روزه و زکات فطر

آیا کسی که قضای روزه رمضان را به جا نیاورده باشد و روزه رمضان بر او واجب باشد می‌تواند روزهایی که روزه گرفتن در آنها زیاد توصیه شده است مانند روزه ایام ذی‌الحجه یا شوال یا عاشورا و امثال آن‌ها روزه سنت بگیرد و در وقت دیگری قضای روزه‌هایش را به‌جا آورد؟

شماره: 
0

کسی که قضای روزه رمضان بر عهده‌اش باشد، بهتر است در اولین فرصت قضای آن را به جای آورد. وی می‌تواند قضای روزه را در همان روزهایی که روزه گرفتن در آن‌ها سنت است بگیرد، ان‌شاءالله به پاداش خواسته شده دست می‌یابد یا می‌تواند قضای آن را در وقتی دیگر به‌جای آورد و در آن روزهایی که روزه گرفتن مستحب است، روزه سنت بگیرد.

آيا خانمي كه در حيض مي‌باشد مي‌تواند قرآن بخواند يا نه؟ اگر از رو گوشي بخواند اشكالي دارد؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
خانمی که همسرش در ماه رمضان بعد از نماز صبح از او تقاضای جماع و نزدیکی می‌کند، تکلیفش چیست؟ آیا اگر تسلیم شود و یا خود هم راضی به این کار باشد، کفاره‌ی دو ماه روزه‌ی پیاپی بر او هم واجب می‌گردد؟ آیا انسان روزه‌دار می‌تواند کرم یا پماد به دست و صورت بزند؟ حکم پماد مالیدن به زخم روی بدن چیست؟

الف- خانم برای یادگیری می‌تواند در عادت ماهیانه خود را پاک گرداند و قرآن بخواند تا از هم‌کلاسی‌هایش عقب نیفتد. اما در غیر این‌صورت اجازه ندارد به قرآن دست بزند و آن را به نیت قرائت قرآن بخواند. اما برخی از آیات آنان را به نیت ذکر و دعا بخواند اشکالی ندارد.

آیا انسان روزه‌دار می‌تواند کرم یا پماد به دست و صورت بزند؟ حکم پماد مالیدن به زخم روی بدن چیست؟

شماره: 
0

مالیدن کرم و پماد به پوست به روزه آسیبی نمی‌رساند، مالیدن پماد به زخم اگر برای جسم زیان نداشته باشد، مانع شرعی ندارد.

سلام بچه ای 6 ماهه دارم غیر از شیرخودم شیرخشک هم می‌خورد آیا روزه بر من واجب است یانه؟

شماره: 
0

روزه واجب است،‌ اما اگر شیر دادن به شما یا فرزندتان آسیب می‌رساند، رخصت دارید که روزه نگیرید و بعد از رمضان قضای آن را بجای آورید.