دبیرکلّ جماعت: لازمه‌ی همبستگی اجتماعی، احترام به تنوّع و تعدّد و پرهیز از تعصّب و انحصارطلبی است

دبیرکلّ جماعت: لازمه‌ی همبستگی اجتماعی، احترام به تنوّع و تعدّد و پرهیز از تعصّب و انحصارطلبی است

استاد عبدالرّحمن پیرانی دبیرکلّ جماعت دعوت و اصلاح در نشست اخیر شورای مرکزی، جهت استمرار ارتباط با دیگران و حفظ انسجام اجتماعی مراقبت از رفتارها و احترام به تنوّع و تعدّد و پرهیز از تعصّب و انحصارطلبی را ضروری دانست. 

بنا به گزارش اصلاح‌وب، استاد عبدالرحمن پیرانی در نشست اخیر شورای مرکزی که روز پنجشنبه ١٠ مردادماه جاری، در دفتری مرکزی جماعت دعوت و اصلاح برگزار شد، دوام ارتباط با دیگران و همبستگی اجتماعی را در گرو هوشیاری و مراقبت از نحوه‌ی رفتار و پیام‌هایی است که میان انسان‌ها ردّوبدل می‌شود و نیز احترام به تنوّع و تعدّد و پرهیز از تعصّب و انحصارطلبی اجتماعی و سیاسی دانست. 

وی افزود: علما در تفسیر آیه‌ی «وَكَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا...» گفته‌اند این امّت به خیر امّتی توصیف شده که مهم‌ترین ویژگی‌اش این است که «أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ» امّتی با نگاه متمایز به انسان و هستی و پروردگار هستی متمایز در فضایل متعالی انسانی و اخلاقی امّتی که در جایگاه امانت‌داری و مأموریت مسئولیت‌پذیری قرار داد و جوهر این مأموریت هم شخصیت صالحی است که برخاسته از آموزه‌های بلند دینی است و با ویژگی وسطیت دین آشنایی کامل دارد.

وی تأکید کرد: انسان صالح جایگاه خود را آن‌گونه که در گفت‌وگوی خدا با فرشتگان آمده است که فساد و خونریزی در تقابل با نقش خلافت الهی است به‌خوبی درک می‌کند و نسبت به مأموریت بزرگی که برعهده‌اش گذاشته شده و در عبادت خدا و آبادسازی زمینی و اقامه‌ی قسط خلاصه می‌شود به‌خوبی آگاه است. انسان پرورش‌یافته‌ی دین، قدرت عقل و اهمّیّت و هماهنگ‌سازی عقل و وحی و نیز وفاق میان تکریم الهی و وظیفه‌ی بندگی را به‌خوبی درک می‌کند و می‌داند که هنر او عبادت خالق و خدمت خلق و عمران دنیا و تزکیه‌ی نفس است توسعه‌ی شخصیت انسانی مشروط به درک این تکریم‌ها و مأموریت‌ها و توانمندی‌ها و فعّال‌سازی آن‌ها در جهت ایفای وظیفه‌ی عبادت و عمارت است؛ و می‌داند که ضابطه‌ی رفتار اجتماعی تعامل و تواصل مبتنی بر احترام، عدالت و شفقت است.

دبیرکل جماعت اضافه کرد: بدون تردید اخلاق و معنویت نقطه‌ی تلاقی ادیان و مذاهب اسلامی و وجه مشترک همگان و مهم‌ترین عامل فعّال‌سازی سیر تعامل متمدّنانه میان طرف‌های متعامل است؛ و در مقابل زمانی که مصالح و منافع لباس دین، مذهب و زبان را به تن بپوشد به دشمنی و تفرقه و جدایی دامن می‌زند و عدالت و مساوات و انصاف در پای تعصّب قربانی می‌شود.

وی تأکید کرد که لازم است نگاه ما به دیگران همواره بر اساس ماهیّت رحمة للعالمین دین باشد.

استاد پیرانی افزود: متأسّفانه باید اذعان کرد و پذیرفت که آینده‌ای متفاوت در انتظار بیداری اسلامی و دعوت دینی است و چالش‌ها و شرایط دشوارتری فرا روی حرکت‌های اسلامی است و ضرورت تنظیم نگرش و اندیشه و رفتار در پرتو موازین اصیل دینی و پرهیز از اثرپذیری از ناملایمات دوچندان شده است. نباید اجازه داد افزایش فشارها و مشکلات و تنگناها سبب آشفتگی در اولویت‌بندی صحیح و سلب روحیّه‌ی ارائه‌ی رفتار متوازن اجتماعی و رویکرد سنجیده‌ی سیاسی گردد.

وی در پایان سخنانش گفت: خلاّقیّت و هنرمندی بستگی به طرّاحی رفتار سالم و رویکرد اخلاقی و متمدّنانه به‌تناسب تحوّلات فردی و اجتماعی و فهم حدود و حقوق دیگران دارد و به هراندازه، میزان فهم شهروندان از این حقوق و حدود افزون شود سطح مدنیت افراد فاخرتر می‌شود و همزیستی مسالمت‌آمیز میسّر می‌شود.