اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان امّت اسلامی را به تعالی روحی و نیکوکاری در ماه رمضان فرا خواند

ترجمه: 
اصلاحوب
اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان امّت اسلامی را به تعالی روحی و نیکوکاری در ماه رمضان فرا خواند

اتّحادیّه‌ی جهانی علمای مسلمان ضمن محکوم کردن فعّالیّت رسانه‌های گمراه و سریال‌های پوچ و بی‌ارزش، امّت اسلامی را در ماه قرآن و ماه پیروزی و موسم نماز و قیام به تعالی روحی و نیکوکاری و اعتکاف فرا خواند و از مسلمانان خواست از مسجد الاقصی و قدس حمایت کنند و با تمام توان از حق فلسطینیان دفاع کنند.

پس از چند روز مسلمانان به دهه‌ی واپسین ماه مبارک رمضان می‌رسند؛ دهه‌ای که شب قدر در آن قرار دارد و خدای متعال در فضیلت این شب می‌فرماید: 

«إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ (١) وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ (٢) لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ (٣) تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ (٤) سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ»

این بهترین ارزش و حرمت برای امّت اسلامی است. رسول گرامی اسلام الگوی امّت، دهه‌ی آخر این ماه را احیا می‌کرد و به یارانش می‌فرمود که شب قدر را در شب‌های وتر دهه‌ی آخر جستجو کنند. در فضیلت این شب فرمود: «من قام ليلة القدر إيماناً واحتساباً غفر له ما تقدم من ذنبه» هر کس شب قدر را با ایمان و امید پاداش احیا کند گناهان گذشته‌اش آمرزیده می‌شود. [بخاری و مسلم]

امّت اسلامی در شرایطی به پیشواز این شب‌های گرانقدر می‌رود که از چهار بحران رنج می‌برد: بیماری کرونا و پیامدهای خطرناک آن، اشغالگری صهیونیست‌ها، رسانه‌ها و سریال‌های انحرافی که آب به آسیاب صهیونیست‌ها می‌ریزد و در راستای عادّی‌سازی روابط با اشغالگران قدس و خشنود کردن آنان می‌کوشند و سرانجام بحران ظلم و استبداد و سرکوب آزادی‌ها. 

اتحادیه در برابر همه‌ی این موارد نکات زیر را مورد تأکید قرار می‌دهد: 

١- امّت اسلامی را به نیکی و بزرگ‌منشی، عزت اسلامی، تعالی روحی و احیای دهه‌ی آخر رمضان و اعتکاف و نیایش با پروردگار فرا می‌خواند باشد که به لطف و کرم خویش این بلای کشنده را از سرزمین‌های اسلامی و سراسر جهان دفع کند.

٢- صاحبان مال و دارایی را به نیکی و بخشش و ایثار به ویژه نسبت به کسانی که از کرونا آسیب دیده‌اند فرا می‌خواند و به آنان گوشزد می‌کند که شایسته است در این راستا به پیامبر خویش اقتدا کنند که در این ماه از هر ماه دیگری بخشنده‌تر بود و چنان که در صحیح بخاری و مسلم و نیز مسند احمد و ابی شیبه و حاکم آمده است از باد وزنده بخشنده‌تر بود. اتحادیه در راستای هم‌بستگی ایمانی، مسلمانان را به پرداخت صدقه و زکات و خیرات به فقرا و آسیب‌دیدگان تشویق می‌کند.

٣- از مسلمانان جهان می‌خواهد از مسجد الاقصی و قدس حمایت کنند و با تمام امکانات مادی و معنوی در کنار برادران فلسطنینی خود بایستند. این امانت بزرگی است که بر گردن یکایک امّت قرار دارد و خدای متعال و نسل‌های آینده از آن فروگذار نخواهند کرد. علمای اسلام بر این باورند که بر اساس نصوص شرعی هر گونه کوتاهی نسبت به مسجد الاقصی و قدس شریف و سرزمین‌های اشغالی خیانت به خدا و رسول و مؤمنان است. به همین خاطر از امّت اسلامی می‌خواهیم به مسؤولیت خود در قبال مسجد الاقصی و قدس شریف و سایر سرزمین‌های اشغالی عمل کنند. 

٤- اتّحادیّه تلاش‌های موذیانه و انحرافی برخی از رسانه‌های عربی و پخش سریال‌های بی‌محتوا را که در راستای خشنود کردن اشغالگران و عادی‌سازی روابط با آنان می‌کوشد به شدت محکوم و تأکید می‌کند این تلاش‌های مذبوحانه پس از آن صورت می‌گیرد که فرایند عادی‌سازی روابط با اشغالگران در میان ملّت‌ها حتی در کشورهایی که سفارت اشغالگران در آن گشوده شد با شکست مواجه شد.

ما یقین داریم که این تلاش‌های مذبوحانه بر امّت اسلامی پوشیده نیست و عاملان آن و کسانی که شعار عادی‌سازی  سر می‌دهند و در صدد سنگ‌اندازی در مسیر حقوق فلسطینیان و مدافعان مالی آنان هستند زیانکاران دنیا و آخرت هستند: «فَسَيُنفِقُونَهَا ثُمَّ تَكُونُ عَلَيْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ يُغْلَبُونَ»(انفال: ٣٦) پس اموال‌شان را خرج خواهند کرد آنگاه مایه حسرت آنان می‌گردد و سرانجام مغلوب می‌گردند،  ترفندهای آنان برای ریشه‌کن کردن اسلام حقیقی و دعوتگران مخلص به یاری خدا سرانجامی جز شکست ندارد.«إِنَّ رَبَّكَ لَبِالْمِرْصَادِ» (فجر: ١٤) بی‌گمان پروردگارت در کمینگاه است‌.

بار دیگر اتّحادیّه فرا رسیدن دهه‌ی واپسین این ماه مبارک را تبریک و تهنیت عرض می‌کند و از خدای متعال می‌خواهد همگان را در مسیر بندگی و رسیدن به رضا و خشنودی الهی و نیل به بهشت برین توفیق بیشتر عطا فرماید. همچنین از درگاه ایزد منان می‌خواهد این وبای کشنده را دفع کند تا مسلمانان بار دیگر بتوانند به مساجد و انجام مناسک دینی و حج و عمره روی آورند.

دکتر علی قره داغی       دکتر احمد ریسونی 

دبیرکل         رئیس اتحادیه

بدون امتیاز