عوامل موفقیت در زندگی

عوامل موفقیت در زندگی

موفقیت هدف و آرمان همه‌ی مردم است؛ موفقیت شامل جوانب گوناگون زندگی می‌شود؛ مانند موفقیت در درس، در کار، در روابط فردی و اجتماعی، موفقیت در دنیا به صورت کلّی موفقیت برای رسیدن به عاقبت به خیر در آخرت. موفقیت از مهم‌ترین اهدافی است که به صبر و پشتکار نیاز دارد.

مهم‌ترین عوامل موفقیت در زندگی عبارتند از:

١- ایمان به خدا: انسان فطرتاً به خدا نیازمند است تا به قدرت او تکیه کند و به او ایمان و باور داشته باشد. بدون چنین فطرتی انسان در هاله‌ای از حیرت و سردرگمی باقی می‌ماند. ایمان به انسان آرامش خاطر می‌بخشد. از سوی دیگر سراسر هستی از جمله انسان ساخته‌ و پرداخته‌ی دست کردگار است. ایمان به خدا، گمان نیک و توکل بر او خیرات و برکات جهان را برای مؤمن به ارمغان می‌آورد و او را به عاقبت و سرانجام نیک در آخرت می‌رساند.

٢- داشتن اهداف مشخص: انسان موفق اهداف مشخصی دارد که به صورت کوتاه‌مدت یا درازمدت در صدد رسیدن به آن است. اهداف کوتاه مدت غالباً‌ اهداف کوچکی هستند که در مسیر رسیدن به هدف بزرگ‌تر قرار دارند. مثلاً‌ دریافت مدرک دکترا در رشته‌ی زبان انگلیسی اهداف و مراحل زیادی دارد که کم‌ترین آن مدرک لیسانس و سپس فوق لیسانس است. این اهداف نیز به مجموعه اهداف دیگری نیاز دارد مانند گذراندن امتحانات و آماده کردن گزارش و پایان‌نامه و غیره. به این ترتیب انسان در زندگی خود هدفی را مدنظر قرار می‌دهد و برای رسیدن به آن می‌کوشد. این هدف به او انگیزه‌ی پیشرفت و موفقیت می‌دهد.

٣- توسعه‌ی همیشگی مهارت‌ها: جهان ما در ابعاد گوناگون در حال توسعه و پیشرفت است؛ هر روز بر شمار و تنوع دستگاه‌ها و اختراعات مختلف افزوده می‌شود. به همین خاطر لازم است از این اختراعات آگاهی داشته باشد. به علاوه مهارت‌های خود را در ابعاد گوناگون توسعه دهد؛ مانند مهارت‌های ارتباطی و یادگیری زبان‌ها و غیره.

٤- خوش‌بینی و اعتماد به نفس: از مهم‌ترین عواملی که به موفقیت انسان کمک می‌کند اعتماد به نفس و خودباوری است. علاوه بر این خوش‌بینی نسبت به نتیجه‌ی مثبت هم در این زمینه نقش به سزایی دارد. اگر شکست بخورد باید از نو تلاش کند و تسلیم واقعیت نشود. باید برای تصحیح اشتباهات گذشته پشتکار به خرج دهد تا بار دیگر دچار شکست نشود.

٥- هم‌نشینی با افراد موفق: هم‌نشین خوب تأثیر بسزایی در بلندهمتی‌ و آرمان‌گرایی انسان دارد. هم‌نشینی با افراد ناکام بیش از پیش باعث شکست و ناامیدی انسان می‌شود این در حالی است که افراد موفق، امید و انگیزه را در دل انسان زنده می‌کنند و به او اعتماد به نفس می‌بخشند.

٦- کمک به دیگران: کمک به دیگران باعث آرامش و رضایت قلبی و روحی می‌شود؛ همت انسان را بالا می‌برد و روحیه‌ی بخشش به خود و دیگران را در او زیاد می‌کند در نتیجه بیشتر به کار و فعّالیّت‌ می‌پردازد. در چنین حالتی رضای خدا و مردم هم شامل حالش می‌شود و این یعنی موفقیت او در زندگی اجتماعی و معنوی.

٧- پرهیز از غرور: انسان در هر مرتبه‌ای که قرار گیرند باید فروتنی داشته باشد؛ وقتی خود را فریب می‌دهد و گمان می‌کند که به جایگاه بزرگی رسیده است نمی‌تواند در تولید و بخشش دوام داشته باشد؛ در نتیجه دیگران پیشرفت می‌کنند و به تولید و نوآوری دست می‌یازند در حالی که او هم‌چنان در جایش مانده است و رفته رفته به انسان شکست‌خورده‌ای تبدیل می‌شود.

بدون امتیاز