پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: وام ازدواج خود۳۰میلیون رادریافت کردم ومبلغ ۱۵ میلیون را به شخصی دادم وآن شخص را مکلف کرده ام مدت ۴سال تمام قسط وام ۳۰میلیونی را به صورت ماهیانه به بانک پرداخت کندآیا این کار ربا است؟
1397/09/08
جواب:

پولی که فرد به دیگری می‌دهد و در برابر آن سود دریافت می‌کند، ربا و حرام است، اما اگر فردی به دیگری پول بدهد تا با آن تجارت انجام دهد و درصدی از سود آن برای صاحب پول باشد و بخشی از نیز از آن کسی باشد که با آن پول کار می‌کند، از لحاظ شرعی درست است و به آن مضاربه گفته می‌شود.
شما نیمی از وام را به آن فرد داده‌اید و او را مکلف نموده‌‌اید بازپرداخت تمامی وام بر عهده‌ی فرد باشد، چنین عملی از لحاظ شرعی ربا به حساب می‌آید و حرام می‌باشد.

شماره: 0
سؤال 0: آیا تتو از نظر شرعی حرام است؟ چه حکمی دارد؟
1397/09/01
جواب:

تاتو برای کسانی که ابروهایشان به سبب بیماری یا دلایل دیگر، ریخته است و نمی‌روید و یا می‌روید و دوباره می‌ریزد، مانع شرعی ندارد. اما برای افراد غیر از این‌ها جایز نیست چون از مصادیق تغییر دادن خلقت خداوند است و مواد شیمیایی که در تاتو به کار برده می‌شود، برای بدن زیان‌آور است. خداوند می‌فرماید: «َلَآمُرَنَّهُمْ فَلَيُغَيِّرُنَّ خَلْقَ اللَّهِ»(نسا. 119) (شیطان گفت و به آنان فرمان دهم که آفرینش خدا را تغییر دهند و هر کس که به جای خدا، شیطان را دوست گیرد، به زیانی آشکار دچار شده است).
بیشتر علما برای حرام بودن تغییر خلقت خداوند، به این آیه استدلال نموده‌اند.

شماره: 0
سؤال 0: سلام علیک لطفا در مورد حلال یا حرام بودن بیمه پاسار گاد توضیحی ارائه دهید ممنون از بزرگواری شما عزیزان و دلسوزان
1397/09/01
جواب:

بیمه‌ی پاسارگاد مانند دیگر سازمان‌های بیمه است و جز بیمه عمر که بیشتر علما، آن را جایز نمی‌دانند، بیمه‌های دیگر به سبب وجود ضرورت، اشکال ندارد و مباح است.

شماره: 0
سؤال 0: ببخشید میخواستم در مورد رهن خانه اجاره ای سوال کنم؟ حرام است؟
1397/09/01
جواب:

امروزه رهن‌هایی که متداول است، رهن‌های عرفی است و با توجه به آسان‌گیر بودن دین و رعایت حال انسان‌ها، به آن رخصت داده است و این نوع رهن، ربا به شمار نمی‌آید و از دیدگاه برخی علما، مشکل شرعی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: آیا ورزشکاران حرفه ای مسلمان که مقید هستند میتوانند با خیال راحت با پوشش عرفی ورزشها که اکثرا شورت ورزشی است و قسمتی از ران یا ناف دیده میشود بدون گناه به ورزششان مطابق پوشش عرفی ادامه دهند؟
1397/09/01
ادامه سؤال:
سلام قبلا از شما در مورد لباسهای ورزشی که در باشگاهها و ورزشها مثل کشتی و شنا و فوتبال پوشیده میشود مقداری از ران یا ناف دیده میشود و سخت است که با شلوار بلند به این ورزشها پرداخت. شما هم گفتین که اگر امکانش باشه بهتر است که رانها و ناف پوشیده شود اگر امکان ان نباشد اشکالی ندارد و به ورزشتان ادامه دهید بنطر شما الان افراد مشهوری از مسلمانان که در تیمهای فوتبال بازی میکنن چون رانشان مشخص است دچار گناه میشوند یا مشکلی نداره یا افرادی که به مسابقات کشتی یا مسابقات فوتبال نگاه میکنند دچار گناه میشوند؟ لطفا یک جواب قطعی بدهید ممنونم. در ضمن این را نیز میدانم که در نماز پوشاندن عورت بین ناف تا زانو برای مردان واجب است و اینکه اکثر علما عورت مردان را مابین ناف و زانو میدانند و بعصی از علما و همچنین در کتاب بدایه المجتهد نیز عورت فقط جلو و عقب ذکر شده و رانهاو ناف را عورت نمیدانند.یک جواب قطعی بدهید که آیا ورزشکاران حرفه ای مسلمان که مقید هستند میتوانند با خیال راحت با پوشش عرفی ورزشها که اکثرا شورت ورزشی است و قسمتی از ران یا ناف دیده میشود بدون گناه به ورزششان مطابق پوشش عرفی ادامه دهند؟ فقط بگین گناه میشود یا نمیشود در فقه امامیه هم عورت فقط جلو و عقب است یعنی شامل ران و ناف نمیشود.خودم اهل تسنن هستم
جواب:

درباره‌ی عورت، دیدگاه فقیهان متفاوت است. عورت مردان نزد جمهور علما، مابین ناف و زانو است و کل بدن زنان، عورت است جز صورت و کف دست‌هایشان. به هنگام گزاردن نماز باید این بخش‌ها، پوشیده باشند در غیر نماز نیز نباید در معرض دید دیگران، قرار گیرند. در انجام ورزش‌ها تا جایی که امکان دارد فرد خود را بپوشاند در برخی از بازی‌ها که آقایان انجام می‌دهند مانند کُشتی، فوتبال و... لازم است خود را بپوشانند و اگر امکان نداشته باشد با توجه به دیدگاه مذهب امام مالک درباره‌ی عورت، بالاتر از زانو نیز اگر نمایان باشد، اشکالی ندارد. تماشاگران باید در نگاه‌ها، سنجیده عمل کنند و اگر احساس کردند نگاه کردن، محرک و شهوت‌انگیز است از خیره‌شدن، دیده فرو بندند هم‌چنان که قرآن می‌فرماید: «قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى»(نور:30) فرد باید مواظب نگاه‌ها، و شرمگاه‌های خود باشد تا مبادا از لحاظ ایمان، آسیب ببیند و دچار گناه گردد.

شماره: 0
سؤال 0: کسانی که برای ساخت مسجدی کمک میکنند صرف نظر از میزان کمک نقدیشون ( 1 میلیون تومان یا 10 میلیون تومان ) , همشون از نمازها و آیات قرآن خونده شده در مسجد یکسان و تمام و کمال پاداش می گیرند یا هر کس به اندازه کمکش از اینها بهره میبرد ؟
1397/09/01
ادامه سؤال:
جواب:

انفاق در راه خداوند، پاداش فراوانی دارد و یکی از راه‌های آزمودن بندگان است. هر کس به اندازه‌ در راه خدا انفاق کند، خداوند بر پایه‌ی اخلاص او در برابر هر یک نیکی، ده تا هفتصد برابر و گاهی با توجه به اخلاص بنده، بیش از آن پاداش می‌دهد. کسانی که در ساخت مسجد هزینه می‌کنند، هر کسی آنجا نماز بگذارد و کارهای نیک انجام دهد و تا زمانی که به آن مسجد پابرجاست و در آن عبادت انجام می‌گیرد، آن افراد به اندازه کوشش، هزینه و اخلاص‌شان در پاداش آن عبادات شریک می‌شوند.
برخی علما گفته‌اند افراد به نسبت انفاقی که از دارایی خود می‌کنند پاداش می‌گیرند. برای نمونه فردی ثروتمند از صدمیلیون دارایی خود، بیست‌میلیون انفاق می‌کند و فردی دیگر بیست‌میلیون دارایی دارد و ده‌میلیون انفاق می‌کند، گفته‌اند اولی یک‌پنجم دارایی خود را و دومی، نیمی از دارایی خود را انفاق کرده است پس پاداش کسی که نیمی از دارایی خود را انفاق کرده است بیش از پاداش کسی است که یک‌پنجم دارایی خود را انفاق کرده است. البته برخی علما گفته‌اند هر کس به هر اندازه که انفاق کند چندین برابر پاداش دریافت می‌کند.
پیامبر(ص) فرموده است «هر گاه انسان بمیرد، عمل او قطع می‌شود مگر از سه جهت: صدقه جاریه، دانشی که مورد استفاده قرار می‌گیرد و فرزند شایسته و صالح که برایش دعا می‌کند.»

شماره: 0
سؤال 0: حکم نگهداری فرزند خوانده برای زن و شوهری که خود صاحب فرزند نمی‌شوند چیست؟ آیا جز محارم به حساب می آیند؟
1397/08/19
جواب:

نگهداری فرزند به ویژه فرزندان بی‌سرپرست برای خانواده‌ها مشکل شرعی ندارد بلکه کار نیک هم به شمار می‌آید. بهتر است این خانواده شیرخوار را به یکی از بستگان بدهند تا به او شیر بدهد و محرم آن خانواده شود اما اگر فرزند، شیرخوار نباشد پس از اینکه به سن بلوغ رسید برای اعضای خانواده نامحرم به شمار می‌آید و باید اعضای خانواده موازین شرعی را در ارتباط با او رعایت کنند.

شماره: 0
سؤال 0: لمس نامحرم با حایل جایز است؟مثلا دندانپزشکی که بیمار زن داشته باشد،آیا مداوای وی با دستکش جایز است؟
1397/08/17
ادامه سؤال:
یا حتی با رعایت چنین مسایلی هم باز هم در غیر ضرورت جایز نیست؟!(یعنی باید از پذیرش بیمار زن خودداری کند)
جواب:

لمس نامحرم با حایل گناه نیست و اشکال شرعی ندارد اما پزشک و دندان‌پزشک در صورت امکان با دستکش بیمار خود را مداوا کند اگر بدون دستکش هم بیمار را مداوا کرد اشکال شرعی ندارد. البته حتی‌الامکان بیمار زن بکوشد نزد پزشک زن و بیمار مرد نزد پزشک مرد برود مگر پزشک حاذق هم‌جنس نباشد که در آن صورت بیمار می‌تواند نزد پزشک غیر هم‌جنس برود. بنابراین لازم نیست پزشک مرد از مداوای بیمار زن و یا پزشک زن از مداوای بیمار مرد، خودداری کند.

شماره: 0
سؤال 0: آیا قانون حق ترجمه وجهه شرعی دارد؟
1397/08/17
ادامه سؤال:
به اینصورت که نویسنده کتابی لاتین برای دادن اجازه ترجمه کتابش به یک مترجم،هزینه ای دریافت می کند و مقدارش با توجه به قراردادی است که با ناشر کتاب ترجمه شده می بندند! (البته این قانون بین المللی است و در ایران به علت نپیوستن به کنواسیون برن اجرا نمیشود ولی ملاک بنده بررسی ازنظر شرعی بودن و حق الناس است که آیا این حق مانند حق چاپ و تالیف است یا خیر!)
جواب:

حق تألیف برای مؤلف محفوظ است و هر کس بخواهد کتاب او را ترجمه کند باید مؤلف کتاب، راضی باشد و وجهی هم از مترجم دریافت کند، شرعی و جایز است. البته گاهی مؤلف حق چاپ کتاب خود را به یک ناشر می‌فروشد که آن موقع مترجم باید ناشر کتاب را راضی کند و اگر ناشر وجهی را از مترجم بخواهد برای او حلال و شرعی است. مگر اینکه در کشوری قانون کپی‌رایت وجود نداشته باشد و دسترسی به مؤلف امکان‌پذیر نباشد مترجم، ترجمه کتاب او را برای آگاهی جامعه لازم و ضروری بداند، در این صورت کتاب را ترجمه کند و در اختیار جامعه قرار بدهد. اما هر گاه مؤلف کتاب، مطلع شد و از مترجم وجهی خواست، مترجم باید او را راضی کند.

شماره: 0
سؤال 0: سلام سوال من درباره خواب های هست که هر شب میبینم خواب های ک روز بعدش تعبیر میشه خواب های که عجیب هست و‌تعبیر میشه دلیل خواب های صادقانه چیه ؟ من بنده خوی نیستم برای خدا
1397/03/30
جواب:

پیامبر (ص) فرموده است: «ذهبت النبوة وبقيت المبشرات‏»[ابن ماجه]؛ «وحی قطع شد و خواب درست و راست باقی مانده است.»
همچنین فرموده است: «لم يبق من النبوة إلا المبشرات قالوا وما المبشرات؟ قال الرؤيا الصالحه»[بخاری]؛ «از وحی چیزی نمانده [قطع شده است] جز مبشرات. گفتند: مبشرات چیست؟ فرمود: خواب‌های راست.»
با توجه به این روایت‌ها خواب مؤمن درست است و به واقعیت می‌انجامد و مشاهده می‌گردد.
این خواب دیدن‌ها نویدی است برای مؤمن که رابطه‌ی خود را هر روز با خدا بیشتر کند و درونش را با نور ایمان نورانی بگرداند.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام من زیاد دچار وسواس خواندن قرآن شده ام بطوریکه احساس میکنم حرفی یا آیه قبل را اشتباه خوانده ام. اگه خواندن قرآن ادامه بدم گناهی برمن هست یا نیست؟ چکار کنم؟ با تشکر
1397/03/30
جواب:

در خواندن قرآن لازم است هر فرد دقت کند و آیات را درست تلاوت کند و حروف را از مخارج تلفظ نماید. اگر تمام توان خود را بکار گیرد و تلاش نماید آیات را درست بخواند، اما نتواند آن طوری که باید باشد درست تلفظ نماید یا غیرعمدی آیه یا کلماتی را اشتباه بخواند، گناهی بر او نیست. پیوسته به خواندن خود ادامه دهد و به آن وسوسه‌ها توجه ننماید و با تمرین بیشتر هم تلفظ آیات برایش آسان می‌گردد و هم آن وسوسه‌ها از بین می‌رود.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام آیا خواندن سوره ی دیگری بعد از سوره ی حمد, در رکعتهای سوم و چهارم نمازهای سه و چهار رکعتی, موجب ابطال نماز میشود؟
1397/03/30
جواب:

خواندن سوره بعد از فاتحه در رکعت سوم و چهارم نماز را باطل نمی‌کند؛ اما انجام آن کار خلاف سنت است.

شماره: 0
سؤال 0: سلام.اگر روزه نباشیم و غسل بگیریم غسل صحیح است یا خیر?
1397/03/30
جواب:

روزه با غسل ارتباطی ندارد، هر کدام حکم جداگانه‌ای دارد. اگر در ماه رمضان به هر دلیلی فرد روزه نباشد و غسل بر او واجب گردد، غسل انجام دهد، غسل او درست است.

شماره: 0
سؤال 0: سلام آیا بوسیدن همسر و انزال شدن ساعتی بعد موجب ابطال روزه هست
1397/03/30
جواب:

اگر انزال به سبب بوسیدن و به آغوش کشیدن همسر بوده باشد، روزه باطل است.

شماره: 0
سؤال 0: دیدن زردی بعددوران قاعدگی حکمش چیست
1397/03/08
جواب:

دیدن لکه زرد بعد از پایان عادت ماهیانه قاعدگی به‌شمار نمی‌رود و زن باید نمازهایش را بگزارد و روزه‌اش را بگیرد.