عبّاس مدنی بنیانگذار جبهه‌ی نجات اسلامی الجزائر درگذشت

عبّاس مدنی بنیانگذار جبهه‌ی نجات اسلامی الجزائر درگذشت

 علی بلحاج مسؤول سابق جبهه‌ی نجات اسلامی الجزائر اعلام کرد که رهبر تاریخی جبهه، «عبّاس مدنی» دیروز در تبعیدگاهش قطر در سنّ ٨٨ سالگی درگذشته است.

بنا به گزارش اصلاحوب به نقل از دویچه وله‌ی عربی، «عبّاس مدنی» رهبر تاریخی جبهه‌ی نجات اسلامی الجزائر روز چهارشنبه ٤ اردیبهشت ماه ١٣٩٨ در دوحه پایتخت قطر که چند سالی بود در اقامت اجباری به سر می‌برد، در سن ٨٨ سالگی درگذشت. بنابر اظهارات علی بلحاج مسؤول پیشین این جبهه که از نزدیکان و جانشین مدنی بود به نیابت از خانواده‌ی مدنی اعلام کرد که عبّاس مدنی در بیمارستانی در دوحه پس از درگیری با بیماری، وفات کرده است.

مدنی در ٢٨ فوریه‌ی ١٩٣١ در سیدی عقبه نزدیک ولایت سکره(جنوب شرق الجزائر) چشم به جهان گشود و در اکتبر ١٩٨٨ جبهه‌ی نجات اسلامی الجزائر را همراه علی بلحاج و چند تن دیگر بنیان نهاد. برخی از اهداف و آرمانهای جبهه‌ی نجات اسلامی عبارت بودند از: لزوم وحدت اسلامی، اصلاح نظام اداری، از بین بردن استبداد و برپایی دولت اسلامی، میانه‌روی در فعّالیّت‌ها، کثرت‌گرایی حزبی، نفی مردم‌سالاری غربی و اداره‌ی جامعه بر اساس قوانین اسلامی.

در ۲۲ دی ۱۳۷۰ ارتش کودتا کرد و شورای عالی امنیت کشور، که شورایی مشورتی بود، در غیاب رئیس جمهور و رئیس مجلس با حضور نخست‌وزیر و سران ارشد ارتش و وزیر دفاع و وزیر کشور و چند مقام امنیّتی جلسه تشکیل داد و برگزاری مرحله‌ی دوّم انتخابات را تا مدّت نامعلومی به تعویق انداخت. در ۲۴ دی ۱۳۷۰ شورای عالی امنیّت کشور در کاخ نخست‌وزیری نشستی برگزار کرد و شورای عالی دولتی، به ریاست محمّد بوضیّاف (متوفی ۱۳۷۰ ش /۱۹۹۲)، از رهبران انقلاب الجزایر، تشکیل شد. این شورای عالی دولتی مأموریت یافت با داشتن کلّیّه‌ی اختیارات رئیس جمهور، تا پایان مدّت ریاست جمهوریِ شاذلی بن جدید، یعنی تا ۱۳۷۱ ش /۱۹۹۳، اداره‌ی کشور را بر عهده گیرد. عبدالقادر حشّانی، رهبر موقت جبهه‌ی نجات اسلامی، در ۲۷ دی ۱۳۷۰ استعفای شاذلی بن جدید را کودتایی علیه حکومت اسلامی و ملت الجزایر و آن را اقدامی غیر قانونی و توطئه علیه ملّت و جبهه‌ی نجات اسلامی دانست.

لغو مرحله‌ی دوّم انتخابات

پس از لغو مرحله‌ی دوّم انتخابات، اوضاع متشنّج شد و نظامیان به بازداشت و سرکوب و دستگیری اعضای مجلس شورای جبهه‌ی  نجات اسلامی از جمله عبدالقادر حشّانی و رباح و هواداران آن‌ها پرداختند که خود زمینه‌ساز فعّالیّت گروه‌های مسلّح  اسلامی و ارتش نجات اسلامی شد و در پی آن دستگیری سایر مسؤولان جبهه آغاز شد. با اقدامات سرکوبگرانه‌ی ارتش، خشونت و تشنّج سراسر الجزایر را فراگرفت و قربانیان زیادی به جا گذاشت.

سپس ارتش عبّاس مدنی را به همراه مجموعه‌ای از رهبران حزب ازجمله جانشینش علی بلحاج دستگیر و روانه ی زندان کرد. در ١٥ جولای ١٩٩٧ و پس از گذشت سال‌ها از زندانی شدن مدنی، نیروهای الجزائری وی را با مرد سوّم جبهه عبدالقادر حشانی( که در ٢٢ نوامبر ١٩٩٩ ترور شد) از زندان آزاد کردند. 

از این زمان وی تحت اقامت اجباری قرار گرفت و سپس در سال ٢٠٠٣ برای معالجه ی بیماری به مالزی سفر کرد و سپس در قطر سکنی گزید.

بلحاج گفت: «مدنی خواهان دفن جنازە‌اش در الجزائر بود، لیکن نمی‌دانم این امر ممکن است یا خیر. وی اشارە کرد که انجام وصیت مدنی منوط به تصمیمات نیروهای الجزائری است.

بدون امتیاز