اگر بعد از پختن باشد، فضله موش و اطراف آن را بردارند و دور بریزند و مابقی را استفاده کنند.

پیدا شدن فضله موش در برنج خیس شده چه حکمی دارد؟

شماره: 
0

اگر پیش از پخته شدن باشد آن را بر دارند و برنج را دوباره بشویند، اما اگر بعد از پختن باشد، فضله موش و اطراف آن را بردارند و دور بریزند و مابقی را استفاده کنند.

احتراما بنده حنفی مذهب هستم آیا تبعیت از مذهب شافعی اشکال دارد؟ و بفرمایید به کدام روش باید عمل کنم به روش حنفی و یا شافعی؟

شماره: 
0

اگر فرد قدرت ترجیح دادن ادله را دارد خود ادله مذهب دیگری را ترجیح دهد وگرنه از مذهب خود پیروی کند در صورت ضرورت و وجود تفاوت میان دیدگاه آن مذهب هر کدام برای او میسر باشد به آن عمل کند، انشالله مأجور خواهد بود.

چرا در اسلام برای مسابقات تیراندازی و اسب‌دوانی شرط‌بندی جایز است؟ در کتاب‌ها گفته شده که این ورزش‌ها باعث بالا رفتن توان جسمی و آمادگی دفاع و دفع خطر می‌باشد.

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
خوب این ویژگی می‌تواند در خیلی از ورزش‌های امروزی هم باشد پس باید برای آنها هم شرط‌بندی جایز باشد.

شرط‌بندی برای هیچ ورزشی درست نیست. در فقه آمده است که مسابقه اسب‌سواری و تیراندازی با تعیین جوائز و با شرایطی جایز است. مسابقه و تعیین جوایز در ورزشهای دیگر نیز با شرایطی مانع شرعی ندارد.

همزمانی محتوا