اگر جای قاتل معلم فرانسوی بودم ...

اگر جای قاتل معلم فرانسوی بودم ...

جوان ۱۸ ساله چچنی معلم فرانسوی را به اتهام نشان دادن کاریکاتورهایی از رسول الله (ص) 

به دانش آموزانش به قتل می رساند. این جوان قهرمان غیرت دینی در نگاه جمع کثیری از مسلمانان می‌گردد‌. عکس‌ها و کلیپ‌های او در فضای مجازی دست به دست می‌شود. به یک‌باره عکس پروفایل جمع کثیری از دوست‌داران رسول (صلّی‌الله علیه و سلّم) می‌شود ولی آیا از خود پرسیده‌ایم اگر جای آن جوان بودیم چه کار می‌کردیم؟ 

مسلمانان باید یک‌بار برای همیشه تکلیف‌شان را با خود و دین اسلام مشخص کنند‌. آیا به راستی ما پیرو واقعی رسول الله هستیم یا رسول الله (صلّی‌الله علیه و سلّم) و پیامش را در خدمت تعصب و احساسات خویش می‌خواهیم؟ 

شکی وجود ندارد محمد (صلّی‌الله علیه و سلّم) طالب و ‌شیفته‌ی هدایت بشریت بود و از این که بشریت در ورطه‌ی کفر و نفاق و شرک بیافتد حزین و اندوهگین بود.

«وَلاَ یَحْزُنْکَ الَّذِین‌َ یُسَارِعُون‌َ فِی‌ الْکُفْرِ اِنَّهُم‌ْ لَن‌ْ یَضُرُّوا اللهَ شَیْئاً یُرِیدُ اللهُ أَلاَّ یَجْعَل‌َ لَهُم‌ْ حَظّاً فِی الاْ‌خِرَة‌ِ وَلَهُم‌ْ عَذَاب‌ٌ عَظِیم‌ٌ». [آل عمران: 175] 

شتاب ورزیدن برخی در کفر تو را اندوهگین نسازد. آنان به خداوند آسیبی نمی‌رسانند وخداوند می‌خواهد تا آنان بهره‌ای در آخرت نداشته باشند و برای آنان عذاب بزرگی در کار است‌. 

این حزن و ‌اندوه و ناراحتی به حدّی بود که پیامبر (صلّی‌الله علیه و سلّم) نزدیک بود به خاطر آن جانش را به خطر بیندازد. 

«فَلَعَلّکَ باخِع‌ٌ نَفْسَکَ عَلی آثارِهِم‌ْ اِن‌ْ لَم‌ْیُؤْمِنُوا بِهذَا الْحَدیث اَسَفا» [کهف: 6]

شاید اگر به این سخن ایمان ‌نیاورند، خویشتن را به خاطرشان از اندوه هلاک سازی‌. 

و جای دیگر: «لَعَلَّکَ بَاخِع‌ٌ نَفْسَکَ أَلاَّ یَکُونُوا مُؤْمِنِین‌َ» [شعراء: 3

شاید تو از این که مشرکان ایمان نمی‌آورند خود را تباه ‌سازی‌ 

شکّی هم در این وجود ندارد که پیامبر (صلّی‌الله علیه و سلّم) می‌دانست و سیره نبوی هم گواه آن است که در راه هدایت بشریّت متحمّل انواع شکنجه‌های روحی و جسمی خواهد شد. 

«لَتُبْلَوُنَّ فِي أَمْوَالِكُمْ وَأَنْفُسِكُمْ وَلَتَسْمَعُنَّ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِكُمْ وَمِنَ الَّذِينَ أَشْرَكُوا أَذًى كَثِيرًا وَإِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا فَإِنَّ ذَلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ» 

محققاً شما را در مال و جان آزمایش خواهند کرد و از آن‌ها که پیش از شما کتاب آسمانی به آن‌ها داده شد و از مشرکان زخم زبان بسیار خواهید شنید و اگر صبر پیشه کرده و پرهیزکار شوید (البته ظفر یابید) که ثبات و تقوا سبب قوت اراده در کارهاست. 

قرآن کریم و سیره و احادیث نبوی مملو از آزار و اذیّت‌های نبوی و ‌صحابه‌ی کرام در راه دعوت و هدایت بشری است که نقطه‌ی اوج آن در سفر پیامبر (صلّی‌الله علیه و سلّم) به طایف متجلّی است جایی که رسول الله (صلّی‌الله علیه و سلّم) به جای آرزوی مرگ برای اذیّت‌کنندگان خویش امیدوار است از نسل آن‌ها افرادی متولد شوند که ایمان بیاورند. 

بسیار جالب است قرآن هم صراحتاً تکلیف پیروان پیامبر را با هتّاکان و استهزا‌کنندگان مشخص نموده‌است چنان‌چه می‌فرماید:

«وَ قَدْ نَزَّلَ عَلَیْکُمْ فِی الْکِتابِ أَنْ إِذا سَمِعْتُمْ آیاتِ اللَّهِ یُکْفَرُ بِها وَ یُسْتَهْزَأُ بِها فَلا تَقْعُدُوا مَعَهُمْ حَتَّى یَخُوضُوا فی‏ حَدیثٍ غَیْرِهِ إِنَّکُمْ إِذاً مِثْلُهُم»[1] و خداوند (این حکم را) در قرآن بر شما نازل کرد که هرگاه بشنوید افرادى آیات خدا را انکار و استهزا مى‌‏کنند، با آن‌ها ننشینید تا به سخن دیگرى بپردازند! وگرنه، شما هم مثل آنان خواهید بود. 

2. «وَ إِذا رَأَیْتَ الَّذینَ یَخُوضُونَ فی‏ آیاتِنا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّى یَخُوضُوا فی‏ حَدیثٍ غَیْرِهِ وَ إِمَّا یُنْسِیَنَّکَ الشَّیْطانُ فَلا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّکْرى‏ مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمینَ» [2]هرگاه کسانى را دیدى که آیات ما را استهزا مى‌‏کنند، از آن‌ها روى بگردان تا به سخن دیگرى بپردازند! و اگر شیطان از یاد تو ببرد، هرگز پس از یاد آمدن، با این جمعیّت ستمگر منشین!

مات و‌ متحیّرم این الله اکبرگویان چاقو به دست که به‌سان مرغ و گاو و گوسفند سر از تن جدا می‌کنند از کجا پیدا شده‌اند. 

برگردیم به این معلّم فرانسوی:

از دو حال خارج نیست یا از سر جهل و عدم شناخت از رسول الله تصوّر ذهنی خویش از پیامبر (صلّی‌الله علیه و سلّم) را به نمایش گذاشته است (با توجه به زیست جهان خویش نه دنیای مسلمین) یا از سر حقد و ‌کینه و کفر درصدد مخدوش نمودن چهره‌ی رسول الله (صلّی‌الله علیه و سلّم) بر آمده‌است. اگر من جای آن جوان بودم با آن معلّم به گفتگو می‌نشستم تا یا تصوّرش از رسول الله را تصحیح کنم و یا با استدلال و ادلّه در حد توان بر ایشان اقامه حجت نمایم تا تجلّی‌بخش این آیه‌ی خداوند در اذهان جهانیان گردم:

«وَ كَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدًا»

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 1 رای)