بیشتر از زندگی چیزی وجود دارد که ...

نویسنده: 
لئون هو
بیشتر از زندگی چیزی وجود دارد که ...

تصمیم گرفتم عنوان مقاله را نیمه‌کاره رها کنم و متن را به پایان برسانم، به خاطر اینکه دوست دارم شما عنوان را با کلماتی که بهترین تناسب را با جای خالی دارد، پر کنید. همه‌ی ما در مسیرها و در مراحل مختلف زندگی افراد منحصر به فردی هستیم؛ بنابراین عبارتی که در جای خالی می‌آید معنای متفاوتی برای هر یک از ما خواهد داشت. 

اگر شما به طور حرفه‌ای مشغول به کار هستید، چرا در شغلی که اکنون دارید، کار می‌کنید؟ 

آیا به دلیل علاقه‌مندی به این زمینه است و این‌که شما را به رضایت زیادی می‌رساند؟ یا به خاطر این است که در دانشگاه تحصیل کردید و تنها شغلی که برای این مهارت‌ پیدا کردید این بوده و در نهایت استخدام شدید؟ شاید به خاطر پولی است که شما به دست می‌آورید یا می‌دانید که می‌توانید از این مسیر درآمد کسب کنید؟ 

دو یا سه سال دیگر به مرحله پیش از بازنشستگی رسیده‌اید و با خود می‌گویید که چطور به دنبال بازنشستگی هستم؟ آیا همه کارهایی که می‌خواستید در سی یا چهل سال گذشته انجام دهید را انجام داده‌اید؟ همه‌ی اهداف یا آرزوهای انجام نشده؟ آیا با توجه به همه‌ی تصمیمات و خطراتی که اتخاذ کردید از فرجام زندگی خود تا آن روز شادمان هستید؟ 

یقین دارم بسیاری از ما بعد از دانشگاه با امید به دست آوردن زندگی خوب با ثبات مالی، شایستگی برای اجرای توانایی‌ها به منظور تجربه کردن و انجام دادن چیزهایی که دوست داریم، کار را شروع کرده‌ایم. شروع به انجام حرفه‌ای می‌کنیم و بسته‌ها را در فهرست جاه‌طلبی خود علامت می‌زنیم. وقتی به دو سال گذشته نگاه می‌کنید، چه اندازه از وقت خود را صرف انجام اموری که از آن‌ها لذّت می‌برید و دوست دارید، کرده‌اید؟ اموری که به شما احساس رضایت و معنی می‌دهد. 

آیا به یک برده برای اقتصاد، کار یا فرزندان خود تبدیل شده‌اید؟ یا تعادلی بین کار و لذّت ایجاد کرده‌اید؟ 

چه زمانی، کافی بالاخره کافی است؟ 

متأسفانه، بسیاری از ما برای کار کردن زندگی می‌کنیم؟ 

واقع‌گرایان استدلال می‌کنند که اگر به درستی بخواهید برای زندگی، کار کنید، همچنان نیاز به منابع مالی برای گذران زندگی دارید. بدون پول، صحبت نکن. این روشی است که جهان امروز با آن پیش می‌رود. بنابراین اگر پول کافی به دست نیاوردید، دشوار است به درستی از زندگی لذّت ببرید؛ دشوار است بدون پول خوشحال باشید. 

بنابراین تلاش برای فراهم کردن کامل پول است، بسیاری از ما در نهایت تمام عمر‌ را صرف رسیدن به ثروت و یک زندگی سرشار از خواسته‌های مادی و منزلت و جایگاه می‌نماییم. امّا آیا این همواره کافی است؟ آیا می‌شود پول بسیار زیادی داشته باشید؟ به چه قیمتی؟ 

بسیاری از کارآفرینان ثروتمند، میلیونرها و حتّی میلیاردرها موافق این هستند که پول شما را به همه خوشبختی‌ها در جهان نمی‌رساند. خوب است پول داشته باشید، امّا حقیقتاً پول همه آرزوهای شما را محقق نمی‌کند. اینجا نکته‌ای به ذهن می‌رسد، که ممکن است پول زیادی داشته باشید و همچنان احساس پوچی کنید: یک جای خالی در زندگی باید پر شود، امّا نه با پول یا اموال مادی.

بنابراین سوال اینجاست، اگر ثبات مالی، منزلت یا اموال مادی نباشد، چه چیز بیشتری برای زندگی لازم است؟ 

چطور کار را بخشی از زندگی می‌سازیم، به جای اینکه آن را به طور کامل صرف زندگی نماییم؟ شاید به بازگشتی برای بررسی خود واژ‌ه‌ی زندگی نیاز داریم. 

هدف شما در زندگی چیست؟ 

ماهیّت زندگی چیست؟ معنای زندگی برای شما چیست؟ آیا هدفی وجود دارد؟ 

اگر در جستجوی شغل باشیم، شغل به دست می‌آوریم. امبا اگر احساس نیاز کنیم به اینکه چطور بتوانیم مولّد باشیم، اگر در جستجوی رسالتی باشیم، پس چیزی بیش از یک شغل را به دست می‌آوریم. سهم خود را نسبت به بشریّت و چیزی بیش از زندگی خواهیم یافت. آیا موافقید؟ 

تحقیقات نشان داده‌اند که هدف و معنی داشتن در زندگی، آسایش همه‌جانبه و رضایت‌مندی زندگی را افزایش می‌دهد، سلامتی روحی و جسمی را بهبود می‌بخشد، تاب‌آوری و عزّت‌نفس را ارتقا می‌دهد و شانس افسردگی را کاهش می‌دهد. بنابراین باید اشاره کرد که خوشحال بودن در زندگی اغلب کافی نیست، زیرا خوشبختی موجی از احساس است که دوام ندارد. در عوض، یافتن معنی و معنی داشتن زندگی اهمیّت بیشتری دارد. 

معنی زندگی فقط درباره‌ی فراتر از خود رفتن نیست، بلکه همچنین درباره‌ی فراتر از زمان کنونی رفتن است. در حالی که خوشبختی احساسی است که در اینجا و اکنون حس می‌شود، سرانجام از بین می رود، درست مانند همه‌ی احساسات، اثر مثبت و احساس لذّت‌ها زودگذر هستند. مقدار زمانی که افراد احساس خوب یا بد دارند، با خوشبختی مرتبط است، امّا اصلاً ارتباطی با معنی زندگی ندارد. 

آیا به جست‌و‌جوی غاز وحشی رفته‌اید؟ 

بر خلاف انتظار، پیگیری یک‌جانبه‌ی خوشبختی، خوشحالی کمتری را برای افراد به ارمغان می‌آورد. 

بر مبنای نظر ویکتور فرانکل، متخصص اتریشی مغز و اعصاب و بازماند‌ه‌ی هولوکاست، «پیگیری زیادی خوشبختی، خوشبختی را خنثی می‌کند.» به‌عنوان مثال، پیگیری ثروت به منظور شادمانی، دقیقاً همان چیزی است که بسیاری را به همان اندازه ناراضی می‌سازد. 

حال دوباره به این عبارت نگاه کنید: «بیشتر از زندگی چیزی وجود دارد که ---------»

آیا پاسخ معنی‌داری به آن دادید؟ اگر در این فاصله که این متن را خوانده‌اید، سردرگم هستید که چطور نخستین گام را برای کشف معنای درست در زندگی اتخاذ کنید، نترسید؛ اینجا به شما کمک می‌کنم که ذهن و اعمال‌تان را از نو طراحی کنید برای اینکه بتوانید سفری را برای یافتن معنای درست زندگی خود شروع کنید. 

تمام کارهایی که می‌توانید انجام دهید و در زندگی اجرا کنید، محدود به هفت مهارت بنیادی است. این امور، بنیادهای درست مورد نیاز برای رسیدن به کمال هستند. آنها شما را در مسیری قرار می‌دهند که معنی و رضایت زیادی در زندگی احساس کنید. بهترین امور هم اکنون در هر یک از ما وجود دارد، ما فقط از آن بیشترین استفاده را نمی‌کنیم، حتّی اوقاتی هست که از قدرتی که هر از این مهارت‌ها باید در زندگی به ما ببخشد آگاه نیستیم. 

به خودی خود، هر مهارتی منحصر به فرد است و در مسیر گام‌های مختلف زندگی و یا مشکلات به شما کمک می‌کند. امّا به عنوان یک مجموعه کامل، این هفت مهارت بنیادی در هر وضعیتی به شما تحول کامل خواهد بخشید. مهم نیست که در چه مسیری از زندگی هستید، برای رسیدن به چه چیزی تلاش می‌کنید یا احساس کمبود دارید، زمانی که توانمند باشید و نه فقط از یک یا دو، بلکه از همه‌ی هفت مهارت استفاده کنید، پیگیری معنی در زندگی بسیار سریع‌تر خواهد بود. 

هفت مهارت بنیادی 

پس اجازه دهید نگاهی اجمالی به این هفت مهارت بنیادی داشته باشم: 

خلاّقیّت 

خلاّقیّت، شما را برای یافتن راه‌حل‌های منحصر به فرد در برابر مشکلات، قدرتمند می‌کند و امور را دست‌کم در مسیرهایی می‌بینید که انتظار دارید. 

خلاقیت، فراتر از احساسات هنری و زیبایی‌شناسی است و یک عنصر اساسی بسیار مهم از تغییر است. 

یادگیری 

بدون یادگیری قادر به پیشرفت و ترقی در زندگی نخواهید بود. در عین حال، بسیاری از افرادی که همواره عقب می‌افتند، به این دلیل نیست که توانایی فکری ندارند بلکه به این دلیل است که نمی‌دانند چطور به نحو موثر یاد بگیرند. 

حافظه 

ما حافظه داریم که یکی از حیاتی‌ترین مؤلّفه‌ها است، زیرا بدون آن است که شکست ما حتمی است. اصلاً چیزی از همه تجارب یا آموزشی که در این زمین در معرض دید قرار گرفته است، کسب نمی‌کنیم. 

با میزان فزاینده‌ی اطلاعات در دسترس، چطور می‌توانید به اندازه زیاد دانش ذخیره کنید بدون این‌که توانایی بارگذاری داشته باشید؟ 

تمرکز 

با همه یا هر چیزی که انجام می‌دهید، مقدار مشخصی تمرکز همواره ارائه شده است. 

چه از نردبان شغلی بالا بروید و چه به عنوان یک پدر و مادر مسؤولیّت،داشته باشید، تمرکز شیوه‌ای است که به شما اجازه می‌دهد به سمت پیشرفتی که برای آن تلاش می‌کنید یورش ببرید. 

بدون تمرکز، خودمان را شکست‌خورده، بی‌انگیزه و سردرگم در یک مسیر می‌یابیم. 

انگیزه 

همان‌طور که پیشتر به آن اشاره کردم، به دلیل فقدان انگیزه و یک هدف کلّی، بسیاری از ما در زندگی یا در مشاغل و مسؤولیّت‌های خود خوشحال نیستیم. انگیزه به شما کمک می‌کند تا به جلو هدایت شوید و تمرکز می‌بخشد تا به هدف خود برسید. 

عادت‌ها 

تقریباً هر روز جدیدی که می‌آید همراه با روزمرگی‌ها است. از آماده شدن برای سر کار رفتن در صبح،تا بردن بچّه‌های خود به رختخواب در شب، یا تنظیم وقت جداگانه در آخر هفته برای خانواده و فعالیت‌های شخصی، همه‌ی این اتفاقات به عنوان نتیجه‌ی عاداتی که در طول زمان ساخته شده است، رخ می‌دهد. 

بنابراین عادات بخش بزرگی از زندگی را در بر می‌گیرد. تعقیب خوشبختی، پول یا معنا همگی بستگی به عادات شما دارند. اگر خودتان را کنترل شده به وسیله عادات منفی یا بد بیابید، به احتمال زیاد مانع از مولّد شدن و تحقّق این اهداف می‌شوید. 

زمان 

این امر همچنین به استفاده بد از زمان یا مدیریت ضعیف زمان منتهی می‌شود. 

ممکن است احساس کنید به خاطر عدم مدیریت مناسب زمان، یک شغل پایدار ایجاد نکرده‌اید. درمی‌یابید که با وجود این‌که زمان زیادی صرف می‌کنید، با این وجود به نتایج اندکی می‌رسید. 

یا عادات مشخص ممکن است موجب هدر دادن زمانی باشد که می‌توانید برای تکالیف  مولّد دیگر استفاده کنید. 

شاید در مسیر رسیدن به بازنشستگی هستید و حس می‌کنید انگار یافتن معنای جدید برای زندگی خیلی دیر است. امّا خیر برای شروع سفر جدید، زمان زیادی از دست نرفته است. 

آیا اماده گذراندن بهترین زندگی خود هستید؟ 

حقیقت ساده‌ این است که اگر بتوانید این هفت مهارت بنیادین را تقویت کنید، خواهید فهمید که یافتن معنی در زندگی یا رسیدن به اهداف و آرزوهایی که برای خودتان تعیین کرده‌اید، فارغ از این‌که در چه مرحله‌ای از زندگی هستید، بسیار دست‌یافتنی است. 

هیچ روش جادویی برای داشتن زندگی معنادار وجود ندارد. مهارت‌ها اغلب از روز نخست بوده‌اند، فقط نیاز دارید بدانید چطور از آن‌ها برای بهترین منافع خود استفاده کنید. 

و من این‌جا فقط به شما نشان دادم که چطور می‌توانید آن‌را انجام دهید. 

اگر می خواهید شانسی داشته باشید یا تاکنون سردرگم در مسیری هستید، اینجا شانس شماست که به منظور حرکت به سوی ترقی دوباره شروع کنید. 

اکنون زمان و فضای بیشتری در خانه دارید، زمان مناسبی برای تحقق اهداف شما است. تغییراتی را که همیشه می‌خواستید، بسازید! اگر اکنون هیچ کاری انجام ندهید، هرگز شانس‌ رسیدن به اهداف‌تان را نخواهید یافت. 

بدون امتیاز