برگزاری وبینار مجازی «اسوه‌ی حسنه» در شعبەی فارس جماعت دعوت و اصلاح

برگزاری وبینار مجازی «اسوه‌ی حسنه» در شعبەی فارس جماعت دعوت و اصلاح

وبینار «اسوه‌ی حسنه»، به مناسبت میلاد پیامبر(ص) توسط جماعت دعوت و اصلاح شعبه‌ی فارس، شامگاه جمعه ٩ آبان برگزار شد. 

بنا به گزارش اصلاحوب به‌مناسبت میلاد نبیّ اکرم (ص) و هفته‌ی وحدت، وبینار مجازی«اسوه حسنه» به همّت جماعت و دعوت اصلاح شعبه‌ی فارس، شامگاه جمعه ۹ آبان، در گروه‌های مجازی شش شهر «گله‌دار، خور، خنج، عمادشهر، اوز و شیراز» به صورت همزمان برگزار شد.  

این وبینار آنلاین با درخواست هیٲت اجرایی شعبه و با همکاری هیٲت اجرایی دفاتر و با حضور شیخ سعدالدین صدیقی عضو شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح و دکتر سید احمد هاشمی پژوهشگر دین، آغاز به کار کرد. 

در این وبینار شیخ سعدالدین صدیقی ضمن اشاره به ظهور پیامبر(ص) به عنوان راه برون‌رفت از ظلمات دوران جاهلیت، گفت: یکی از مهم‌ترین مباحث هدایت و تربیت، مبحث الگو و نمونه است. خداوند در قرآن کریم پیامبر را به تٲکید بسیار بلیغ، دارای «خلق عظیم» معرّفی می‌کند؛ بنابراین رسول‌الله(ص) علاوه بر اینکه وظیفه تلقّی و تبلیع وحی و روشنگری آن را بر دوش می‌کشید، در زمینه‌ی تطبیق نیز در بخش فردی، خانوادگی و جمعی الگو بود؛ پس رویکرد تمام کسانی که در راه دین کار می‌کنند باید این باشد که به ایجاد چنین الگویی برای مخاطبان خود بپردازند. 

 همچنین در ادامه،  این عضو شورای مرکز جماعت دعوت و اصلاح به چالش‌های پیش روی امروز جهان اسلام اشاره کرد و علّت آن را دوری از اخلاق و عدم تمسَک واقعی به کتاب و سنّت دانست و با ذکر مثال و مصداق‌هایی از سیره‌ی عملی پیامبر، بر اخوت و ولای دینی و همبستگی و همدلی مسلمانان در عصر حاضر تٲکید کرد. 

 در ادامه‌ی وبینار دکتر سید احمد هاشمی نیز بر اهمّیت نقش الگو به عنوان یکی از بهترین و مؤثّرترین روش‌های تربیتی، تاکید کرد و افزود: «وجه تمایز پیامبر(ص) با دیگر شخصیت‌های مؤثّر در طول تاریخ، شفاف‌بودن زندگی پیامبر در تمام بخش‌های زندگی فردی، اجتماعی و در خلوت و جلوت است. 

وی در ادامه با ذکر مثالی از سیره‌ی پیامبر و اشاره به حواشی جنگ هوازن و مسئله‌ی تقسیم غنایم، به مدیریت بحران پیامبر و توان او در تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها، پرداخت. همچنین با اشاره به کتاب «صد انسان تٲثیرگذار در تاریخ» از مایکل هارت، پیامبر (ص) را تٲثیرگزارترین فرد در بین بشریت در زمینه‌ی دین و دنیا در همه‌ی تاریخ دانست. 

این وبینار که در ساعت ۱۹:۳۰ و با مقدّمه‌ی یعقوب خرسند، مسؤول هیٲت اجرایی شعبه‌ی فارس به مناسبت تبریک میلاد پیامبر و هفته‌ی وحدت آغاز شده بود در نهایت پس از دو ساعت و پاسخ به سؤالات مخاطبان، پایان یافت.