بیانیه‌ی روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح پیرو سخنان اخیر مولانا گرگیج و واکنش‌های صورت‌گرفته به آن

بیانیه‌ی روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح پیرو سخنان اخیر مولانا گرگیج و واکنش‌های صورت‌گرفته به آن

 پیرو سخنان اخیر مولانا گرگیج و واکنش‌های صورت‌گرفته به آن، روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح بیانیه‌ای صادر کرد.

متن بیانیه به شرح زیر است:

بافت اجتماعی کشور ما بسان تنوّع طبیعت‌اش، گلستانی رنگارنگ از انواع هویت‌های فرهنگی است. امنیت، فرهنگ و تمدّن آن نیز رهاورد همسویی و همکاری تمام این مؤلّفه‌های گوناگون بوده است؛ مردمان این سرزمین به الزام این تنوّع و از برکت سوابق متمادی در عبور از حیات ابتدایی و تمدّن‌سازی، پیش از دیگران ارزش‌های مدنی و همگرایانه را در تار و پود فرهنگ و تعلیم و تربیت خویش، نهادینه کرده‌اند؛ طبیعی است که این تنوّع همانند دیگر داشته‌های بشری، قابلیت کارکرد متضاد دارد و در غیاب فرهنگ تکثّر و دگرپذیری، می‌تواند در جهت خلاف مصالح عام و اتّحاد ملّت نیز عمل کند؛ از این‌رو، مراعات عدالت و نزاکت و پرهیز وسواس‌گونه از توهین  و تجریح عواطف، یک وظیفه‌ی حیاتی فرهنگی و اجتماعی  است.

 در روزگار کنونی و در شرایط فرودستی امّت اسلامی، بی‌اعتنایی به ضرورت فوق و فعال‌سازی گسل‌های هویتی، نقض بنیادی‌ترین تکلیف دینی-اجتماعی و تخریب مضاعف وجهه‌ی مسلمانان در جامعه‌ی جهانی است؛ بر اساس آموزه‌های دین مبین اسلام سنجیدگی و متانت در خوانش و تحلیل موضوعات حساسیت‌زا، وظیفهی اخلاقی و ضرورتی سیاسی و تمدنی است؛ تأمین و پاسداشت انسجام ملی و دینی به مثابه‌ی زیرساخت دینداری و هسته‌ی توسعه، مستلزم ظرافت و صبوری فراوان و تعبیه و تقویت مکانیسم‌های فرهنگی و سیاسی خاصّی است که نیازمند درایت و مدیریت نخبگان دوراندیش، میانه‌رو و کلان‌نگری است که شناسنده و پاسبان منافع عام کشور و امّت اسلامی‌اند.

جماعت دعوت  و اصلاح به عنوان یک تشکل مدنی فعال در حوزه‌ی فرهنگی - اجتماعی، پیرو سخنان اخیر مولانا گرگیج و واکنش‌های صورت‌گرفته به آن، بر لزوم پایبندی به وفاق و اخوت ایمانی و ملاحظه‌ی منافع و مصالح کلان امّت اسلامی و ملت ایران در خوانش قضایا و حوادث تاریخی تأکید دارد. بنابراین در این راستا از اصحاب قلم و تریبون انتظار دارد تاریخ و فرهنگ مسلمانان را در جهت تثبیت رویکردهای خادم اخوت، انسجام و ترمیم شکاف‌های احتمالی، مطالعه و ترویج کنند تا سرمایه‌های اقوام، مذاهب و ممالک اسلامی، در خدمت مقاصد عالی شریعت و تعاون و هم‌افزایی میان مسلمانان قرار گیرد و ما ذلک علی الله بعزیز!

روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح

٢٤ آذرماه ١٤٠٠

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1400/09/27

سلام. این بیانیه برای عام است یا برای فارغ التحصیلان دکترا؟ نیاز به این همه متن و کلمات سنگین نبود. در پایان کسی متوجه نشد که مخاطب کیست. قبلا علیه خاطی با کنایه چیزی گفته می شد. الان از اون کنایه هم خبری نیست

2
بدون‌نام (مهمان)
1400/09/27

احسنت
در حد رفع تکلیف بود .

3
بدون‌نام (مهمان)
1400/09/27

عدالت این را می‌طلبد که به مانند مولانا گرگیج،شایان مصلح و خیلی از هتاکان دیگر هم باید از سمت خود برکنار شوند
اگر چنین نشود ، این فتنه ای هست که به آن عدالت میگویند