اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان از جهانیان خواست علمای دربند عربستان سعودی را از اعدام نجات دهند

اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان از جهانیان خواست علمای دربند عربستان سعودی را از اعدام نجات دهند

اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان با ارسال پیامی به عربستان سعودی، مصر و امارات خواستار آزادی فوری زندانیان عقیدتی به ویژه علما و اندیشمندان شد.

به گزارش اصلاحوب به نقل از سایت اتحادیه آمده است: این تشکل بزرگ جهانی با هشدار نسبت به اعدام این علما تأکید کرد اعدام علمای میانه‌روی مانند شیخ سلمان عوده و دکتر عوض قرنی و علی عمری فاجعه‌ای به تمام معنا و بدترین جنایت دوران است. 

اتحادیه از علما و دوستد‌اران آنان خواست با تحصن در برابر سفارتخانه‌های این کشورها و جلوی سازمان ملل مانع اجرای این حکم جنون‌آمیز شوند. 

اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان با نگرانی عمیق وضعیت زندانیان عقیدتی به ویژه اعضای اتحادیه و دیگر علما و دعوتگران و درد و رنج شدید آنان را دنبال می‌کند. این نگرانی از زمانی فزونی یافت که برخی رسانه‌ها از اعدام قریب‌الوقوع سه تن از علمای بزرگ و دعوتگران میانه‌رو خبر می‌دهند. دعوتگرانی که منصفان به اعتدال و اخلاص آنان نسبت به دین و میهن و تأثیر مثبت آنان در سطح جهان اسلام گواهی می‌دهند. این افراد دکتر سلمان عوده، دکتر عوض قرنی و دکتر علی عمری هستند که تاکنون از سوی عربستان سعودی مطلبی در رد یا تکذیب این خبر مخابره نشده است.   

اتحادیه در برابر این وضعیت بغرنج نکات زیر را مورد تأکید قرار می‌دهد:  

١-  از جهانیان می‌خواهد تمام تلاش خود را برای جلوگیری از اعدام این علما و آزادی آنان انجام دهند. از عربستان سعودی، مصر و امارات متحده‌ی عربی می‌خواهد همه‌ی زندانیان عقیدتی به ویژه علمایی را که در خدمت اسلام و تربیت جوانان با تفکر اعتدلالی بوده‌اند آزاد کنند. بر کسی پوشیده نیست که زندانی کردن هر مظلومی – گذشته از علمای ربانی – ستمی بزرگ و جنایتی بابخشودنی در حق آزادی و انسانیت است و مجازات شدید خدا را در پی دارد: «هَلْ يُهْلَكُ إِلَّا الْقَوْمُ الظَّالِمُونَ» [انعام: ٤٧].  آيا جز گروه ستمگران [كسى‌] هلاك خواهد شد؟ 

٢-  اتحادیه نسبت به اعدام و کشتن علمای ربانی به ویژه سه نفری که در رسانه‌ها آمده است شدیدا هشدار می‌دهد. اگر خدای ناکرده چنین اقدامی صورت گیرد جنایتی بزرگ است که خشم و غضب خداوند متعال را در پی دارد: "وَمَن يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُّتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا" [نساء: ٩٣]. و هر كس عمداً مؤمنى را بكشد، كيفرش دوزخ است كه در آن ماندگار خواهد بود؛ و خدا بر او خشم مى‌گيرد و لعنتش مى‌كند و عذابى بزرگ برايش آماده ساخته است.

٣-  اتحادیه از تمام جهانیان، کشورهای اسلامی، رؤسای جمهور، علما، اندیشمندان و اصحاب رسانه می‌خواهد تمام تلاش و توان خود را در جلوگیری از اعدام مظلومان به ویژه علمای اسلام به کار گیرند و این یک مسؤولیت اسلامی و انسانی است که بر دوش همگان قرار دارد. 

٤- از علما به ویژه علمای عضو اتحادیه و دوستداران این شخصیت‌های دربند می‌خواهد در قنوت‌ نمازها و قیام شب دست به دعا بردارند و نیز در برابر سفارتخانه‌ها و جلوی سازمان ملل متحد و سایر نهادهای تأثیرگذار تحصن کنند تا مانع از اجرای حکم اعدام در حق این علما شوند. این کمترین واجبی است که بر دوش ما قرار دارد. 

٥-اتحادیه از تمام اقشار جامعه‌ی عربستان سعودی اعم از علما و اندیشمندان و اصحاب رسانه می‌خواهد به مسؤولیت خود در جلوگیری از اعدام علمای ربانی و مصلح در سرزمین حرمین شریفین عمل کنند. 

 وَاللَّهُ غَالِبٌ عَلَى أَمْرِهِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ؛ و خدا بر كار خويش چيره است ولى بيشتر مردم نمى‌دانند.

 

                                                      دکتر علی قره‌داغی             دکتر احمد ریسونی 

                                                                دبیرکل               رئیس اتحادیه

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1398/03/03

فضای تنش‌زا میان ایران و آمریکا و سکوت جهانی در قبال اعدام چندی پیش ۳۰ ناراضی سعودی، عربستان را متقاعد کرده است که زمان مناسب برای اعدام سه روحانی سعودی فرا رسیده است و حالا قرار است مقامات سعودی حکم اعدام این افراد به نام‌های «شیخ سلمان العودة»، «عوض القرني» و «علي العمري» را بعد از عید فطر اجرا کنند.

مشهورترین این افراد «شیخ العوده» است. او به عنوان چهره‌ای رفورمیست و جزو ۱۲۰ تنی است که در سپتامبر ۲۰۱۷ در چارچوب سرکوب گسترده‌ی ناراضیان در عربستان سعودی بازداشت شدند. العوده به ۳۷ مورد ازجمله افساد فی الارض، حمایت از انقلاب‌های عربی(بهار عربی)، فتنه و دعوت به ناآرامی محکوم شده است.

العوده بدنبال ایراد انتقاد به حرکت‌های نمایشی بن‌سلمان و چند ساعت پس از ارسال یک پیام توییتری بازداشت شد که در آن از گزارش‌ها مبنی بر آشتی احتمالی میان عربستان سعودی و قطر استقبال کرده بود. او با این‌کار در واقع پاسخ منفی به اعلام کمپین توییتری ضدّ قطر هواداران بن‌سلمان داده بود. العوده پیش از آن نیز با ممنوع‌التصویری و ممنوع‌المنبری مواجه بود.

به گزارش منابع حقوق بشری او در سلول انفرادی، بارها مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. دو چهره‌ی محکوم به اعدام دیگر نیز وضعیت مشابهی دارند و خانواده‌هایشان نیز مورد آزار، تهدید قرار گرفته و با محدودیت‌های اجتماعی روبرو شده‌اند.

2
حسین (مهمان)
1398/03/04

اگر علما مخصوصا نهادهایی مثل مجمع علمای مسلمان زمانی که شیخ نمر به صورت وحشیانه در حال اعدام بود ویا در همین اعدامهای اخیر که 33 نفر از آنها از شیعیان عربستان بودند یا کشتن فجیع کودک شش ساله به جرم شیعه بودن توسط یک وهابی وحشی واکنش نشان می دادند امروز دیگر شاهد کشتار علمای اهل سنت توسط این وحشی ها نبودیم.
به امید روزی که اعتراضها به وحشی گیری هم حالت مذهبی نگیرد واگر مظلومی در هر نکته ای از دنیا با هر دین وآیینی مورد ظلم قرار گرفت نخبگان جهان اسلام واکنش نشان دهند مخصوصا از جریانهایی مانند اخوان المسلمین که ادعای تعصب مذهبی ندارد این انتظار بیشتر است ولی علی الظاهر مقام عمل با مقام سخن خیلی فرق دارد.