شیوه‌ی پیامبر اسلام در مقابله با گسترش ویروس

شیوه‌ی پیامبر اسلام در مقابله با گسترش ویروس

روزنامه‌ی نیوزویک آمریکایی از شیوه‌ی پیامبر اسلام در مقابله با گسترش ویروس می‌گوید.

روزنامه‌ی نیوزویک آمریکایی در گزارشی با اشاره به آموزه‌های بهداشتی پیامبر اسلام خاطرنشان کرد: محمد نخستین کسی است که قرنطینه و نظافت شخصی را در هنگام شیوع بیماری‌های واگیردار توصیه کرده است. این گزارش در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی با استقبال گسترده‌ای روبرو بوده است به ویژه در زمانی که درخواست‌های مکرر مبنی بر قرنطینه کردن خود در منازل برای رویارویی با ویروس جدید کرونا مطرح است. 

عنوان گزارش: آیا نماز و دعا به تنهایی برای رویارویی با حوادث کافی است؟ اما محمد نظر دیگری دارد؛ دکتر کریگ کونسیدین نویسنده‌ی گزارشی که در هفدهم مارس منتشر شد می‌گوید: کارشناسان ایمنی مانند دکتر آنتونی فوجی و گزارشگران پزشکی مانند سانچی گوبتا می‌گویند نظافت شخصی و قرنطینه بهترین روش برای مبارزه با کرونا است. 

وی ادامه داد: آیا می‌دانید چه کسی در حین شیوع وبا نظافت شخصی و قرنطینه‌ی بهداشتی را توصیه کرده است؟ او محمد پیامبر است که ١٣٠٠ سال پیش زندگی می‌کرد. پیامبر محمد به هیچ عنوان متخصص سنتی بیماری‌های مسری و کشنده نبود اما توصیه‌هایی را برای رویارویی با بیماری‌هایی مانند ویروس کوید ١٩ ارائه کرده است. 

در این گزارش همچنین آمده است:محمد می‌گوید: اگر شنیدید طاعون در سرزمینی شیوع یافته است وارد آن نشوید و اگر در مکان طاعون‌زده بودید از آن خارج نشوید. همچنین گفته است بیماران مسری باید دور از افراد سالم نگهداری شوند. 

این گزارش می‌افزاد: پیامبر محمد بر نظافت شخصی تأکید کرده است؛ نظافت باعث می‌شود که انسان از بیماری‌های واگیردار در امان باشد. به این احادیث نگاه کنید: 

نظافت بخشی از ایمان است. 

پس از برخاستن از خواب دست‌هایت را بشوی زیرا نمی‌دانی دستانت در خواب در کجا بوده‌اند. 

برکت غذا در شستن دست‌ها پیش و پس از غذا است. 

نویسنده‌ می‌گوید: شاید مهم‌ترین پیام این گزارش این باشد که پیامبر محمد به مردم آموخت که چه وقت دین و اسباب با هم تناسب دارند. طی هفته‌های گذشته بعضی‌ها گفته‌ بودند که نماز بهتر از پایبندی به اصول بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطیه انسان را در برابر ویروس کرونا حفظ می‌کند. چرا محمد نگفت که نماز بهترین راه علاج است؟

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 1 رای)