روزه و زکات فطر

یکی از دوستان، شبکار هستند و در طول ماه رمضان در زمان روزه‌دار بودن منزل تشریف دارند، و ایشان، برای مقاربت با همسرشان زمانی ندارند؛

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
چون روزه می‌گیرند و از این بابت اذیت می‌شوند، شب هم که بالاجبار سرکار هستند، چگونه خواسته‌های نفسانیشان را بر طرف سازند؟

همبستر شدن با همسر در روز ماه رمضان حرام است به استناد آیه‌ی 187 سوره‌ی بقره و به استناد حدیث رسول اکرم، کفاره‌ی چنین گناهی دو ماه روزه گرفتن پیوسته است.
بنابراین مردی که شب کار است و روز به خانه می‌آید باید برای ارضای شهوت خود در صورت نیاز شدید شب‌هایی را مرخصی بگیرد یا بعد از افطار سرکار برود یا سحر قبل از اذان صبح به خانه خود برگردد و با همسر خود معاشرت داشته باشد و بر همسر ایشان واجب است نیاز جنسی شوهرش را بر طرف کند و در این زمینه امتناع نورزد.

آیا باید یک ربع بعد از اذان صبح در ماه رمضان، نماز صبح را خواند؟

شماره: 
0

خیر نیازی نیست و بلافاصله بعد از اذان وقت نماز داخل می‌‌شود و نیازی به وقفه‌ی یک ربعی نیست.

من اهل‌سنت و حنفی هستم و در شهر دیگری مشغول به تحصیل هستم، با توجه به اینکه ساعت اذان صبح و مغرب اهل سنت با اهل تشیع فرق می‌کند، من باید چکار کنم؟ با اهل‌تشیع افطاری و سحری بخورم؟

شماره: 
0

به سایت تابش مراجعه کنید، اوقات شرعی اغلب شهرها درج شده است. هر چند به صورت تقریبی در اذان مغرب اختلاف 15 دقیقه‌ای داریم؛ چراکه اهل‌سنت با غروب خورشید اذان مغرب می‌گویند و برادران تشیع با تاریک شدن کامل آسمان.

اگر خانمی روزه باشد و کرم واژینال استفاده کند، روزه‌اش باطل است؟

شماره: 
0

دیدگاه علما در این باره متفاوت است، برخی از علما گفته‌اند چون ورود هر جسمی از منفذ باز به بدن، روزه را باطل می‌کند، لذا روزه باطل می‌شود، اما برخی دیگر گفته‌اند، چون آن غذا نیست و برای درمان به‌کار می‌رود، روزه را باطل نمی‌کند.

درباره فضائل خواندن قرآن در ماه مبارک و اینکه ثواب آن در مسجد یا خانه به چه ترتیبی می‌باشد؟

شماره: 
0

الف- در ماه رمضان پاداش انجام عبادت به نسبت ماه‌های دیگر چندین برابر می‌شود،‌ از جمله خواندن قرآن، که ماه رمضان بهار قرآن و زمان نزول قرآن است، تلاوت قرآن باید با تدبر و درک معنا و مفاهیم آن باشد و شمرده شمرده تا در فرد تأثیر خودش را بگزارد، زمانی که فرد قرآن می‌خواند در اندیشه پایان بردن آن تلاوت نباشد که شتابان آن را بخواند بلکه به شیوه‌ای آن را بخواند که در او تأثیر بگذارد و از آن درس نیک زیستن را بیاموزد و پایبند به احکام آن گردد.

تکلیف زن شیرده در ماه مبارک رمضان در رابطه با روزه و فرزند شیرخوارش چیست درصورت نگرفتن روزه فدیه هم علاوه بر قضای روزه لازم است؟ یا اینکه فقط قضا کند؟

شماره: 
0

اگر زن به سبب شیردادن توان روزه گرفتن را نداشته باشد، روزه نمی‌گیرد و بعد از پایان شیردادن قضای آن روزه را می‌گیرد، در مذهب شافعی گفته شده است، اگر زن شیرده توان روزه گرفتن داشته باشد اما روزه گرفتن وی به کودکش آسیب برساند، روزه نمی‌گیرد و بعداً هم قضا دارد هم کفاره که به جای هر روز یک چهارم فطریه به نیازمندان می‌دهد ولی در مذاهب دیگر تنها قضا بر زن واجب است و کفاره ندارد.

كسي كه هميشه سرگيجه دارد و كم خون است و در عین حال باردار است، روزه برایش واجب است يا نه؟ چرا که باید مرتب دارو بخورد؟

شماره: 
0

زن باردار اجازه دارد که در ماه رمضان روزه نگیرد و بعد از وضع حمل و پایان شیردهی قضای روزه را به‌جای آورد، اما اگر در زمان بارداری یا شیردهی توان روزه گرفتن را داشته باشد و به خود و جنین و نوزادش زیانی نرسد، روزه بگیرد؛ اما افراد کم‌خون یا بیمار اگر چند پزشک متخصص مورد اعتماد بگویند که روزه گرفتن برای آنان زیان دارد، می‌توانند به سخنان آنان اعتماد کنند و روزه نگیرند، اگر بعد از رمضان مشکل بیماری‌اشان از بین رود، قضای آن را بگیرند، ولی اگر آن بیماری پیوسته همراه آنان باشد و از آن بهبودی نیابند، به جای قضای روزه کفاره بدهند.

خانمی که شوهرش در ماه رمضان، بعد از نماز صبح از او درخواست جماع و نزدیکی می‌کند، تکلیفش چیست؟ آیا اگر به خواسته‌اش تن دهد، کفاره‌ی دو ماه پی درپی روزه بر او هم واجب می‌گردد؟ اگر زن هم به این کار تمایل داشته باشد، چه؟

شماره: 
0

اگر زن برای آمیزش با شوهرش مجبور گردانده شود، تنها بر مرد کفاره واجب است و بر زن کفاره‌ واجب نیست، اما اگر زن برای آمیزش تمایل داشته باشد و با خواهش خودش آن را انجام دهد، بنابر قول جمهور بر زن نیز کفاره واجب است.
در مذهب شافعیه بر زن کفاره لازم نیست خواه تمایل داشته باشد یا تمایل نداشته باشد.

آیا کسی که قضای روزه رمضان را به جا نیاورده باشد و روزه رمضان بر او واجب باشد می‌تواند روزهایی که روزه گرفتن در آنها زیاد توصیه شده است مانند روزه ایام ذی‌الحجه یا شوال یا عاشورا و امثال آن‌ها روزه سنت بگیرد و در وقت دیگری قضای روزه‌هایش را به‌جا آورد؟

شماره: 
0

کسی که قضای روزه رمضان بر عهده‌اش باشد، بهتر است در اولین فرصت قضای آن را به جای آورد. وی می‌تواند قضای روزه را در همان روزهایی که روزه گرفتن در آن‌ها سنت است بگیرد، ان‌شاءالله به پاداش خواسته شده دست می‌یابد یا می‌تواند قضای آن را در وقتی دیگر به‌جای آورد و در آن روزهایی که روزه گرفتن مستحب است، روزه سنت بگیرد.

همزمانی محتوا