محکومیت جنایت اسرائیلی‌ها در نوار غزه/ صادق زیباکلام

رفتار اسرائیلی‌ها در مواجهه با تظاهرات و اعتراضات ساکنین نوارغزه در روز جمعه دهم فروردین‌ماه که منجر به کشته شدن 16نفر و مجروح شدن صدها فلسطینی می‌شود با هیچ ملاک و معیار دمکراتیک بین‌المللی قابل توجیه نیست.

مقامات اسرائیلی تظاهرکنندگان فلسطینی را که در کنار مرز، تظاهرات می‌کردند به گلوله می‌بندند. اسرائیلی‌ها در دفاع از عملکردشان، مسئولیت تیراندازی را بر گردن حماس می‌اندازند و ادعا می‌کنند که نیروهای وابسته به حماس قصد داشته اند از تجمع فلسطینی‌ها در کنار مرز بهره‌برداری کرده و نیروهایشان را به داخل اسرائیل بفرستند. اما این پاسخ مقامات #اسرائیل عذر و بهانه‌ای بیش نیست چون بسیاری از کشته و مجروح‌شدگان زن و بچه هستند. نه تنها کشته شده‌ها مسلح نبوده‌اند بلکه در تمام ساعاتی که اعتراضات ادامه داشته حتی یک گلوله هم از داخل نوارغزه به سمت اسرائیلی‌ها شلیک نشده است.

توجیهات اسرائیلی‌ها در شلیک گلوله‌های جنگی به تظاهرکنندگان فلسطینی بیش ازآنکه شباهت به رفتار نظام‌های قانون‌گرا و دمکراتیک داشته باشد یادآور برخورد‌های رژیم‌های خودکامه جهان سومی با مردمانشان است.

کشتار روز جمعه صرف‌نظر از توجیهات و مدافعات تندرو‌ها در قبال کشتار مردم بی‌دفاع، یقینا اسباب سرافکندگی و شرمساری همه اسرائیلی‌های طرفدار آزادی و حقوق‌بشر خواهد شد. در عین حال این گونه برخوردها آب به آسیاب تندرو‌ها و خشونت‌طلبان فلسطینی خواهد ریخت و امکان توافق بر سر ایجاد راه‌حل نهایی که ایجاد دو کشور فلسطینی و اسرائیلی در کنار یکدیگر حسب فرمول اولیه مجمع عمومی سازمان ملل است را دشوارتر و پیچیده‌تر خواهد ساخت.

صادق زیباکلام
یازدهم فروردین ۱۳۹۷

بخش اخبار: 
اصلی