جشن مولود پیامبر مهربانی(ص) در هشجین استان اردبیل برگزار شد

جشن مولود پیامبر مهربانی(ص) در هشجین استان اردبیل برگزار شد

مراسم مولودخوانی شامگاه شنبه ١٨ آبان جاری مصادف با ١١ربیع‌الاوّل در مسجد جامع شیخ محمّد قریشی این شهر با حضور مشتاقان و محبّان شیعه و سنّی پیامبر رحمت برگزار شد.

بنا به گزارش اصلاحوب، در ابتدای مراسم افندی حاج حکمت‌الله رمضانی امام جمعه‌ی اهل سنّت هشجین به حاضران و میهمانان خوشامدگویی و ادای احترام کرد در ادامه‌ی برنامه ایّوب بخشی، «مسؤول هیأت اجرایی استان اردبیل» به ایراد سخنرانی پرداخت.

مسؤول هیأت اجرایی اذعان داشت که فلسفه‌ی ظهور انبیا در تمام عصرها این بود که حقوق و واجبات و مسؤولیتها به درستی در جامعه ادا شوند و باعث جنگ و خونریزی نشود و با این هدف وارد میدان شدند.

وی افزود: انبیا نقش اصلاح روابط در جامعه داشتند؛ همانطور که پیامبر اسلام وارد مدینه شدند نمایندگان اهل کتاب از جمله عبدالسلام منتظر رسالت پیامبر بودند. پیامبر از نقطه‌ی مشترک رسالت خود شروع کرد و با خطاب قرار دادن «ایُّها النّاس» توده‌های مردم نشانه گرفت و فرمود: «أَطْعِمِ الطَّعَامَ وَاَفْشِ السَّلامَ وَصِلِ الأَرْحَامَ وَصَلِّ بِاللَّيْلِ وَالنَّاسُ نِيَامٌ تَدْخُلِ الْجَنَّةَ بِسَلامٍ.»

وی گفت: اوّلین منشور شفّافی که در مدینه رونمایی شد همین پیام بود که با اقامه ی نماز ارتباط خود را خدا و با پرداخت طعام (زکات) ارتباط خود را مردم قطع نکنید تا به سلامت وارد بهشت شوید و با ترویج سلام بین خود تعهّد خود را به همنوعان نشان دهید. این سلام، سلام سیاسی نیست تعهّدی عمیق است چه در حضور و چه در خفا اموال و ناموس مردم در امان خواهد بود و هر خیر و برکت و علمی را برای خود می‌خواهم برای مردمان هم می‌خواهم. 

وی ادامه داد: در جنگ بدر حضرت سعد بن ابی وقاص در تقسیم غنائم به پیامبر عرض کردند:  یا رسول خدا رزمندگانی که جانانه نبرد کردند نسبت به فقرا آیا باید برابر سهم دریافت کنند؟

فرمود: سعد! آیا موفقیت و پیروزی و روزی شما مگر در فقر است؟ و خداوند به خاطر همین فقرا و دعایشان شما را پیروز کرده و نبایستی شکاف طبقاتی بین شما و فقرا ایجاد شود که فساد به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه افزود: وقتی پیامبر از خانه خارج می‌شد این‌چنین دعا می‌کرد: «اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ أَنْ أَضِلَّ أَوْ أُضَلَّ ، أَوْ أَزِلَّ أَوْ أُزَلَّ ، أَوْ أَنْ أَظْلِمَ أَوْ أَنْ أُظْلَمَ ، أَوْ أَنْ أَجْهَلَ أَوْ أَنْ يُجْهَلَ عَلَيَّ»

خداوندا به تو پناه می‌برم از این‌که گمراه شوم و یا کسی را گمراه کنم خود هدایت شوم و دیگران را هم هدایت کنم و اینکه دیگران ذلیل کنم و یا خود ذلیل شوم.

وی ادامه داد: چه زمانی انسان پست و ذلیل می‌شود؟ ترس و طمع انسان را حقیر و گناه انسان را خوار می‌کند. وظیفه‌ی انبیا بیش از پیش مشخص می‌کند که حقوق و واجبات انسان چه هستند.

امام جمعه‌ی روستای کزج در اشاره به حدیثی از حضرت عایشه -رضی الله عنها- که حیوانی که قربانی کرده بود به پیامبر اعتراض می‌کند که فقط کتف آن برایمان باقی مانده است! فرمود: فقط کتف حیوان را داده‌ایم و گوشت آن موجود است و از آن ماست.

استاد بخشی افزود رسالت پبامبران انحصاری نبود و لکم دینکم ولی الدین بود برخلاف حکومتهای انحصاری و دیکتاتوری که پیامبران را تهدید به تبعید و خروج می‌کردند. در منطق انبیا هیچ اکراهی در پذیرش دین نبود و برای آن جنگ نمی‌کردند و در جنگ‌ها دستور تعقیب انتقام را نمی‌دادند هر چند تمامی جنگ‌های پیامبر دفاعی بود.

در ادامه‌ی مراسم مولودخوانی سنّتی و سفره چینی انجام شد و گروه تواشیح به اجرای برنامه پرداختند.

بدون امتیاز