٩ ایده برای تعطیلات تابستانی

نویسنده: 
دکتر جاسم المطوع
٩ ایده برای تعطیلات تابستانی

تعطیلات تابستانی امسال دارای ١٠٠روز ٢٤٠٠ساعت است، شما و فرزندانت برای این تعطیلات چه برنامه‌ای دارید؟ 

عدە‌ای تعطیلات تابستانی را فرصتی برای خوابیدن و استراحت نگاە می‌کنند!

و عدەای نیز آن را فرصتی برای بازی وگذراندن وقت می‌نگرند!

تعداد اندکی از مردم به نیکی از این ۱۰۰ روز به خوبی استفادە می‌کنند و از آن به عنوان فرصتی جهت افزایش دانش و فرهنگ و مهارت‌هایشان بهرە می‌گیرند.

من در این مقاله، ۹ ایدە را به شما و فرزندانت پیشنهاد می‌کنم تا با بکارگیری آن‌ها، تابستان امسال را متفاوت پشت سر بگذارید.
١) نخستین مادە ی این برنامه عبارت است از اینکه جدولی را برای مطالعه‌ی روزانه‌ی قرآن، کتاب یا مجلّه ترسیم نمایید؛ فراموش نکنید که باید یک ساعت مشخص در روز برای مطالعه‌ی مشخّص شود یا زمانی جهت گوش دادن به سخنرانی افراد مشخصی بر یوتیوب و زمانی هم جهت استماع سخنرانی های TED مفید و ممتاز  به زبان محلّی یا خارجی بر حسب اهمّیّت آن برای شخص، در نظر گرفته شود.

مطالعه‌ی مجلّه‌ی الکترونیکی (اراجیک) را نیز به والدین و فرزندانشان سفارش می‌کنم؛ در آن، موضوعات فرهنگی متنوّع و قشنگی وجود دارد و یکی از ویژگی‌های این مجلّه این است که در پایان هر مقاله لینک و نشانی مقالات مرتبط دیگری را جهت مطالعه‌ی بیشتر موضوع، به خوانندە معرّفی کردە است.

۲) تقویت روابط اجتماعی با اقوام و همسایگان ؛ بویژە در ماە مبارک رمضان؛ آنهم در ضمن دیدار از اقوام و خویشان و انجام صله‌ی رحم و دادن غذا به همسایگان و اهل مسجد.

۳) انجام برنامه‌های تفریحی، گردشی و آموزشی به اتّفاق اعضای خانوادە.

همچنین می‌توان با چند خانوادە از اقوام جهت انجام برنامه‌ای گردشی مشترک مانند سفر به یکی از کشورهای عربی یا غیره، انجام عمرە در رمضان هماهنگ شد؛ البتّه مشروط به این‌که مقصد واضح بودە و برنامه‌های سفر نیز قبل از حرکت مشخّص باشد.

چه عالی خواهد بود اگر برخی از برنامه‌های سفر؛ از جمله غوّاصی، مهارت آشپزی و درست کردن شیرینی جات، فرا گرفتن زبان بیگانه و دریافت برنامه‌ی آموزشی فنون و رسم واندازەگیری لباس و... توسّط یکی از همسفران ضبط شود تا بعدها مورد استفادە قرار گیرد.

تمام آنچه به اطّلاع شما رساندم را می‌توان از طریق برنامه‌ی الکترونیکی trip visor فراگرفت؛ به وسیله‌ی این نرم‌افزار، می‌توانی برنامه‌های فرهنگی و رفاهی و حتّی رستورانهای ممتاز تک‌تک دولت‌هایی که قصد سفر دارید را دریافت نمایید.

یکی از ویژگی‌های جالب این برنامه این است که واکنش افراد مختلفی که از این مکان‌ها دیدن نموده‌اند را در اختیارت قرار می‌دهد.

٤) انجام یک برنامه‌ی بهداشتی و ورزشی؛ چرا که تابستان فرصت مناسبی است برای کنترل خورد و خوراک و تمرکز کردن بر غذاهای بهداشتی؛ علاوه بر این‌که این فصل فرصتی است جهت کاستن از وزن و انجام ورزشی روزانه یا گذاشتن برنامه‌ای روزانه جهت پیاده‌روی؛ مانند پیاده‌روی هر روز به مقدار ده هزار قدم یا ثبت نام در یکی از باشگاه‌های شنا و ورزش. 

٥) آشنایی مجدّد با سرگرمی‌هایی که آن را کنار گذاشته و یا فراموش کرده‌اید؛ مانند نقّاشی، خیاطی، مطالعه، دوچرخه سواری، کوهنوردی، عکاسی و....

٦) اختصاص دادن فصل تابستان برای مراجعات پزشکی سالخوردگان یا معالجه‌ی مشکلات دندان و بهداشت کودکان.

٧) می‌توانید برای این تعطیلات، به اتّفاق همسرت برنامه‌ریزی کنید جهت بهبود بخشیدن به روابط همسریتان؛ آنهم با وضع برنامه‌های مشترک جهت احیای روابط عاشقانه‌ای که به دلیل مشکلات و مشغله‌های زیاد از بین رفته و یا نادیده گرفته شده است.

همچنین می‌توان در این ایّام با دوستان و رفقای دوران کودکی تجدید ارتباط نمود، با آن‌ها ارتباط برقرار نمود و به دیدنشان رفت.

٨) می‌توان در تعطیلات تابستانی، - دکوراسیون - منزل را مرتّب نمود و لباس‌های کهنه را جدا نمود و به تعمیر و نگهداری منزل و ممتلکات پرداخت.

٩) سعی کنید در تعطیلات تابستان کار جدید و ابتکار نوی را انجام دهید که در طول عمر آن را فراموش نکنید؛ مانند دیدار از خانه‌ی بچّه‌های بی سرپرست و - برای مدّتی – زیستن در کنار آن‌ها. 

یا انجام کاری ماجراجویانه و اکشن مانند پایین آمدن از هواپیما با چتر، سوار شدن بالگرد، سفر به دنیای حیوانات، یا سوار شدن بر چیزهایی که تو را به سرچشمه‌ی آبشار می‌رساند و...

این‌ها، نُه ایده و فرصت است که جهت استفاده‌ی بهینه از تعطیلات تابستانی می‌توان از آن‌ها بهره برد.

و اگر چنانچه خانواده‌هایی دارای مرکزی بازرگانی و یا شرکتی تخصّصی هستند می‌توانند فرزندان خردسالشان را وادار کنند که ساعتهای مشخّصی را در آنجا سپری کنند تا چگونگی ارتباط با مردم و سرمایه را یاد گرفته و روش‌های بازرگانی در بازار ر ا فرا گیرند.

در هر حال و فصل باید قدر زمان را دانست و از آن به نحو احسن بهره برد؛ - از قدیم گفته‌اند: - وقت یا دوست تو است یا دشمن و انسان باید بر تک‌تک ثانیه‌های عمرش که به نفع دنیا و آخرتش از آن بهره نبرده است، پاسخ پس بدهد.

برای همین است که پیامبر بزرگوارمان - صلّی الله علیه وسلّم- می‌فرماید: هیچ عبدی در روز قیامت تکان نمی‌خورد تا پاسخگوی چهار سؤال نباشد: عمرت را در چه کارهایی سپری نموده‌ای؟ جسمت را در چه راهی متلاشی نمودی؟ تا چه اندازه به دانش و دانسته‌هایت عمل نمودی؟ ثروت و دارایی‌ات را از چه راهی کسب نموده و چگونه هزینه نمودی؟

بدون امتیاز