دیدار ناشران اهل سنّت با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

دیدار ناشران اهل سنّت با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

امروز جمعی از ناشران اهل سنّت(احسان، آراس، کردستان، حرمین، حافظ ابرو، حسینی‌اصل، شیخ‌الاسلام احمد جام، ئالای رووناکی، پرتو بیان و...) با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.

 

بنا به گزارش اصلاحوب در این دیدار، جمعی از ناشران اهل سنّت، پیرامون مشکلات صنفی و مطالبات  خود با سیّد عباس صالح شریعتی «وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی» گفت‌وگو نمودند. ناشران در این دیدار، موضوعات زیررا به بحث گذاشتند:

۱. چرا بازرسان داخل نمایشگاه کتابهای مجوّزدار برخی از ناشران را می‌برند؟ 

۲. چرا بخاطر بن‌های کتاب به برخی از ناشران اهانت شده است؟

۳. چرا به برخی از انتشارات اهل سنّت غرفه تعلّق گرفته است؟

۴.‌ چرا باوجود حک کردن جمله‌ی «بر اساس منابع اهل سنّت» باز در خیلی از موارد اعمال سلیقه می‌شود و طبق منابع مذهب رسمی هم نمی‌توان نوشت و باید مطالب را سانسور کرد؟

۵. چرا برخی کتاب‌ها را پس از مجوّز و چاپ مجدّد ممنوع‌النشر می‌کنند و هزینه را به ناشر برنمی‌گردانند؟ 

۶. چرا به ناشران اهل سنّت، یارانه‌ی کاغذ داده نمی‌شود؟ 

دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ گفت: «اهانت کردن کار غلطی است و همین امروز مبحث بنهای کتاب و بردن و بررسی کتابهای مجوزدار در داخل نمایشگاه را فی الفور حلّ و فصل می‌کنیم.»

وی در مورد ممیّزهای ارشاد بیان داشت که ناشران اهل سنّت انحصاراً تنها روی کتابهای عقیدتی و تاریخی صدر اسلام و فقهی عبارت « بر اساس منابع اهل سنّت» را بنویسند و نباید به آنان تحمیل شود که بنویسند «ویژه‌ی اهل سنّت» و این کار خلاف قوانین و مقرّرات است. صالحی همچنین در مورد مشارکت ناشران اهل سنّت در سی و دوّمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افزود: حقّ شماست که در نمایشگاه مشارکت نمائید و از سال آینده این مشکلات حلّ خواهد شد.

بدون امتیاز