سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا اعلام كرد: تكلیف سفرهای نوروزی مشخص شد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا اعلام كرد: تكلیف سفرهای نوروزی مشخص شد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا ضمن تشریح آخرین وضعیت بیماری كرونا در كشور و همچنین خوزستان، تصمیم اتخاذ شده برای تعطیلات و سفرهای نوروزی در جلسه امروز ستاد را اعلام كرد.

به گزارش اصلاحوب به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا رییسی در حاشیه شصتمین جلسه ستاد ملی مقابله با كرونا، گفت: در حال حاضر در دنیا یكی از نگرانی‌هایی كه كارشناسان سازمان بهداشت جهانی هم آن را اعلام می‌كنند، این است كه با شروع واكسیناسیون این بیم وجود دارد كه دولت‌ها یا حتی مردم به‌جای تمركز بر روند مدیریت و كنترل بیماری كرونا، ذهن‌شان فقط به سمت واكسیناسیون منحرف شود. زیرا اگر قرار باشد واكسیناسیون به تنهایی مورد توجه قرار گیرد و پروتكل‌ها رعایت نشود و سایر اقدامات مورد نیاز برای كنترل بیماری انجام نشود، واكسیناسیون به تنهایی در این زمان كوتاهی كه از آن گذشته قطعا خیلی مفید نخواهد بود؛ چراكه اولا همه مردم دنیا در طول یكسال قطعا واكسینه نخواهند شد و از طرفی برای تاثیر واكسن قطعا نیاز است كه ۷۰ درصد مردم دنیا و كشورها واكسینه شوند تا یك ایمنی جمعی خوب حاصل شود و مدت زمانی هم طول می‌كشد تا واكسن بخواهد اثر كند. بر همین اساس حتما نیاز است و توصیه می‌شود كه ما با وجود و ورود واكسن مبادا از سایر اقدامات كرونا غافل شویم.

رییسی درباره وضعیت بیماری كرونا در كشور گفت: در سطح كشور و استان‌های مختلف روند بیماری در مجموع یك روند تقریبا با ثبات است؛ گرچه گردش ویروس انگلیسی در اكثر استان‌ها اتفاق افتاده است. او درباره استان خوزستان نیز گفت: استان خوزستان وضعیت متفاوتی دارد و همچنان روند بیماری صعودی است و میزان بیماران افزایش یابنده است و تعداد بیماران بستری بالاست و به دنبال آن مرگ و میرها هم قطعا بالاست و شاید بالاتر هم برود.

رییسی گفت: به همین دلیل خواهش آن است كه مردم خوب و عزیز خوزستان كه دین بزرگی بر گردن همه ما دارند و مردم قهرمان خوزستان به عنوان مدافعان اصلی این سرزمین در نخستین روزهای جنگ شجاعانه و با صبوری و با شجاعت بالا ایستادگی كردند، امیدوارم در مبارزه با این ویروس جهش یافته هم همچنان پرقدرت بایستند و ویروس را مغلوب كنند كه قطعا این اتفاق خواهد افتاد.

او ادامه داد: در استان خوزستان، شادگان یكی از شهرهایی است كه میزان بیماری در ابتدا بالا رفت و جزو اولین شهرهایی بود كه درگیر ویروس جهش یافته بود. اما خوشبختانه با افزایش رعایت پروتكل‌ها توانستند به خوبی بیماری را كنترل كنند و وضعیت بیماری در شادگان اكنون رو به نزول است و جای خوشحالی دارد. این موضوع نشان داد كه اگر دست به دست هم دهیم و پروتكل‌ها را با دقت و سختگیری رعایت كنیم، قطعا می‌توانیم بیماری را شكست دهیم.

رییسی استان چهارمحال و بختیاری را دیگر استانی معرفی كرد كه درباره آن نگرانی دارند و گفت: گرچه هنوز خیلی موارد بیماری افزایش نیافته اما نشانه‌هایی می‌بینیم كه نیاز است دقت بسیار بیشتری در مورد این استان انجام شود كه مبادا درگیر ویروس جهش یافته انگلیسی شود و این ویروس جایگزین ویروس ووهان شود و درگیری را بالاتر برد. البته گردش ویروس در سطح كشور گزارش شده وگرچه موارد غالب هنوز همان ویروس قبلی است، اما با توجه به قدرت سرایت بالای ویروس انگلیسی خطر جایگزین شدن آن با ویروس قبلی وجود دارد.

او همچنین گفت: در مورد استان‌های قزوین و همچنین تا حدودی استان البرز باید مراقبت بیشتری شود. امیدوارم با افزایش رعایت پروتكل‌ها بتوانیم این ویروس را هم كنترل كنیم. رییسی افزود: به طور كلی در كشور روند بیماری باثبات و میزان فوتی‌ها هم باثبات است. خوشبختانه در استان‌های شمالی نیز با مدیریت خوبی كه انجام دادند روند بیماری رو به كاهش است؛ گرچه هنوز خطر كاملا رفع نشده اما اگر به همین شكل پروتكل‌ها رعایت شود می‌توانیم شاهد باشیم در هفته‌های آینده استان‌های شمالی هم به ثبات خواهند رسید.

خطر موج جدید كرونا با شكل‌گیری سفرها

رییسی در ادامه با اشاره به مصوبات ستاد كرونا برای تعطیلات نوروز گفت: امروز بحث‌های مختلفی مطرح شد، از جمله بحث تعطیلات عید نوروز و سفرها. گرچه كه روز قبل هم وزیر بهداشت درباره اینكه سفرها می‌تواند بسیار خطرناك باشد و منجر به انتقال ویروس شود و این ویروس جهش یافته كه قدرت سرایت بالایی دارد، اگر از استانی به استان دیگر جابه‌جا شود قطعا می‌تواند آن استان را درگیر كند و اگر این سفرها اتفاق بیفتد، استانی كه اكنون وضعیت باثباتی دارد، می‌تواند قطعا وضعیتش بدتر شود و موج جدیدی شكل بگیرد.

رییسی ادامه داد: به همین دلیل باید سفرها تا حد امكان انجام نشود. درست است كه مردم واقعا تحت فشار بوده و هستند. اكنون سه عید می‌گذرد؛ سال ۱۳۹۸ سیل بود، ۱۳۹۹ كرونا و امسال هم كرونا و ویروس جهش یافته. گرچه شاید فشار روحی و روانی و خستگی مردم باعث شود كه تحمل  و آسیب‌پذیری را داشته باشند، اما خواهشی كه داریم این است كه تا حد امكان این سفرها به هیچ‌وجه انجام نشود تا امسال را هم با شرایط ثابتی بگذرانیم و از سال آینده كه بحث واكسیناسیون كامل‌تر می‌شود و قطعا سال‌های بعد می‌توانیم تعطیلات بهتری داشته باشیم، آن هم همراه با عزیزان‌مان در كنار یكدیگر كه مبادا به دلیل سفرهای چند روزه عزیزان‌مان دیگر در كنار ما نباشند كه این ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر است.

رییسی گفت: در عین حال به‌‌رغم صحبت‌هایی كه در ستاد ملی هم بحث شد و نظر عزیزان این است كه بر اساس مصوبه‌ای كه در ستاد داشتیم این بود كه در شهرهای قرمز و نارنجی سفر كاملا ممنوع شود و در سایر شهرها اعم از زرد و آبی با رعایت پروتكل‌های بسیار سختگیرانه بتوانند سفرهای ضروری خودشان را انجام دهند. البته ما همچنان تقاضا داریم كه از سفر اجتناب كرده و سفرهای غیرضرور را تحمل كنند و امسال ممنوع باشد. البته بر اساس مصوبه‌ای كه هست در شهرهای قرمز و نارنجی كاملا ممنوع است و در سایر شهرها هم با رعایت شیوه‌ها و پروتكل‌های سختگیرانه بتوانند به سفر ضروری‌شان برسند.

بدون امتیاز