برگزاری نشست آنلاین اثرات اجتماعی کرونا در سیستان و بلوچستان

برگزاری نشست آنلاین اثرات اجتماعی کرونا در سیستان و بلوچستان

نشست آنلاین اثرات اجتماعی کرونا در سیستان و بلوچستان با حضور دو کارشناس جامعه‌شناسی برگزار شد.

بنا به گزارش اصلاحوب پیامدهای اجتماعی کرونا با حضور دو کارشناس جامعه‌شناسی خانم سمیه رییسی عضو هیٲت علمی دانشگاه ولایت و غلامرضا اخوان عضو شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح در فضای مجازی هم‌اندیشی اصلاح برگزار شد.

در این نشست ابتدا غلامرضا اخوان درخصوص اثراتی که کرونا روی نابرابری و اثری که از نابرابری تٲثیر می‌پذیرد صحبت را آغاز کرد. وی اثر کرونا بر نابرابری طبقاتی و اقشار کم‌درآمد و  آموزش مدارس، خصوصاً مدارس روستایی، مشاغل و همچنین افزایش اعتماد یا بی‌اعتمادی و تٲثیر بر رابطه‌ی مردم با حاکمیت و رابطه‌ی مردم با مردم  را یادآور شد.

  وی در بخش دیگری از سخنانش، کرونا را فرصتی برای بازیابی و تقویت اعتماد بین مردم و حاکمیت و مردم با مردم  دانست. وی افزود: با توجّه به بحران‌های سال ۹۸ مثل سیل و زلزله به‌ویژه سیل بلوچستان این اعتماد بین مردم با مردم به‌وجود آمده بود و کرونا باعث افزایش این اعتماد شد. نمونه‌ی بارز این اعتماد سیل حمایت از کادر درمانی اعم از پرستاران و پزشکان و تهیه‌ی کلیپ‌هایی در فضای مجازی در حمایت از این قشر زحمتکش بود.

 اخوان در خصوص نوع و رفتار شهروندان در مواجهه با کرونا گفت: این رفتارها ذاتی انسان نیستند بلکه بسترها هستند که نوع کنش و نوع تعامل را رقم می‌زنند. آگاهی‌بخشی به مردم، فراهم کردن عوامل و بسترها از طریق مسؤولان، همگی در رفتار و کنش افراد نقش دارند.

وی در پایان این نشست به ضربه‌های کوتاه‌مدت و درازمدّت کرونا اشاره کرد و گفت: فوت افراد، عدم برگزاری مراسمات کفن و دفن، می‌تواند ضربات روحی زیادی را در کوتاه‌مدت به افراد وارد کند؛ امّا اثرات طولانی به پسا کرونا بر می‌گردد. 

در ادامه، خانم رئیسی عضو هیٲت علمی دانشگاه ولایت ایرانشهر گفت: کرونا یک پدیده‌ی جهانی و همه‌گیر است که همه‌ی کشورها و همه‌ی طبقات اجتماعی را درگیر کرده است، منشأ آن یک امر طبیعی است که با رفتارهای انسان می‌تواند به یک ریسک تبدیل شود. این امر در همه‌ی دنیا همراه با نگرانی‌ها و ترس‌هایی است. عقلانیت، شفافیت و دقت در اطلاع‌رسانی و مدیریت بحران کارآمد و با تجربه تا حدّ زیادی می‌تواند امنیت و آرامش را به جامعه تزریق کند.

بدون امتیاز