ریسونی: کرونا آزمایش الهی است و مسلمانان باید با آن تعامل کنند

ترجمه: 
اصلاحوب
ریسونی: کرونا آزمایش الهی است و مسلمانان باید با آن تعامل کنند

شیخ احمد ریسونی رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان اظهار داشت بلای کرونا که جهان بشریت را درگیر کرده است، به هر دلیلی که باشد از دایره‌ی سنت ابتلا و آزمایش خارج نیست. وی تأکید کرد انسان مؤمن و عاقل باید در این مورد بیاندیشد و از خود بپرسد: از این بلایی که دچار شده است چگونه استفاده کند؟ چه درس‌ها و عبرت‌هایی در آن نهفته است؟
ریسونی در گفتگو با برنامه‌ی "شریعت و حیات در رمضان" ابراز داشت بلای کرونا باعث شده است بسیاری از کشورها و سازمان‌ها شیوه‌ و عملکرد خود را تغییر دهند؛ بسیاری از آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که توان بهداشتی و اقتصادی لازم برای مبارزه با این بیماری را ندارند بنابراین شیوه‌های بهداشتی و اقتصادی خود را تغییر داده‌اند تا در آینده آمادگی بیشتری در این راستا داشته باشند.
ریسونی تشریح کرد مؤمنان و عقلای جامعه اعم از مسلمان و مسیحی و غیره از فرصت شیوع کرونا استفاده کرده‌اند و روش زندگی و عملکرد خود را تغییر داده‌اند و تصمیمات مهمّی درباره‌ی روش عملکرد خود در آینده‌ گرفته‌اند. به این نتیجه‌ رسیده‌اند که نباید وقت و سرمایه‌ی خود را هدر دهند و در مسائلی که به نظر می‌رسد مفید نیستند باید بازبینی کنند. چه بسا هم‌اکنون به بخش‌های دیگری از زندگی خود که پیش از کرونا مهم‌ به نظر نمی‌رسید پرداخته‌اند.
رئیس اتّحادیه‌ جهانی علمای مسلمان افزود: مؤمن پس از کرونا باید نگاهش را نسبت به زندگی تغییر دهد و از افراط در مسائل بی‌فایده بپرهیزد و بیشتر به خانواده‌ی خود بپردازد. باید وقت و سرمایه‌ی خود را به گونه‌ای مصرف کند که در عملکرد و شیوه‌ی زندگی خود سرآمد باشد.
ریسونی با تأکید بر اثبات جهان‌شمولی اسلام پس از کرونا گفت: این وبا سلامت و حکمت موجود در شرائع و احکام آسمانی را که در دین اسلام و قوانین شریعت آمده است آشکار ساخت و این بهترین دلیل بر حقانیّت اسلام و شایستگی آن برای هر زمان و مکان است.
ریسونی خاطرنشان کرد پس از کرونا بسیاری از مردم در شرق آسیا به دین اسلام مشرّف شده‌اند؛ آنان پس از پی بردن به آموزه‌ها و قوانین اسلام در توجّه به سلامتی و حفاظت جان انسان‌ها در برابر هر گونه زیان و ضرر به حقانیّت اسلام پی برده‌اند.
ریسونی اختلافات مربوط به تفسیر و فتوا در برخی از مسائل به ویژه آن بخش که به پیامدهای کرونا بر مسائل عبادی مربوط است مانند خواندن نماز تراویح از دور و خودداری از رفتن به مساجد را طبیعی خواند و تأکید کرد این مسائل نباید مایه‌ی نگرانی باشد.
وی تصریح کرد کامل بودن به معنای آن نیست که مسلمانان در همه‌ی مسائل با هم توافق داشته باشند بلکه تعدّد فتوا و نگرش نسبت به برخی از مسائل نشانه‌ی کمال است. اختلاف در مسائلی وجود دارد که نصّ صریحی پیرامون آن نیامده است اما منبع تشریع نزد همگان قرآن کریم و سنت نبوی است.
ریسونی در ادامه افزود: کرونا و ناتوانی علمای مسلمان در برگزاری اجتماع در این برهه، در افزایش دامنه‌ی این اختلافات از جمله فتوا در مسائلی چون نماز تراویح پشت سر تلوزیون و امثال آن نقش داشت.
ریسونی تأکید کرد که اختلاف در فتاوای علما نباید به تعصّب و تفرقه و نفرت از هم‌دیگر و تکفیر مسلمانان منجر شود.

بدون امتیاز