نشست هم‌اندیشی دبیرکلّ با جمعی از اعضای مؤثّر جماعت برگزار شد

نشست هم‌اندیشی دبیرکلّ با جمعی از اعضای مؤثّر جماعت برگزار شد

دبیرکلّ جماعت در نشست هم‌اندیشی با جمعی از اعضای مؤثر این تشکّل مدنی بر لزوم عدول از گفتمان اقلیتی و ارتقا به گفتمانی فاخر و شهروندمحور تأکید کرد.

 

بنا به گزارش اصلاحوب، استاد عبدالرّحمن پیرانی دبیرکلّ جماعت دعوت و اصلاح در دیدار با جمعی از اعضای تأثیرگذار جماعت بر عبور از یک گفتمان اقلیتی با درون‌مایه‌ی مذهبی و قومی و ارتقا به گفتمانی فاخر و وطن‌هویتی و شهروندمحوری تأکید کرد. این دیدار با حضور شخصیت‌هایی در شامگاه جمعه  ١ اسفندماه در بستر فضای مجازی برگزار شد.

دبیرکل جماعت در این نشست هم‌اندیشانه بر لزوم عدول از گفتمان اقلیتی و ارتقا به گفتمانی فاخر و شهروندمحور تأکید کرد و گفت: «بدیهی است عبور از یک گفتمان اقلیتی با درون‌مایه‌ی مذهبی و قومی و ارتقا به گفتمانی فاخر و وطن‌هویتی و شهروندمحوری جماعت را موفّق ساخته تا از مبتکران و بانیان پل وفاق و همبستگی میان فرهیختگانی باشد که توفیق یافته‌اند تا از تعصّبات و تنگناهای قومی، مذهبی عبور نمایند و برای تمامی شهروندان، حقوق، وظایف مشترک و مساوی قائل باشند.»

دبیرکل در همین رابطه ادامه داد: «پرهیز از اتّخاذ ادبیات متعصّبانه و تنگ‌نظرانه آن هم در شرایطی که برخی از مسؤولان کشورمان در طول چهل‌‌ودو سال عمر انقلاب اسلامی ایران، هنگام واگذاری مسؤولیت‌ها قادر به عبور از این تفاوت‌های قومی و مذهبی نبوده‌اند، بسیار ارزشمند، حکیمانه، هوشمندانه، مسؤولانه و عبرت‌آمیز است.»

جمال اسماعیلی مسؤول هیأت اجرایی جماعت نیز گزارشی از فعّالیّت‌های اجرایی جماعت ارائه نموده و اظهار کرد: «در یک سال گذشته ساختار جماعت در راستای چابک‌سازی و منعطف کردن آن در برابر واقعیّات مناطق مختلف کشور مورد بازنگری قرار گرفت و بر مبنای آن آیین‌نامه‌ها و قوانین داخلی تنظیم و ابلاغ گردید.»

وی افزود: «فعّالیّت‌های آموزشی تربیتی و ارتباط با اعضا و هواداران بر بستر فضای مجازی در ایّام کرونا در غالب مناطق در حال انجام است؛ جلسات اداری به‌صورت مجازی بیش‌ازپیش برگزاری شده و تهدید کرونا به فرصت تبدیل شده و اکنون درصد بالایی از کنشگری‌های جماعت در فضای مجازی انجام می‌شود که هم منجر به صرفه‌جویی در وقت و انرژی اعضا و هزینه‌های مالی شده و هم رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی را به دنبال داشته است.»

اسماعیلی همچنین اشاره کرد: «عطف توجّه جماعت به فعّالیّت‌های فرهنگی اجتماعی با تأسیس معاونت فرهنگی اجتماعی در یک سال اخیر باعث شکل‌گیری و رواج گفتمان خدمات‌رسانی به جامعه در داخل جماعت شده است و ابراز امیدواری کرد در قالب این معاونت توان اصناف و اقشار مختلف جماعت در جهت غنی‌سازی فرهنگی از طرفی و کاهش آسیب‌های اجتماعی از طرفی دیگر بسیج شود.»

در ادامه‌ی این دیدار حاضران در نشست هم‌اندیشی به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

محمّدتوفیق قطبی با اشاره به آیه‌ی «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ»(آل‌عمران:٢٠٠)، به داشتن رابطه و تبادل مهربانی به هر طریق ممکن در بین جماعت اشاره کرد و از برگزاری چنین جلسه‌ای برای تقویت اخوت در شرایط سخت کرونایی تشکّر کرد.

ماموستا احمد بهرامی نیز بر برگزاری جلسه‌ی حضوری بعد از ماه مبارک رمضان تأکید کرد و گفت: «برگزاری جلسات مشاوره‌ای خصوصاً اینکه مشورت مورد تأکید دین است، اساساً امر مطلوبی است؛ خصوصاً هم‌اندیشی در شرایط امروزی ما که رسانه‌هایی به نام ملّی‌گرایی، برنامه‌هایی برای تخریب و سرکوب حرکات اسلامی که عمر خود را صرف خدمت به مردم کرده‌اند، در دستور کار خود قرار داده‌اند، ضرورت دارد.»

دکتر مقداد پیرصاحب نیز به رسالت جماعت اشاره کرد و بیان داشت: «انتخاب زمینه‌ی فرهنگی اجتماعی برای فعّالیّت جماعت در کنگره‌ی اخیر بسیار هوشمندانه بوده و با شرایط امروز ما کاملاً مطابقت دارد. در شرایط یأس و ناامیدای که جامعه در آن قرار گرفته، امید داشتن به پروردگار عالمیان بسیار مهمّ است. با توجّه به شرایط جامعه، ادامه‌ی مسیر هوشیاریِ بیشتری نسبت به قبل می‌طلبد؛ همچنین نیاز است فعّالیّت‌های فرهنگی و تربیتی بیشتر مورد توجّه قرار بگیرد.»

عابد حسین بارکزهی از سیستان و بلوچستان بر فعّالیّت‌های مستمرّ جماعت در ایّام کرونا اشاره کرد و گفت: «فعّالیّت تربیتی که باعث بالندگی و رشد افراد است، در دوران کرونا برای اعضای جماعت در جریان بوده و متوقّف نگردیده است و بلکه فعّال‌تر از گذشته تداوم داشته است؛ امّا در این میانه در راستای جذب اعضای جدید کمتر کار شده و لازم است به این امر توجّه جدّی شود.»

وی همچنین ادامه داد: «اعدام‌های اخیر در بلوچستان به فاصله‌ی بیشتر بین مردم و حاکمیت دامن زده است و باعث شده فضا برای تندروی گشوده شود و در نتیجه جریان‌های میانه‌رو کمتر می‌توانند در چنین فضایی نقش ایفا کنند.»

در ادامه محمّد احمدیان از کردستان بر اهمّیّت معنویت در بحران‌هایی که جامعه‌ی بشری با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، گفت: «جامعه به‌طورکلّی و جماعت به‌عنوان پیکری از اجتماع با سه بحران سقوط ارزش‌های اخلاقی، بحران اقتصادی و بحران کرونا مواجه است. معنویت در این شرایط در بازسازی روان و درون اعضای جماعت کارساز است. بخش تربیتی در این بحبوحه می‌تواند نقش اساسی ایفا کند.» 

وی در فرازی دیگر بیان داشت: «جماعت باید با اعتنا به آنچه در جامعه از مشکلات معیشتی و مسائل سیاسی می‌گذرد، تصمیم‌گیری کرده و اثرگذار باشد.»

دکتر دانیالی از فارس سخنان خود را با موضوع اهمّیّت معنابخشی به زندگی خصوصاً برای نسل جدید ادامه داد و اشاره کرد: «در حوزه‌ی معنویت و اخلاق باید برای نسل نو افق گشایی جدید بشود. ما در این حوزه خلأ معرفت‌شناسی داریم و اگر جای دیگری هم کار شده باشد بازتابش در جامعه‌ی ما دیده نمی‌شود. آنچه در جامعه‌ی ما وجود دارد یا طیف سنّتی است یا نواندیشی که هیچ‌کدام برای جوانان امروزی از جذّابیّت لازم برخوردار نیست. به همین منظور نیازمند طرحی معرفتی و گفتمانی جدید در معنابخشی به زندگی و تقویت اخلاق و نگاه جدید هستیم.»

دکتر ستار آینه‌پور از کرمانشاه نیز بر اهمّیّت جوان‌گرایی در جماعت تأکید کرد و گفت: «چالش‌های درونی و بیرونی زیادی پیش روی جماعت قرار دارد. برای عبور از این چالش‌ها، جماعت باید عمده‌ی توجّه خویش را به داخل معطوف کند و انسجام داخلی را تقویت نماید. نیاز است از اوقات فراغت اعضا استفاده‌ی حدّاکثری شود و افراد مشغول کار خیر شوند. جذب افراد از میان جوانان باید بیشتر شود تا از پیر شدن جماعت پیش‌گیری شود. جامعه ما به تفکر معتدلِ نواندیش جماعت نیاز دارد؛ از این رو باید دعوت عمومی جماعت تقویت شود؛ نباید مسائل اداری و تشکیلاتی هدف اصلی باشد، بلکه تشکیلات باید در خدمت دعوت و تربیت باشد.»

شیخ محمود خوشخبر از استان هرمزگان نیز سخنان خود را بر اهمیت توجه به موضوع تربیت معطوف کرد و بیان داشت: «پیامبر (ص) بر اساس آیه «وَشَاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ»(آل‌عمران:١٥٩) مأمور به مشورت بوده است و تشکیل جلسات هم‌اندیشی یک واجب دینی است و از خداوند متعال خواهانیم که این مشورت‌ها سبب خیر گردد. حوزه‌ی تربیتی باید بیشتر تقویت شود قدم‌های مؤثّرتری برداشته شود. در استان هرمزگان کارهای خوبی در حوزه‌ی تربیتی در حال انجام است.»

دلیر عباسی از سردشت نیز پیرامون مواضع سیاسی جماعت گفت: «ضروری است در موضع‌گیری‌های سیاسی تمام جوانب لحاظ و تعادل رعایت شود و با توجّه به مصالح و حکمت‌ها موضع نصح و دلسوزی برای جامعه و حاکمیت داشته باشیم.»

گفتنی است مشروح سخنان دبیرکل در از طریق سایت منتشر خواهد شد.