اوّلین گام جهت تعالی و موفّقیّت در امر دگرپذیری، دگراندیشی و رواداری تطابق قول و عمل است

نویسنده: 
فهیم بهنام
اوّلین گام جهت تعالی و موفّقیّت در امر دگرپذیری، دگراندیشی و رواداری تطابق قول و عمل است

برای اوّلین بار در استان رنگین‌کمان اقوام و ادیان و مذاهب آذربایجان‌غربی در شهر مهاباد از سوی مؤسّسه‌ی «هنرسرای قانون» شاهد یک برگزاری همایش با مضمون «دگرپذیری و رواداری» بودیم. دو مقوله‌ای تقریباً مترادف امّا یک دنیا نیاز به تبیین و توضیح دارد تا بتوان آن را در تار و پود انسان‌ها نهادینه کرد. 

این همایش با تلاش جمعی از فعّالان مدنی و سیاسی در سطحی بسیار بالا برگزار شد که با استقبال بسیار زیادی روبرو گشت. یقیناً از این استقبال می‌شود برداشت نمود که هم‌استانی‌های ما از دگرستیزی و انکار همدیگر با تنوّع قومی و مذهبی میانه‌ی خوبی ندارند و دگرپذیری و همزیستی مسالمت‌آمیز و اتّحاد را بر همه چیز ترجیح می‌دهند.

قرائت پیام استاندار محترم آذربایجان‌غربی در این همایش توسّط فرماندار محترم مهاباد نشان از برداشتن یک گام عملی و جدّی در جهت حمایت از این دو مقوله بود. کاری که سال‌ها پیش باید انجام می‌شد. لزوم برداشت گامهای مؤثّر جهت دگرپذیری و ایجاد اخوّت ملّی و دینی میان اقشار و طیف‌های مختلف مردم این استان بیش از پیش به محرومیّت‌زدائی و پیشرفت و کاهش تعصّبات قومی این استان کمک خواهد کرد. سیاست‌های انعطاف‌پذیر از سوی مدیران ارشد استان در سالهای گذشته می‌توانست در جهت رفع موانع پیشرفت استان کمک کند تا همزیستی و اخوتی که عملاً  در میان اقوام و مذاهب وجود داشت را نمایانتر کند، ولی ظاهراً گاهی احساس می‌شد این موانع ساختگی می‌باشند و مشخص نبود چرا قبلاً چنین به جامعه القا می‌شد که باید جامعه‌ی رنگین‌کمان این استان را فقط از منظر دید منفی و امنیّتی قضاوت نمود، در حالیکه عملاً بین کُرد و ترک و دیگر اقوام و مذاهب در این استان سال‌هاست شاهد قرابت فامیلی و همسایگی بی‌نظیر از همه‌ی جنبه‌ها هستیم. مشخص نیست چه کسانی و به چه اهداف و منظوری می‌خواهند موج سواری کنند تا این ملّت را از هم جدا کنند و هدفشان هم مشخّص نبود، امّا روز پنجشنبه ۲۷ تیرماه با برگزاری این همایش و حمایت مسؤولان محترم شاهد یک تحوّل و برداشتن یک قدم اساسی در جهت مبارزه با دگرستیزی و عدم قبول طرف مقابل با هر گرایش و مسلک و هر زبانی بودیم و توضیحاتی بسیار زیبا و مفیدی به شرکت کنندگان و مخاطبان آن ارائه شد. 

دگرپذیری باید در وجود تک تک اعضای جامعه به عنوان یکی از ارکان تربیت اسلامی نهادینه شود. توصیه‌های دینی تنها در مسائل عبادی خلاصه نمی‌گردد، بلکه اخلاق حسنه و قبول و احترام به حقوق دیگران و دیگر روابط حسنه با دیگران یکی از سفارشات بزرگ پیامبر اکرم (ص) است که ترازوی اعمال صالح را به نفع فرد سنگین‌تر می‌کند. این بدین معنی است که بعضی از عناصر زیستن در جامعه، منافع دنیوی و اخروی را دارند لذا می‌توان با تغذیه‌ی علمی و جامعه‌شناختی و دینی در جهت روشنگری هرچه بیشتر، عملاً در جهت رفع مشکلات استان قدم برداشت. چرا که بیشتر مشکلات استانی ما از دیدگاه‌ها سرچشمه می‌گیرد. دیدگاه‌های مثبت که منتج به نتیجه مثبت و آبادانی هستند و بر عکسِ آن دیدگاه‌های منفی که جز یک دستاورد منفی دربر نخواهد داشت که بازنده‌ی آن در نهایت مردم استان خواهند بود. پس اوّلین گام تطابق قول و عمل در  جهت تعالی و موفّقیّت در امر دگرپذیری و رواداری است.

بدون امتیاز