سیره و تاریخ

لطفاً در مورد موضوعات زیر جهت پاسخگویی به توهین‌‌های بعضی اشخاص نالایق توضیحاتی بیان نمایید:

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
1- کشتار قبیله بنی قریظه 2- جریان سن ازدواج حضرت رسول-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- با ام‌المومنین عایشه-رضی‌الله عنه-.

روایت‌های تاریخی و سیره برای صدور احکام منبع نمی‌باشند و معتبر نیستند. در این باره به کتاب‌های تاریخی و سیره مراجعه شود که به طور مفصل داستان آن‌ها را نگاشته‌اند.
باید دانست که بنی‌قریظه عهدشکنی کردند و یک‌بار مورد عفو پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- قرار گرفته بودند و دوباره مرتکب خیانت شدند و پیمانشان را با مسلمانان شکستند. با این وجود پیامبر تصمیم‌گیری درباره‌ی آنان را به خودشان واگذار نمود که آنان کسی را به عنوان حکم برای خود تعیین نمایند و درباره‌ی آن حکم دهد که سعد بن عباده حکم آنان شد.

چه کسی بعد از وفات پیامبر صلی الله علیه وسلم ایشان را غسل داد؟ چه کسی قبر آنحضرت صلی الله علیه وسلم را زد؟ چه کسی امام نماز جنازه ایشان شد؟ چه کسی آنحضرت صلی الله علیه وسلم را در قبر گذاشت؟

شماره: 
0

شرعاً کسی که می‌‌میرد خویشاوندان نزدیک او را غسل می‌‌دهند بدین دلیل پیامبر خدا (ص) را عباس عموی پیامبر و علی بن ابی طالب و فضل بن عباس و اسامه بن زید غسل دادند. نماز میت رسول خدا(ص) را اصحاب هر یک به تنهایی خواندند نخست مردان و سپس زنان برایشان نماز می‌ت خواندند.
همان جمعی که پیامبر (ص) را غسل دادند ایشان را در قبر گذاشتند.

سلام علیکم آیا در این عصر برده داری(کنیز و غلام) درست است؟ دشمن شکست خورده را میشه به عنوان بردگی گرفت؟

شماره: 
1387
ادامه سؤال: 
در غزوات عصر نبی(ص) آزاده را برده کردند (ام المومنین جویره و زنان بنی مصطلق) یا حکمیت سعد بن معاذ (رض) و بنی قریضه در مورد زنان و دختران. با این وجود خود رسول اکرم (ص) منع کرده که شخص آزاده را به برده تبدیل کنی؟

در آن زمان چون نظام برده داری وجود داشته و همه اسیران جنگی را به بردگی و کنیزی می‌گرفتند مسلمانان نیز مانند دشمنانشان با اسیران جنگی رفتار می‌کردند. اما اکنون بردگی وجود ندارد و باید با اسیران مطابق توافقات بین‌المللی عمل شود.

سلام آیا پیامبر(ص) فدک را به حضرت فاطمه دادند؟ و آیا پاسخگویی به سوالاتی که مخالف عقیده اهل‌سنت باشد در امتحانات جایز است؟ ممنون. باتشکر.

شماره: 
1307

پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وسلم) فدک را به فاطمه رضی‌الله‌عنه نداده بود، در این زمینه روایت صحیحی وجود ندارد. پاسخ دادن به چنین سوالاتی جایز است

منظور از این سخن خلیفه دوم: «این بدعت چه بدعت خوبی است» در رابطه با نماز تروایح چیست؟

شماره: 
1306

مراد از واژه بدعتی که در این اثر به کار رفته، معنای لغوی آن است، نه معنای اصطلاحی آن، یعنی، اینکه نماز تراویح که به شیوه جماعت مقرر شد، شیوه‌ی پسندیده‌ای است. چون صحابه نماز تراویح را به شیوه جماعت چندین بار با پیامبر(ص) گزارده بودند. بنابراین کار حضرت عمر در رابطه با نماز تراویح، بدعت به شمار نمی‌آید.

الف- دیدگاه ما اهل‌سنت درباره‌ی معاویه چیست؟ ب- اگر در مورد حجاب بیان می‌شود که باید باشد؛ چرا بسیاری از زنان مسلمان سایر کشورها فقط در هنگام نماز کاملاً پوشیده هستند؟

شماره: 
916
ادامه سؤال: 
منظورم این است که آیا ما به اشتباه حجاب را تفسیر نمی‌کنیم؟ آیا واقعاً حجاب یعنی روسری... آیا نمی‌شود گفت صورت یک زن برای یک مرد گاهی تحریک‌کننده‌تر از مویش است؟ ج- برخورد یک مسلمان با یک کافر یا یهودی چگونه باید باشد؟... در کل برخورد با افرادی که عقاید مخالف دارند، چکار باید کرد؟

الف- از دیدگاه اهل‌سنت، معاویه از اصحاب رسول خدا-صلی الله علیه وسلم- بوده ‌است، اما اهل‌سنت حکومت علی-رضی الله عنه- را حق و حکومت معاویه را باطل می‌دانند.
ب‌- علماء در این مورد اتفاق نظر دارند که بجز دست‌ها و چهره‌ی زنان همه بدن آن‌ها عورت است و باید در حضور مردان بیگانه پوشیده باشد: (يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ)[احزاب:59] جلباب‌ها (روسری‌های بلند) خود را بر خویش فرو افکنند.

جریان پیشنهاد کشتن اسرا در جنگ بدر به توصیه‌ی حضرت عمر-رضی الله عنه-، صحت دارد؟

شماره: 
866

بعد از پایان جنگ بدر، اُسرا کشته نشدند، بلکه پیامبر خدا-صلی الله علیه وسلم- درباره‌ی تکلیف اُسرا با عمر-رضی‌ الله عنه- مشورت کرد و او کشتن آنان را پیشنهاد داد، اما پیامبر-صلی الله علیه وسلم- آن را نپذیرفت و در این باره از دیگر یاران پرسید و سرانجام ابوبکر صدیق-رضی الله عنه- برخاست و پیشنهاد داد که پیامبر-صلی الله علیه وسلم- اُسرا را آزاد کند و از آنان فدیه بگیرد. به‌دنبال این ماجرا، آیه‌ی 67 سوره‌ی انفال فرود آمد.

آیا پیامبر خدا(ص) سایه داشتند؟ و اگر داشتند آیا سایه‌اش بر زمین افتاده یا نه؟

شماره: 
650

پیامبر(ص) در ویژگی انسانی بمانند دیگر انسان‌ها بود و بمانند دیگران سایه داشت. روایت صحیحی که بیان کند پیامبر سایه نداشته، در کتاب‌های معتبر وجود ندارد.
تنها در کتاب «المواهب اللدنیة» نوشته‌ی قسطلانی آمده است که پیامبر به هنگام راه رفتن سایه نداشت، ولی صحت آن سخنان نزد علما ثابت نشده است.

می‌خواستم بدونم شما وابسته به جریان سیاسی یا حزبی داخل ایران یا خارج از ایران هستید یا نه؟

شماره: 
438

این سایت مربوط به جماعت دعوت و اصلاح ایران است و پاسخ‌دهندگان به سؤالات فقهی از علما و فقهای منتسب به این جماعت هستند.

اطلاعاتی را در مورد مختار ثقفی بیان نمایید.

شماره: 
365

برای آگاهی از شخصیت مختار ثقفی به کتاب‌های تاریخی از جمله کتاب تاریخ طبری یا الکامل مراجعه شود.

همزمانی محتوا