مردم هوشیار باشند طب اسلامی نداریم

مشهد - ایرنا - در حالی که درمان های طب سنتی و مکمل از سوی مردم با اقبال بسیار رو به روست برخی افراد فرصت طلب و سودجو از این گرایش سوء استفاده کرده و با عناوینی مانند طب اسلامی، طب تصفیه و طب الائمه (ع) در این عرصه جولان می دهند.

به گزارش ایرنا، در تبلیغات گسترده درمانهای طب اسلامی در شبکه های مجازی از افراد مشهور حوزوی نیز نام برده می شود.
گرچه روشهای طب سنتی و مکمل که بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت 300 روش درمانی مانند حجامت، زالو درمانی، انرژی درمانی، هومیوپاتی، طب گیاهی و طب سوزنی را دربرمی گیرد مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، اما درمان های طب اسلامی مورد تایید این وزارتخانه نیست.
گرایش مردم به درمان های طب سنتی، داروهای غیر شیمیایی و گیاهی و مراجعه آنان به برخی ارائه دهندگان روش های درمانی غیرمجاز مانند طب اسلامی و دغدغه مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد به خاطر غیر علمی بودن برخی از این روش ها چالش مهم حوزه سلامت در استان خراسان رضوی است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی اصلی سلامت مردم طب اسلامی را به رسمیت نمی شناسد و درمان های طب اسلامی را غیر مجاز می داند.
دکتر محمد رضا دارابی با انتقاد از مداخله گران در حوزه پزشکی افزود: درمان هایی با عنوان طب اسلامی، طب الائمه (ع) و طب تصفیه، ریشه فقهی و روایی ندارند و سلامت مردم را تهدید می کنند.

* سوء استفاده از نگرشهای دینی مردم از طریق طب اسلامی
رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد نیز گفت: برخی مداخله گران در امور درمان با نام طب اسلامی از نگرش های دینی مردم سوء استفاده می کنند.
دکتر علی بیرجندی نژاد افزود: آموزه های افرادی که در قالب طب اسلامی فعالیت می کنند جایگاهی از نظر روایی و احادیث ندارد، آنها بدون اطلاع از آناتومی و فیزیولوژی بدن و به صورت غیرمجاز و غیرعلمی در امور پزشکی مداخله می کنند که برای سلامت جامعه مضر است.
وی اظهار داشت: این در حالی است که گروهی از پزشکان دانش آموخته دانشکده های طب سنتی به صورت مجاز و اصولی طبابت را انجام داده و خدمات شایانی در راستای طب مکمل و تسکین آلام بیماران ارائه می کنند.
معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی مشهد نیز گفت: سوء استفاده هایی از طب سنتی با استفاده از نام طب اسلامی در جامعه رواج یافته که تهدید سلامت مردم را در پی دارد.
دکتر اصغر حاتمی افزود: با اینکه طبابت در این مراکز غیر علمی و غیر اصولی است اما برخورد قاطع با این افراد صورت نمی گیرد.
وی اظهار داشت: مراکز غیر مجاز طب اسلامی و طب سنتی در مشهد که مهر و موم شده بودند پس از مدتی به دلایل نامعلوم فک پلمب و دایر شده اند.

* طب اسلامی سندیت ندارد
مدیر اجرایی سازمان نظام پزشکی مشهد هم گفت: طب ایرانی و طب مکمل سنتی پایه و مبنای علمی دارند اما طب اسلامی سندیت ندارد و افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند مداخله گر محسوب می شوند.
دکتر هادی بیژن نژاد افزود: طبق منابع علمی و فرمایشات آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی چیزی به نام طب اسلامی نداریم.
وی اظهار داشت: رسانه ها باید در این زمینه روشنگری کنند و مردم را نسبت به سودجویی افرادی که سلامت جامعه را تهدید می کنند، هوشیار کنند.

* آموزه ای طب اسلامی مورد تایید وزارت بهداشت نیست
مدیر طب سنتی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: وزارت بهداشت درمان های طب اسلامی را علمی نمی داند و آموزه هایی با عنوان طب الائمه و طب اسلامی مورد تایید این وزارتخانه نمی باشد.
دکتر سید جواد مجتبوی افزود: در طب اسلامی اغلب از داروهای گیاهی و دست ساز برای درمان بیماریها و امراض صعب العلاج مانند سرطان و ام.اس که از طب رایج نتیجه نگرفته اند، استفاده می شود.
وی با بیان اینکه فعالیتهای غیر قانونی در زمینه طب سنتی رو به افزایش است، اظهار داشت: این در حالی است که هرگونه فعالیت در زمینه خدمات درمانی با مجوز دانشگاه علوم پزشکی مشهد قابل انجام است.
وی گفت: پارسال هشت مرکز فاقد مجوز و مداخله گر در امور درمان به دنبال شکایت های مردمی با همکاری دادگستری خراسان رضوی پلمب شد که 2 مرکز از این تعداد متعلق به آیت الله تبریزیان و ستاری فک پلمب شده اند.
مجتبوی افزود: پرونده قضایی این افراد به دادگاه ویژه روحانیت ارجاع داده شده اما با گذشت حدود هشت ماه هنوز رای آنها صادر نشده است.
وی عطاریها را عمده مکانهای ارائه دهنده گیاهان دارویی دانست و اظهار داشت: افرادی که در عطاریها مشغول فعالیت هستند مجاز به ارائه خدمات تشخیصی، درمانی یا تحویل داروهای دست ساز نیستند و فقط مجاز به فروش گیاهان دارویی و عرقیات مورد تایید اتحادیه فروشندگان گیاهان دارویی می باشند.
مدیر طب سنتی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد از مردم خواست برای استفاده از خدمات طب سنتی و حفظ سلامت خود فقط به مراکز مجاز مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و پزشکان دارای تحصیلات تخصصی یا دوره دیده طب سنتی مراجعه کنند.
وی گفت: هم اکنون 12 پزشک متخصص طب سنتی و 40 پزشک عمومی آموزش دیده در این حوزه در مشهد مورد تایید این دانشگاه هستند.

* در فقه چیزی به نام طب اسلامی نداریم
معاون دادستان انقلاب مرکز خراسان رضوی نیز گفت: در قانون مجازات اسلامی و نظر علمای دینی به صراحت بیان شده است که در فقه چیزی به نام طب اسلامی نداریم.
محمد بخشی محبی افزود: با تمام متخلفان مداخله گر در امر پزشکی برخورد قانونی خواهد شد و مردم باید نسبت به سوء استفاده فرصت طلبان هشیار باشند و برای دریافت درمان های طب سنتی به مراکز علمی و مجاز مراجعه کنند.
سرپرست دادسرای انقلاب مشهد هم به خبرنگار ایرنا گفت: علاقه و گرایش مردم به طب سنتی و داروهای غیر شیمیایی رو به افزایش است و عده ای از این گرایش مردم سوء استفاده کرده و به دنبال درآمدزایی هستند.
مهدی خدابخشی افزود: برخی بدون داشتن تخصص و مجوز لازم و بدون دانش کافی اقدام به تجویز داروهای گیاهی می کنند که مخاطرات بسیار برای سلامت جامعه در بر دارد.
وی اظهار داشت: دخالت در امور پزشکی جرم تلقی شده و رسیدگی به این جرایم در محاکم انقلاب اسلامی صورت می گیرد به طوریکه پرونده در دادسرا رسیدگی شده و کیفرخواست صادر می شود و توسط دادگاه منتهی به صدور حکم می شود.
سرپرست دادسرای انقلاب مشهد گفت: بسته به صلاحیت های فردی و شخصیتی نیز برخی پرونده ها در دادگاه ویژه روحانیت مورد بررسی قرار می گیرد.
وی در باره فک پلمب برخی مراکز طب اسلامی در مشهد نیز افزود: هیچ دستور فک پلمب از سوی دادسرای انقلاب برای بازگشایی این مراکز صادر نشده است.

بخش اخبار: 
اصلی