دکتر علی قره‌داغی: وحدت امت اسلامی با چالش‌های داخلی و خارجی روبروست

دکتر علی قره‌داغی: وحدت امت اسلامی با چالش‌های داخلی و خارجی روبروست

 دکتر علی قره داغی دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان تأکید کرد که مسلمانان در ثوابت و اصول با هم متفق هستند و تنها در فروع اختلاف دارند. آنان نباید به خاطر این اختلافات دچار تفرقه شوند. وی افزود برخی از چالش‌های داخلی و خارجی وجود دارند که مانع وحدت امت اسلامی هستند. 

شیخ قره داغی که در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآنی ایکنا در خصوص وحدت امت اسلامی و ضرورت‌های آن از نگاه قرآن و آموزه‌های دینی و اجتماعی سخن ‌‌می‌گفت به مهم‌ترین چالش‌های پیش روی آن اشاره کرد و گفت: وحدت میان مسلمانان در اسلام یک فریضه‌ی شرعی است. این وحدت همچنین یک ضرورت واقعی محسوب می‌شود که مصالح امت اسلامی و چالش‌های پیش رو، آن را ایجاب می‌کند. خدای بزرگ فرموده است: «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا» همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و پراکنده نشوید. این آیه با قاطعیت امر می‌کند که مسلمانان باید به ریسمان محکم خداوند چنگ زنند. 

وی همچنین به آیه‌ی ٤٦ سوره‌ی انفال اشاره کرد که می‌فرماید: «وَلا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ» و با هم نزاع مكنيد كه سست شويد و مهابت شما از بين برود. این آیه به صراحت بیان می‌کند که نزاع و درگیری بین مسلمانان به شکست آنان می‌انجامد و این امت باید بهترین امتی باشد که برای مردمان آمده است. نباید امتی سست و شکست خورده باشد و لازمه‌اش آن است که امت پراکنده نشوند. 

وی تصریح کرد امت باید دست کم در ثوابت و اصول با هم به توافق برسند اما اختلاف در فروع اجتناب‌ناپذیر است و ما باید در این باره عذر هم‌دیگر را بپذیریم.

وی در خصوص ساز و کارهای وحدت امت اسلامی گفت: ساز و کارهای وحدت در میان امت فراوان است؛ این امت بر سر عقیده‌ی صحیح، قرآن کریم، سنت رسول خدا، محبت اهل بیت و صحابه‌ی آن حضرت‌ با هم توافق دارند. قبله‌ی امت و تاریخ و آرمان آنان یکی است. درد و رنج امت مشترک است و چنان که در حدیث شریف آمده است باید همانند پیکر واحدی باشند. بنابراین ساز و کارها و عناصر وحدت در میان مسلمانان فراوان است. 

در خصوص مهم‌ترین چالش‌های تحقق وحدت اسلامی تأکید کرد: ما با چالش‌های داخلی و خارجی روبرو هستیم؛ چالش‌های خارجی طرح‌ها و برنامه‌های صهیونیستی آمریکایی و پروژه‌های دشمان اسلام از هر سو را شامل می‌شود و این بزرگ‌ترین چالش در برابر وحدت امت اسلامی است چون دشمنان این امت می‌‌خواهند با ابزارهای گوناگون مانع این وحدت شوند. 

وی افزود: چالش‌های داخلی هم شامل ظلم و ستم و استبداد و جهل و ناآگاهی و نیز جنگ‌های داخلی است. این هم بسیار مهم است؛ چون اگر می‌خواهیم متحد شویم باید اسباب اختلافات داخلی را ریشه‌کن کنیم.

در ادامه به پرسش‌هایی که در مصاحبه دکتر قره داغی مطرح شد می‌پردازیم و پاسخ‌های آن در یک فایل صوتی آمده است: 

١- چرا وحدت بین پیروان مذاهب اسلامی از اولویت‌های مسلمانان است و مهم‌ترین شاخص‌های تحقق وحدت بین امت اسلامی چیست؟

٢- امروزه مهم‌ترین ساز و کارهای تحقق وحدت در میان مسلمانان چیست؟

٣- از نگاه شما خطرناک‌ترین چالش‌ها و عواملی که وحدت مسلمانان را هدف قرار می‌دهد چیست؟

٤- به نظر شما مهم‌ترین رفتارهای که دشمن وحدت شمرده می‌شود چیست و برای بی‌اثر کردن این رفتارهای خصمانه چه می‌توان کرد؟

٥- رسانه‌ها در تحقق وحدت بین مسلمانان چه نقشی دارند (به ویژه رسانه‌های دینی وابسته به مذاهب گوناگون اسلامی)؟

٦- برای انجام فعالیت‌های رسانه‌ای یا سازماندهی رویدادهای فرهنگی (با اولویت فضای مجازی) برای تحقق وحدت چه پیشنهادی دارید؟

٧- فعالیت‌های خبرگزاری بین‌المللی قرآنی (ICNA) در طول سال‌های گذشته به ویژه در خصوص تحقق وحدت بین امت اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 2 رای)