ماموستا ملاّ محمّد امامی از علمای بزرگ کردستان دار فانی را وداع گفت

ماموستا ملاّ محمّد امامی از علمای بزرگ کردستان دار فانی را وداع گفت

عالم ربانی ماموستا ملامحمد امامی از اساتید برجسته‌ی علوم دینی کردستان در سن ٩٤ سالگی،  شامگاه چهارشنبه ٦ شهریورماه، در شهر سقز دار فانی را وداع گفت.

اصلاحوب درگذشت این عالم بزرگ را به جامعەی اهل سنت ایران، علمای اعلام و مردم دین‌دوست و عالم‌پرور خطەی کردستان تسلیت عرض نموده و  برای روح آن مرحوم غفران و علو درجات و  فردوس اعلی خواستار است.

إنا لله وإنا إليه راجعون

زندگى‌نامه‌ى مرحوم ماموستا امامی رحمه الله

استاد محمد امامى، در سال ١٣٤٥ه- .ق مصادف با ١٤ بهمن‌ماه سال ١٣٠٥ ه.ش در روستاى قَرَچَر (قه‌ره‌چه‌ر) از توابع منطقه‌ى گورگ سقز در خانواده‌اى علمى و مذهبى چشم به جهان گشودند و با طلوع وجودش زمستان سخت كردستان را بهارى بخشيد. پدر ايشان،‌ حاج ماموستا خدر امامى كه از علما و شعراى نامور منطقه و مادرشان، خرامان خاتون بود كه شيرزنى متقى و با خدا بودند. نشو و نما اوان كودكى ايشان در روستاى قبغلوجه (قه‌به‌غلوجه) از توابع شهرستان سقز بوده است. 

وی از سن شش سالگى نزد پدر، علوم مقدماتى و حوزوى را فرا گرفته و نزد مادرش، قرآن را به نيكى ياد گرفت. از سال ١٣٢٢ ه.ش آغاز تحصيلات حوزوى خويش را نزد اخوى بزرگوارشان، مرحوم ماموستا ملا عُبَيدالله امامى كه مستعد روستاى قروچاى تورجان ، توابع گورگ مهاباد بود، شروع كرد. ايشان در مدت ١٠ سال دوران تحصيل طلبگى، بغير از خانواده خويش از خوان بسيارى از اساتيد مسلّم العلم و مجرب و متبحر و فحول آن زمان، به طور مستقيم و غيرمستقيم خوشه‌چينى كرده كه در اينجا به اسامى برخى از اساتيد ايشان اشاره‌اى گذار مى‌شود : ملا صديق، خليفه ملارحيم هَوشارى، ماموستا كامل نقشبندى، ماموستا ملا على ربانى بغده‌كندى، ماموستا عبدالهادى افخم‌زاده،‌ ملا احمد ايسكى بَغدايى، ماموستا محمود رياضى، ماموستا مصطفى مدرّس شوِيى، ملا قادر مدرسى آرمرده‌اى، ماموستا شيخ عبدالقادر زاهدى آبباره‌اى، حاج بابا شيخ ابن‌الكاژاوه‌اى آلمانه‌اى، ماموستا عصام الدين شفيعى.

استاد محمد امامى، پس از سال‌ها زحمت و تلاش توأم با شوق و اشتياق، در سال ١٣٣٢ نزد استاد حاج بابا شيخ ابن‌الكاژاوه‌اى، در روستاى آلمانه از توابع شهرستان مريوان موفق به كسب اجازه افتا و تدريس گرديدند. اما پس از اين مرحله، ايشان نزد ماموستا شيخ قادر زاهدى، در روستاى آبباره رفته و نزد ايشان نيز كسب اجازه‌ى افتا و تدريس مجدد مي‌كند و ايشان اولين مجاز مدرسه‌ى ماموستا شيخ عبدالقادر زاهدى بودند. نامبرده پس از اتمام مراحل متداول تحصيل و ازدواج، ‌به سنگر جهاد و خدمت در منبر و محراب و حجره‌ى روستاى كانى‌ناو از توابع شهرستان بانه رفته و سنگر و جبهه‌ى ديگرى را براى حراست و نگهدارى از دين و زندگى ملّت خويش افتتاح مى‌نمايد و پس از سه سال كه در اين روستا بوده به روستاى «سورين» از توابع بانه رفته و به مدت هفت سال نيز در آنجا خدمت خويش را ادامه مي‌دهد. سپس به روستاى «كَنده‌سوره»ى گورگ سقز مهاجرت نموده و به مدت ١٢ سال در آنجا اقامت مى‌گزيند و پس از آن هم به مدت هشت سال به روستاى «كونده‌لان»‌رفته و خدمات خويش را هيچگاه از مردم دريع ننمود. در سال ١٣٦٢ شمسي، به شهرستان سقز منتقل شده و مدت ٣٢ سال در مسجد دارالاحسان منطقه سنگبران شهرستان سقز اقامت گزيده و آوازه‌ى تدريس و تفقه ايشان منطقه را فرا گرفته است. ايشان در سن قريب به ٩٠ سالگى در اين شهرستان در منزل خويش مشغول نوشتن و تدريس و ارشاد و راهنمايى مردم است و مرجعيت علمى و اجتماعى و فرهنگى ايشان، زبانزد خاص و عام است. ايشان با كهولت سنى كه دارد، شخصاً روزانه و بدون هيچ تشريفات و چشمداشت مادي، در منزل شخصى، جوابگوى سؤالات و مشكلات اجتماعى و خانوادگى مردم است. 

سوابق عملى، فرهنگى، سياسى و اجتماعى حاج ماموستا محمد امامى

١- سابقه‌ى بيش از ٦٠ سال تدريس بى‌وقفه 

٢- سابقه‌ى ٦٠ سال امامت و پيش‌نمازى در كسوت روحانيت

٣- صدور اجازه‌‌ى افتا و تدريس به بيش از ده‌ها نفر از علماى نامور كردستان

٤- حاشيه‌نويسى بر بيشتر كتاب‌هاى متداول حوزوى

٥- چاپ كتاب «شه‌مال و زريان» مبارزه حق با باطل[مجموعه اشعار وى و مرحوم ملا خدر امامى، ابوى فاضلشان]

٦- ترجمه ادبى و موزون برخى اشعار كردى و فارسى [از قبيل گزيده غزليات حافظ، سنايی، پروين]

٧- ترجمه‌ى كتاب «شهداء الاسلام فى عصر النبوه» كتاب حاضر

٨- نگارش خاطرات و زندگي‌نامه‌ى خويش

٩- ديوان اشعار [چاپ نشده]

١٠- نوشتن مقالات متعدد به زبان‌هاى كردي، فارسى و عربی

١١- تسلط بر سه زبان كردی، عربى و فارسی

١٢- صدور هزاران فتواى شرعى در ابواب [عبادات، معاملات، نكاح و طلاق، دعاوى شخصى غيرقضايى] 

١٣- عضويت در تشکل‌های مردمی در جهت دفاع از حقوق ملت

١٤- محكوميت به زندان به مدت سه سال به جرم دفاع از حقوق ملت در مقابل رژیم استکباری در زمان (از سال ١٣٣٨ تا ١٣٤١ شمسى در زندان قزل قلعه و قصر قجر تهران)

١٥- ‌فعاليت چشمگير در جنبش و انقلاب مردم ايران عليه رژيم شاهنشاهی.

١٦- همکاری و فعالیت با جنبش‌های اسلام‌گرای انقلابی در بدو پیروزی انقلاب اسلامی ایران.

١٧- رفع صدها مشكل اجتماعى و خانوادگى و شرعى در منطقه

١٨- روايت تاريخ غيرمدون كردستان.

بدون امتیاز