همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد

همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد

 همایش «خشونت و رسانه» با مشارکت سمن‌های «یاوران فرهنگ و اندیشه‌ی مکران» و «کانون سلمان فارسی مسجد رضوان ایرانشهر» در روز پنجشنبه ٢٣ اسفندماه ٩٧ در ایرانشهر برگزار شد.

بنا به گزارش اصلاحوب، همایش «خشونت و رسانه» با حضور بیش از ٢٥٠ نفر از مردم و جمعی از علما و مسئوولان عالیرتبه‌ی شهرستانی و استانی، با حضور کارشناسانی از داخل و خارج استان در روز پنجشنبه ٢٣ اسفند ماه  جاری در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی ایرانشهر برگزار شد.

سرکار خانم دکتر معصومه نصیری «قائم مقام انجمن سواد رسانه‌ای ایران» و «مسؤول باشگاه پژوهشگران سواد رسانه‌ای» از مهمانان همایش با ذکر الگوهای گذشته خانواده مدرسه و جامعه، رسانه را به عنوان ضلع قویتری که همه موارد گذشته را در بر می‌گیرد معرّفی کرد و رسانه را قویترین الگو دانست. وی فضای مجازی را زیست‌بوم دوّم در زندگی که نقش پدر و مادر نقش سیستم آموزشی و نقش جامعه را ایفا می‌کند، برشمرد. قائم مقام انجمن سواد رسانه‌ای ایران با اشاره به این موضوع که کلیشه افراد از مکان‌ها و فرهنگ‌ها متأثّر از تولیدات سینمایی است گفت: تصوّر من از استان شما برگرفته شده از تولیدات فیلمهای سینمایی بود.

وی در مواجهه با رسانه، مخاطبان را به سه دسته‌ی خوش‌بین، بدبین و واقع‌بین تقسیم‌بندی کرد. وی تأکید کرد که خانواده‌ی خوشبین استراتژی خاصّی برای مصرف رسانه‌ای ندارند و فکر می‌کنند خطری آنان را تهدید نمی‌کند. خانواده‌ی بدبین، فیلتر کردن، نادیده گرفتن و حذف کردن را در برنامه‌ی کاری دارد و خانواده‌ی واقع‌بین خانواده‌ای است که سواد رسانه‌ای دارد و فرهنگ حاکم بر وسیله را رعایت می‌کند. 

وی به مقرّراتی که در بعضی از کشورها از جمله کانادا و آلمان در خصوص تهاجم فرهنگی امریکا اعمال می‌شود اشاره کرد و سواد رسانه‌ای را در حکم واکسینه کردن دانست و به بیگ دیتا وجنگ آینده‌ی دنیا در خصوص دیتا، خطرات بازیهای کامپیوتری و ترویج خشونت نسبت به خانواده‌ها پرداخت.

رئوف آذری فعّال صلح و مهربانی و «دبیر کارگروه سواد رسانه‌ای و مسؤولیت اجتماعی انجمن سواد رسانه‌ای ایران» در ابتدای سخنرانی‌اش، گفت: «امروز می‌بایست در سفر حلبچه می‌بودم امّا ابرام و اصرار بسیار برگزارکنندگان، مسیرم را تغییر داد و از سردشت به ایرانشهرم کشاند! به همین جهت، در راستای ادای دین به حلبچه، ٥ نهال بلوط صلح و مهربانی را به نماد ٥٠٠٠ شهید حلبچه( یکی از خشن‌ترین خشونتهای بشر در حق بشر) را با خود آورده‌ام تا ضمن گرامیداشت یاد شهدای حلبچه، بستری برای پرورش روحیّه‌ی صلح و مهربانی را در نسل فردا، فراهم آوریم.» 

آذری با اشاره به سواد از دیدگاه یونسکو، سواد رسانه‌ای را یکی از مؤلّفه‌های «سواد» ذکر کرد و گفت: «سواد رسانه‌ای، مهارتی است که نیاز به کسب آن داریم تا در فضای شبکه‌ای بتوانیم زندگی را معنا بخشیم.»

وی سپس از صلح سخن گفت و اشاره کرد: «صلح یک وضعیت روانی اجتماعی، سیاسی، اخلاقی و معنوی است که در سطح فردی بین گروهی یا جهانی متجلّی می‌شود و محصول نهایی انتقال انسان از خودمحوری، خودخواهی و تمایلات ستیزه‌جویانه و دوگانه به وضعیت جهانی فراگیر و وحدت و یگانگی بنیادی بشر در ارتباط با تمامی بشریت و در حقیقت ارتباط با زندگی معطوف می‌شود.»

 وی افزود: «وقتی از صلح صحبت می‌کنیم، از زندگی صحبت می‌کنیم.» وی به رویکردهای صلح از دیدگاه رئالیسم(نبود تهدید امنیّت فیزیکی و نبود جنگ که متولّی آن دولت‌هایند) و لیبرالیسم(امنیّت بر پایه‌ی صلح که متولّی آن ملّت‌ها هستند و دولت نیز نقش اساسی در آن دارد) و سازه‌انگاری(تلفیق هر دو) در سیاست بین‌الملل پرداخت و افزود: «امروز در کنار قدرت سخت نظامی، عامل قدرت نرم فرهنگی و فنّاوریهای رسانه‌ای، همگرای فرهنگی در برقراری صلح نقش بسزایی دارند.»

این فعّال صلح با رویکردی دیگر به دو نوع «صلح منفی» و«صلح مثبت» اشاره کرد و افزود: در صلح منفی، پایان دادن به خشونت و جنگ فیزیکی و در صلح مثبت فراتر از جنگ و نبود خشونت مدّ نظر قرار می‌گیرد. در صلح مثبت با تکیه بر اینترنت و ماهواره به خلق همزیستی کمک می‌کنیم و به ارتباط بین فرهنگ‌ها و گفت‌وگوی بین تمدّن‌ها تلنگری می‌زنیم. وی تأکید کرد که رسانه می‌تواند در امر تلطیف روحیه و مهرگستری تسهیل‌گری نماید.

دبیر کارگروه سواد رسانه‌ای و مسؤولیت اجتماعی درباب رسانه گفت: متأسّفانه اکثر رسانه‌ها توجّهی به صلح ندارند، چون یا وابسته به قدرت‌ها هستند که منفعت آنها در صلح نیست یا دلبسته به بنگاهای تولیدی و تجاری‌اند که منافع مادّیشان چیز دیگر را ایجاب می‌کند.

 ایده‌پرداز و مدیر «کمپین مهربانی‌های کوچک» از آثار ویرانگر جنگ و بمباران شیمیایی حلبچه و سردشت و علّت ورود خود به مقوله‌ی صلح اشاره کرد و با یادآوری این نکته که رسانه‌ها باید روی «تقبیح جنگ»، «تجلیل اقدامات مهرورزانه و صلح‌گسترانه» و نیز «ادای مسؤولیت اجتماعی خود در باب صلح‌سازی» متمرکز شوند، افزود: «تصویر من از ایرانشهر تصویری خشنی بود؛ امّا از آن سال‌های ورود اوّلیّه‌ام به این شهر با مردمی روبرو شدم که کان مهربانی و مهرورزی بودند و صد البتّه نیز لباس سفید یکدستشان، نماد صلح را در ذهنم نقش بست و هر جا رفتم مهر دیدم و مهربانی» وی ضمن ابراز تشکّر از رسانه‌های محدود و به ویژه شهروندخبرنگارانی که تصاویرحدّاقلی از مصادیق صلح و مهربانی را مخابره می‌کنند، از برخی از اصحاب رسانه نیز سؤال کرد که چرا فقط بر خشونت و خشونت‌ورزی متمرکز شده و به بهانه‌ی پرداختن به ارزش خبری «برخورد»، خشونتها را بزرگنمایی می‌کنند؟ 

چرا تصویر سیستان و بلوچستان را فقط باید با «بدوکی‌هام و ترورها و خشونتهای مرزی بنمایانیم؛ امّا در سمت دیگر مدرسه‌سازی، کمک به زنان باردار و کودکان در معرض خطر که نمادی از صلح و مهرورزی هستند را به دنیا معرّفی نمی‌کنیم؟ 

وی از رسانه‌ها خواست با تبدیل اخبار با مصادیق صلح و مهربانی به طوفان توییتری، آن‌ها را به جهانیان معرّفی کنند. 

آذری در پایان شمّه‌ای از تجارب و فعّالیّت‌های خود در زمینه‌ی صلح و مهربانی و فعّالیّت رسانه‌ای صلح‌ساز را با حضّار همرسانی کرد و اظهار امیدواری کرد که این همایش، تلنگری بر اذهان مردم و رسانه‌ها بزند تا بیش از پیش در معرّفی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها و نقاط اشتراکی زندگی صلح‌آمیز متمرکز شوند. 

در بخشی از این همایش، «دکتر یونس میریان» به موضوع «صلح وخشونت از منظر قرآن» پرداخت. وی گفت: خشونت در قرآن، به ریشه‌های آن‌که همان جهل، ظلم، خودخواهی، تعصب، تحقیر و تحمیل، فساد، فقر، حسادت و کینه‌ورزی است بر می‌گردد. وی افزود: واژه‌ی «غضب» در قرآن ۲۱بار آمده است از این تعداد ۱۹بار غضب خداوند است که بعنوان سنّت و قانون خداوند که صفت فاعلی آن است برای ستمکاران و ناسپاسان و زیاده‌روان و دوچهره‌ها(منافقان)، متعصّبان و... به کار رفته است.»

وی افزود: خشونت و غضب در قرآن برای انسان‌ها مذموم است؛ امّا در نظام کیفری خداوند، برای دفع و تداوم ظلم بکار می‌رود. وی ادامه داد: در آیه‌ی ۸۱ سوره‌ی طه آمده که از نعمت‌های خداوند استفاده کنید ولی زیاده‌روی نکنید که مستحق غضب الله می‌شوید و سقوط می‌کنید. این واژه به خاطر استکبارشان ده بار در مورد قوم بنی اسراییل آمده و یک بار در مورد قوم عاد که در جسم و علم قوّت داشتند مردم را تحقیر و تضعیف می‌کردند.

میریان افزود: قرآن و عملکرد پیامبر(صلّی‌الله علیه وسلّم) تنها مدل ‌الگویی مسلمانان است نه اسلام تاریخی، ما باید دین و قوانین حیاتی را از قرآن بگیریم نه از این و آن.

وی با ارجاع به آیاتی از قرآن کریم گفت: با توجّه به آیات ۱۰۷ انبیاء و۴ قلم پیامبر(صلّی‌الله علیه وسلّم) دارای اخلاق بسیار عالی و رحمتی برای عالمیان است و اسلام دینی رحمانی و تمدّن و قانونی ارزشمند برای انسانهاست. وی گفت: واقعه‌ی جنگ دفاعی احد که آیه‌ی ۱۵۹ سوره‌ی آل عمران آن را بیان کرده، با خطای استراتژیک تعدادی از مسلمانان منجر به شکست و شهادت ۷۰نفر مسلمان شد؛ به دلیل نرمی و رحمت و خردمندی، پیامبر عفو و طلب بخشش و ‌مشارکت در رایزنی منجر می‌شود. مقایسه‌ی عملکرد پیامبر در خشن‌ترین شرایط جنگ با فرماندهان ارتشهای دنیا، تفاوت چشم‌گیری را نشان می‌دهد. 

وی با اشاره آیه‌ی ۲۹ سوره‌ی فتح که به صلح حدیبیه که به دنبال آن فتح مبین(فتح مکّه) می‌آید اشارت دارد گفت: ببینید چقدر گذشت و ایثار و بخشش در رفتار پیامبر(صلّی‌الله علیه وسلّم) وجود دارد!

وی درباب رحمانیّت خداوند اظهار عقیده کرد و گفت: در ابتدای سوره‌های حوامیم که با کد «حم» شروع می‌شوند، مفهوم رحمت و حکمت موج می‌زند و در سوره‌هایی که با کد «الر» شروع می‌شوند، تنزیل کتاب خود بزرگ‌ترین رحمت خداوند برای انسانهاست. 

وی افزود: رحمانیّت خداوند در سوره‌ی «الرّحمن» به تفصیل آمده است. سخن گفتن، قرآن، خلقت انسان و همه‌ی مخلوقات و یادی از همه‌ی انعام زمینی آسمانی و دریایی و... در آن آمده است. 

این کارشناس امور دینی در پایان گفت: خصوصیات عباد الرّحمن که از آیه‌ی ۶۳ به بعد سوره‌ی فرقان آمده نماد عدم خشونت و تأکید بر اخلاق است آن‌جا که می‌فرماید: «بندگان خدای رحمان کسانی‌اند که روی زمین فروتنانه راه می‌روند، و چون نادانان ایشان را مخاطب سازند، سلیمانه پاسخ دهند و کسانی که برای پروردگارشان به سجده و قیام شب زنده‌داری کنند و کسانی که گویند پروردگارا از ما عذاب جهنم را بگردان، چرا که عذاب آن سخت و سنگین است‌ آن بد جایگاه و منزلگاهی است‌ و کسانی که چون انفاق کنند، اسراف نمی‌کنند و بخل نمی‌ورزند و در میان این دو اعتدالی هست‌ و کسانی که در جنب خداوند خدای دیگری را نمی‌پرستند و هیچ نفسی را که خداوند کشتنش را حرام داشته، جز به حق نمی‌کشند، و زنا نمی‌کنند، و هر کس چنین کند عقوبت گناه را خواهد دید و نیز کسانی که در مجلس باطل حضور نیابند و چون بر امری لغو بگذرند کریمانه بگذرند و کسانی که چون آیات پروردگارشان را فرایادشان دهند، هنگام شنیدن آن ناشنواوار و نابیناوار به سجده درنیایند و کسانی که گویند پروردگارا به ما از همسرانمان و زاد و رودمان مایه روشنی چشم ببخش، و ما را پیشوای پرهیزگاران قرار ده‌ اینانند که غرفه‌های بهشتی را به خاطر صبری که در شداید ورزیده‌اند، نصیب می‌برند، و در آنجا با تحیت و سلام روبه‌رو می‌شوند جاودانه در آنند، چه نیکو جایگاه و منزلگاهی است‌.»

دکتر نصرالله معینی مدرّس دانشگاه و فعّال مدنی در باب خشونت، چرایی و راهکارهای پیشگیری از خشونت با تأکید بر رسانه سخن گفت. وی در ابتدا به تعریف، اشکال و پیامدهای خشونت پرداخت. سپس بیان نمود که در بیان چرایی خشونت ۲ دیدگاه وجود دارد؛

عدّه‌ای معتقد به ذاتی و غریزی بودن خشم و خشونت هستند و در مقابل عدّه‌ای دیگر معتقدند که این مفاهیم اکتسابی هستند و هر کدام برای اثبات ادعایشان پژوهش‌هایی را انجام دادند. مشکلی که دیدگاه فطری‌نگر دارد این است که راه را بر پژوهش و درمان می‌بندد.

وی در ادامه به نظریات یادگیری اجتماعی بندورا، نظریّه‌ی انتقال چند نسلی بوئن و نظریّه‌ی منابع ویلیام گود اشاره نمود.

وی درباره‌ی روش‌های کنترل خشم و خشونت راهکارهای زیر را ارائه نمود: 

١- آرام‌بخش‌های جسمی مثل ورزش‌های هوازی و آرام‌بخشی جاکوبسون

۲- آرام‌بخش‌های ذهنی مثل گفت‌وگو و خودآموزی، تغییر واژه‌ها، تغییر وضعیت بدنی، توقّف در بروز احساسات، تخلیه‌ی هیجانات و تغییر نگرش‌ها.

۳. آموزش مهارت‌های زندگی از جمله فراگیری مهارت‌های ارتباطی(سبکهای سالم ارتباطی) و تقویت آن‌ها.

در ادامه، دکتر معینی به نقش خانواده، مدرسه و دولت اشاره نمود. الگو بودن خانواده، پرهیز از رفتارهای توهین‌آمیز، آموزش ارزش‌های اخلاقی مانند بخشش، گذشت، فداکاری و صلح و ... کاهش خشونت را به دنبال دارند. مدارس هم با تقویت تعلق به مدرسه مانند عضویت در کانونهای مختلف اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و... می‌توانند مؤثّر واقع شوند. 

این فعّال مدنی در باب مسؤولیت دولت در کاهش خشونت گفت: دولت‌ها هم با استفاده‌ی بهینه از رسانه و کارآمد کردن روش‌های بازدارندگی و توزیع عادلانه‌ی ثروت و قدرت و ایجاد عدالت اجتماعی می‌توانند نقش بسیار مؤثّری را در کاهش خشونت در جامعه ایفا نمایند.

داوودی «فرماندار ایرانشهر» در همایش رسانه وخشونت گفت: «تمام جوامع به نوعی با پدیده‌های نوظهوری مثل فضای مجازی و رسانه درگیر هستند و نیاز هست به نحو مطلوب با آن برخورد کرد.» وی گفت: رسانه هم ارباب دارد هم اصحاب که گاهی ارباب رسانه، جهت‌دهنده و اثرگذار بر اصحاب رسانه هستند. 

وی افزود: «بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته برای رسانه، پروتکلهایی دارند که به خوبی آنرا رعایت می‌کنند؛ امّا در جوامع توسعه‌نیافته هیچ محدودیّتی برای استفاده از رسانه وجود ندارد و ترویج خشونت، فساد و معضلات اجتماعی در جامعه از پیامدهای آن است.»

داوودی افزود: اینگونه همایش‌ها می‌تواند در روشن شدن ابعاد مسأله مؤثّر باشد و البتّه باید بیش از دولتی‌ها به مردم و فعّالان مدنی در این زمینه دل بست چون ما دولتی‌ها کمتر می‌توانیم مؤثّر باشیم. 

در پایان وی درباره‌ی استفاده از گوشی همراه گفت: «امروزه گوشی همراه توانسته با برنامه‌های متفاوت و اپلیکیشنهای مختلف حوزه‌ی رسانه را تسخیر کند. وی در پایان ابراز عقیده کرد که این جامعه مدنی است باید این پدیده‌ها را مدیریت کند و اثرات مخرّب آن را خنثی کند. آموزش، همایش‌ها، خانواده‌ها و علما می‌توانند راهکار و ابزار مهمّی در استفاده‌ی بهینه از رسانه‌ها باشند.»

دکتر امینی فرد نماینده‌ی مردم ایرانشهر در مجلس آخرین سخنران همایش رسانه و خشونت بود که ضمن تشکر از استقبال اقشار مختلف مردم از علما فضلا و متفکّران، برگزاری چنین همایش‌هایی را در شهرستان ایرانشهر مثبت دانست. وی از ایرانشهر به عنوان شهر فرهنگی و مرکز فرهنگی بلوچستان یاد کرد که مانند گذشته، جریانساز باشد. 

وی در بخش دیگری از سخنان در خصوص رسانه، گفت: از دیرباز خشونت در تاریخ بشری وجود داشته ولی در زمانه‌ی ما با توجّه به اینکه رسانه طیّ سال‌های اخیر قدرت چشم‌گیری پیدا کرده و تأثیری که در ابعاد مختلف مثبت و منفی بر زندگی فردی و اجتماعی انسان دارد، دارای شمولیتی فراگیر شده است باید عوامل مختلف خشونت و نقش رسانه بصورتی جداگانه مورد واکاوی و آسیب‌شناسی قرار گیرند.

وی در ادامه افزود: لازم است مرزبندی ویژه‌ای بین دفاع مشروع و خشونت قائل شویم. با توجّه به اینکه، بارها متّهم شدیم که اندیشه‌های ما یک نمایی از خشونت را همراهی می‌کند؛ باید گفت: دفاع مشروع از خشونت متمایز است.

وی افزود: بر اساس اصول مصرّح در دین مبین اسلام از اِعمال خشونت ناروا نهی شده‌ایم. آیات قرآن کریم و احادیث مؤیّد همین موضوعند. ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که قرائتهای خشن و آلوده به خشونت شدید و عریان از دین مبین اسلام، چهره‌ی رحمانی و نورانی آنرا مورد هدف قرار داده است. دکتر امینی، مسؤولیت عالمان و متفکّران راستین را در مقابله با قرائتهای خشن و افراطی از اسلام خطیر خواند.

این نماینده‌ی مردم در مجلس در پایان از سنّت حسنه‌ی «گذشت» در مقابل «بیر» یا «بیل»(انتقام) که در فرهنگ بلوچی رواج داشته یاد کرد تا بتوان گفتمانی مبتنی بر عرف و عقلانیت در جامعه‌ای که در آن بسر می‌بریم پیاده کنیم. 

امام جمعه‌ی اهل سنّت ایرانشهر مولانا کریم زایی با تقبیح خشونت آنرا اخلاقی جاهلی دانست

مولانا کریم زایی در همایش رسانه و خشونت با اشاره به حدیثی، گفت: هرکس قوم خویش را بر ظلم حمایت کرد مانند شتری است که در چاه افتاده و این نگاه از منظر اسلام مذموم است.

امام جمعه‌ی اهل سنّت ایرانشهر درخصوص تواضع و فروتنی به آیه‌ی «وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحًا إِنَّ اللَّـهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ»﴿لقمان: ١٨﴾اشاره کرد و در ادامه افزود: «هر کس تواضع داشته باشد خداوند به وی عزّت، شرافت و حیات طیّبه نصیب می‌فرماید؛ پس نسبت به یکدیگر تواضع داشته باشیم. آدمی را آدمیت لازم است/ عود را گر بو نباشد هیزم است.»

وی با ذکر چند نمونه از اعمال خشونت‌بار نسبت به حیوانات و کیفر جهنّم و نیکی به حیوانات و رفتن فرد نیکوکار به بهشت، اعمال خشونت را نسبت به درختان و حیوانات نیز حرام دانست. 

وی در ادامه، درباب ظلم و تعدّی گفت: تبعیض، تحقیر و تضعیف هر سه ظلم است و علّت فساد فرعون نیز همین کارها بود. وی «تعصّب» و «عصبیت قومی» را محکوم کرد و گفت: بدترین گناهان، این است که قوم خود را بر ظلم و ستم علیه دیگری یاری دهید.

حاج آقا ابطحی «امام جمعه‌ی اهل تشیّع ایرانشهر» از رویکردهای متفاوت نسبت به فضای مجازی و رسانه(سرکوب صرف یا تسلیم محض) سخن گفت.

وی درباب اهمّیّت سواد رسانه گفت: «تسهیل پیام‌ها به راحتی در تمام دنیا فضایی هوشمند ایجاد کرده است. بهترین رویکرد، توانمندسازی است. باید رسانه مدیریت شده و از آن استفاده کرد؛ چون هم مفید است هم مضر به همین خاطر برای مصون ماندن از مضرّات این فضا، باید سواد رسانه یاد گرفت.» 

وی افزود: خشونت در فضای مجازی به راحتی می‌تواند بر رفتار و زندگی ما اثر بگذارد. شبکه‌های ماهواره‌ای و اجتماعی، خانواده، دین و اعتقادات و اخلاق ما را هدف قرار داده‌اند.

سرهنگ شیبانی رئیس پلیس فتا در شهرستان ایرانشهر در همایش خشونت و رسانه در سخنانی گفت: «شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسانهای شبکه‌ای به راحتی قابلیت دسترسی دارند.»

 وی افزود: هرچند این ابزارها محاسنی هم دارند اما مضرّات فراوانی دارند و قابلیت سوء استفاده را دارند. وی نسبت به اعتیاد کودکان و نوجوانان به اینترنت هشدار داد و افزود: یکی از چشمگیرترین آسیب‌های فضای مجازی، مبتلا شدن بچّه‌ها به بازی‌های رایانه‌ای و آنلاین است که حاوی توهین به مقدسات ما و مروّج خشونت نیز هستند. 

وی تأکید کرد: این بازی‌ها خشونت را در ذهن کودکان و جوانان نهادینه می‌کنند. ایشان پیشگیری را بهتر از درمان دانست و گفت: تربیت خانواده و آموزه‌های دینی ما، می‌توانند در کنترل اثرات این پدیده‌ها مفید باشند.

گفتنی است دبیر همایش «محمّد انور امیری» مسؤول هیأت اجرایی شهرستان ایرانشهر ضمن عرض خیر مقدم و معرّفی برنامه‌ها، در ذمّ خشونت و لزوم روی‌آوری به صلح و آشتی سخن گفت. وی با اشاره به سخنانی از «محمد پیامبر صلح و مهربانی» (صلّی الله علیه وسلّم) در این خصوص اظهار امیدواری کرد که ریشه‌ی خشونت خشکانده شود و تمام مسؤولان و افراد مؤثّر در جامعه را برای تحقّق این هدف مبارک مورد خطاب قرار داد.

این فعّال مدنی ابراز امیدواری کرد که با ترویج فرهنگ صلح و آشتی وبرای ریشه‌کن نمودن انواع خشونت ها، از طرق مختلف، همه با هم همکاری کنیم.

در بخشی از همایش استاد کزوری شاعر و محقّق بلوچ با زبان شیرین بلوچی درباب صلح و آشتی و فرهنگ بلوچ و خصال اخلاقی آنان مانند وفاداری، خشونت‌پرهیزی و جنگ گریزی سخن گفت. 

در پایان این همایش یک روزه، از تعدادی از صلح‌بانان و کسانی که به نوعی از ترویج خشونت جلوگیری و نماد صلح بودند، با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد و نماد صلح بلوط سردشت به گروه مشاعره اهدا شد.

امیری دبیر همایش از عوامل اجرایی اداره‌ی فرهنگ ارشاد اسلامی، شهرداری و روابط عمومی استان و اصحاب رسانه، عبدالحمید افرازه مدیر همایش، غلامرضا اخوان مجری میزگرد، عبدالجلیل رسولیزاده مجری صحنه و از مسؤولان تدارکات و تیم استقبال و رییس هیأت مدیره‌ی مجمع یاوران فرهنگ و اندیشه‌ی مکران و مدیر کانون سلمان فارسی تقدیر و تشکّر نمود.

همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
همایش «خشونت و رسانه» در ایرانشهر برگزار شد
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
٣٣ (مهمان)
1397/12/25

برادران عزیزم در بلوچستان، از خداوند متعال برایتان بهترین‌‌ها را آرزومند. خداوند توفیقتان را روز افزون کند. اینکه از کاک رئوف آذری آن قافلەسالار مهربانی دعوت کردەاید، کار بسیار بجایی است.

2
حسن (مهمان)
1397/12/25

سلام
روی سخنم به فرمایشات آقای میریان است آیا در اسلام خشونت مطلقا نفی شدە است؟ اگر پاسخ منفی است پس چرا آیات متعددی دربارە جهاد و قتال و خشونت با مخالفان و محارب وجود دارد؟ اقتلوهم حیث ثقفتموهم، وقاتلوهم حتی لاتکون فتنة وقاتلوا الذین یقاتلونکم و.... اشداء علی الکفار .... اعزة علی الکافرین و قس علی هذا