زکات

می‌توان به‌جای میزان محصول، پول حاصل از فروش را به عنوان زکات پرداخت کرد؟ به چه کسانی باید پرداخت کرد؟ مثلاً به مراکز علمی (حوزه علمی-حجره‌ها) می‌توان پرداخت کرد؟

شماره: 
0

الف- هر کدام از آن دو؛ پول یا جنس که برای نیازمندان بهتر و برای برآوردن نیازش سودمند باشد، آن را بپردازد.
ب- اصنافی که به آنان زکات داده می‌شود، خداوند در هر آیه 60 سوره‌ی توبه بیان نموده است: (انما الصدقات للفقراء...)
حوزه‌های علمیه و حجره‌ها زیر مجموعه فی سبیل‌ الله به شمار می‌آیند و دادن زکات به آن‌ها درست است.

من یک مغازه دارم که هم نوشت‌افزار و هم کتاب‌فروشی و کپی دارم و می‌خواهم زکات آن را بپردازم، نمی‌دانم این همه وسایل را که هر ماه از آن کاسته و یا زیاد می‌شود و کلاً وسایل خرده و کوچک هستند را چگونه محاسبه و زکات آن را پرداخت کنم؟

شماره: 
0

سرمایه‌اتان و آنچه را که فروخته‌اید و پولش در دستتان باقی مانده است را سر سال حساب کنید و یک چهلم یعنی دو و نیم درصد آن را زکات دهید، به خود مغازه و لوازم و دستگاه‌هایی که در آنجا نصب کرده‌اید، زکات تعلق نمی‌گیرد.

آیا از نگاه و دید اسلام مالیاتی که توسط کشورهای اسلامی و غیره اسلامی گرفته می‌شود، جایز و مشروع است؟ تاریخچه‌ی مالیات حکومتی در اسلام به کجا برمی‌گردد؟ آیا اینکه حضرت ابوبکر یا عمر آن را شروع کرد درست است؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
ضمناً آیا مالیاتی که امروزه از طرف حکومت‌های (مخصوصا مسلمان) از شهروندان گرفته می‌شود، می‌توان آن را به جای زکات محسوب کرد؟ یعنی آنچه به عنوان مالیات می‌دهیم به حساب زکات در نظر بگیریم و دیگر زکات ندهیم؟

مالیاتی که امروزه گرفته می‌شود حقی است که هر حکومتی بنا بر صلاح‌دید خود تعیین می‌نماید و از برخی از صاحبان مشاغل دریافت می‌کنند و در برابر آن خدماتی در حق آنان انجام می‌دهد، اما زکات حقی است که خداوند بر ثروتمندان فرض نموده است و کسانی که دارایی آنان به حد نصاب برسد باید آن را پرداخت کنند و به کسانی که خداوند در قرآن تعیین نموده پرداخت شود و مالیات جزو زکات به شمار نمی‌آید. برای آگاهی بیشتر به کتاب اقتصاد اسلامی مؤلف علامه محمد تقی عثمانی ترجمه رعایت‌الله روانبد و کتاب فقه الزکات دکتر قرضاوی و فقه السنه سید سابق مراجعه شود.

اگر مهریه‌ی زنی مثلاً ۱۰۰ سکه طلا باشد و زن بعد از ۱۰ سال زندگی مشترک برای اینکه شامل زکات نشود، فقط بگوید که مهریه‌ی من ۱۹ مثقال طلا باشد و بقیه آن را به شوهرش ببخشد در این ۱۰ سال که زکات بر دوش شوهر بوده حکم پرداخت آن چگونه است؟

شماره: 
0

دادن زکات مهریه بر عهده زن است نه شوهر چون مهر مال زن است. زن هر زمانی آن را دریافت کند، زکاتش را می‌پردازد، بنابر دیدگاه بیشتر علما چون آن مال به دست شما نرسیده است و اکنون آن را به شوهر بخشیده‌اید، دادن زکات سال‌های گذشته آن بر شما واجب نیست.

من یک مغازه دارم در طول سال جنس می‌خرم که مقداری از آن نسیه و چک می‌دهم و به مشتریان جنس می‌دهم و از آنها طلب دارم و در داخل مغازه موجودی جنس دارم، چه جوری زکاتم را محاسبه کنم؟

شماره: 
0

کسی که کار تجارت می‌کند، به هنگام دادن زکات کالای تجاری را حساب می‌کند، آنچه بدهکار است از حسابش کم می‌کند و زکات آنچه را که مال خودش به شمار می‌آید، می‌پردازد، اگر از کسی طلب داشته باشد و امید به دریافت طلب‌هایش را داشته باشد زکات آن را نیز می‌پردازد، اما اگر امید به دریافت طلب‌هایش را نداشته باشد، زکات آن طلب‌ها را اکنون نمی‌دهد، بلکه زمانی که آن را دریافت کرد زکات آن‌ها را می‌دهد.

با توجه به افت ارزش سهام در بازار بورس به پولی که به صورت سهام در بورس است، زکات تعلق می‌گیرد یا خیر؟

شماره: 
0

کسی که پول داشته باشد و به حد نصاب زکات رسیده باشد، بعد از گذشت یک سال بر او واجب است زکات آن را بدهد، اگر آن را در جایی سرمایه‌گذاری کند و سودی هم از آن نبرد یا زیان کند، اما اصل پول از حد نصاب کمتر نباشد، باید زکات آن را بدهد.

آیا برای زکات دادن مال التجاره، می‌شود به جای پول مثلاً مرغ و برنج و... خرید و به مستحق داد؟

شماره: 
0

اگر فرد بداند که دادن برنج و گوشت و دیگر کالاها برای مستمند و نیازمند سودمندتر و بهتر است، به اندازه‌ی همان پول آن کالا را به آنان می‌دهد، در غیر این‌صورت دادن پول بهتر است.

به فرزندی كه جدا زندگي می‌كند، زكات تعلق مي‌گيرد؟

شماره: 
0

دادن زکات پدر به فرزند و فرزند به پدر به نام اینکه مستمند و تنگدست هستند، جایز نیست، چون در صورت نیازمند بودن آنان نفقه‌اشان بر یکدیگر واجب است.

لطفاً بفرمایید در مذهب اهل‌سنت خمس داریم؟ و به چه چیزی تعلق می‌گیرد؟

شماره: 
0

در فقه مذاهب اهل‌سنت به غنایم جنگی و دفینه که از زیرزمین پیدا می‌شود، خمس تعلق می‌گیرد.

لذا تعدادی سوال در خصوص زکات مطرح می‌‌کنم که امید است انها را یکی یکی برایم روشن نمایید: 1-تیر 84 تا 85 ، 366000تومان پس انداز داشتم 2-شهریور 85 تا 86 ، 1163000تومان 3-مهر 86 تا 87 ، 1455000تومان 4-اذر 87 تا 88 ، 2050000تومان 5-در تاریخ 86/07/26 مبلغ 2500

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
لذا تعدادی سوال در خصوص زکات مطرح می‌‌کنم که امید است انها را یکی یکی برایم روشن نمایید: 1-تیر 84 تا 85 ، 366000تومان پس انداز داشتم 2-شهریور 85 تا 86 ، 1163000تومان 3-مهر 86 تا 87 ، 1455000تومان 4-اذر 87 تا 88 ، 2050000تومان 5-در تاریخ 86/07/26 مبلغ 2500000تومان تا تاریخ 89/08/17 به یک نفر دادم که بعد از سه سال مبلغ مذکور را به من پس داد 6-مبلغ 5500000تومان در اذر 88 تا 89 در حساب بانکی ام بود 7-مبلغ 2000000تومان را در تاریخ مرداد 88 تا 90 به یک نفر دادم که بعد از دو سال آنرا پس داد 8-اگر کسی پولی از زکات را به گردن داشته باشد و نداند ولی در عوض به انسان‌های فقیر و مستمند کمک کند ایا خداوند در روز قیامت برای ان فرد از ان پول احسان و صدقه و بخشش بابت زکات مال برایش حساب می‌‌کند؟ 9-لطفا در خصوص تاخیر در زکات هم توضیح دهید

حد نصاب زکات پول معادل بیست مثقال (86گرم) طلا ست که فرد اگر بهای بیست مثقال طلا را که در سال 94 نه می‌لیون و پانصد هزار تومان می‌‌باشد داشته باشد و یک سال بر آن بگذرد آن پول در دست خود فرد باشد یا در بانک گذاشته باشد یا قرض داده باشد باید یک چهلم (دو و نیم درصد) آن را زکات دهد، اما اگر پول فرد کمتر از بهای بیست مثقال طلا باشد زکات بر او واجب نیست.
صدقه و بخشش زکات به شمار نمی آید دادن زکات عبادت است و فرد به هنگام دادن آن باید نیت کند.
اگر فردی عمدی پرداخت زکات را به تاخیر اندازد گناه دارد اما اگر به سبب عذری آن را به تأخیر اندازد گناه ندارد و در هردو صورت فرد باید زکات مال اش را بدهد.

همزمانی محتوا