پناهندگان روهنیگیا خواستار اجرای عدالت در مسأله‌ی نسل‌کشی شدند

ترجمه: 
اصلاحوب
پناهندگان روهنیگیا خواستار اجرای عدالت در مسأله‌ی نسل‌کشی شدند

پناهندگان روهینگیایی که از سرکوب و خشونت در میانمار فرار کرده‌اند خواستار اجری عدالت شدند. آن هم در زمانی که دادگاه‌ بین‌المللی لاهه قرار است روز پنج‌شنبه نخستین حکم را در قضیه‌ی نسل‌کشی مسلمانان میانمار صادر کند. 

در سال ٢٠١٧ بیش از ٧٣٠ هزار نفر مسلمان روهینگیایی از ترس حمله‌ی ارتش از ولایت راخین فرار کرده‌اند.

سازمان ملل می‌گوید: تجاوز گروهی و قتل عام مردم با هدف نسل‌کشی صورت گرفته است؛ صدها روستا را به آتش کشید و از بین برد این در حالی است که مقامات میانمار اتهام نسل‌کشی را رد می‌کنند. 

گامبیا از دادگاه دیوان بین‌المللی لاهه خواست با اقدامات موقت از وقوع جنایات بیشتر جلوگیری کند. این نخستین اقدام قانونی در مورد این مسأله است و گمان می‌رود تا سال‌ها ادامه یابد. دولت گامبیا همچنین از قضات دادگاه خواست در خصوص این جنایات وحشیانه از دولت میانمار دلیل بخواهند. بسیاری امیدوارند پس از سال‌ها نسبت به فجایعی که در بزرگ‌ترین اردوگاه پناهندگان جهان در بنگلادش رخ داده است حکم مناسبی صادر شود. 

نور الامین یکی از آوارگان است که سی سال دارد و در حملات سال ٢٠١٧ با همسر حامله‌اش به بنگلادش فرار کرده است؛ او می‌گوید: دولت میانمار و ارتش تلاش می‌کنند جامعه‌ی روهینگیا را به کلی از بین ببرند و ما خواستار عدالت هستیم. 

محمد زبیر که معلم است و ١٩ سال  دارد و در اردوگاه آوارگان به سر می‌برد گفت: میانمار باید مسؤولیت این جنایت وحشتناک را بپذیرد. 

وی افزود: بسیاری از مردم را در جلوی چشم ما قتل عام کردند و در حالی که روستاهای ما در آتش می‌سوخت تنها کاری که از ما ساخته بود فرار بود. آوارگان از مقامات بنگلادش خواستند شبکه‌ی اینترنت را در اردوگاه راه‌اندازی کند تا بتوانند بر روند دادگاه نظارت کنند. دولت به خاطر مسائل امنیتی خدمات قطع کرده است. مسلمانان روهینگیایی خواستار ایجاد امنیت و آرامش و بازگشت به منازل خود هستند.

بدون امتیاز