عبدالفتاح مورو: اختلافات ایران و عر‌ب‌ها سیاسی است نه مذهبی

عبدالفتاح مورو: اختلافات ایران و عر‌ب‌ها سیاسی است نه مذهبی

عبدالفتاح‌ مورو، اندیشمند برجسته‌ی مسلمان و معاون جنبش النهضه تونس، در همایشی که به منظور حل اختلافات سنّی‌ و شیعه با حضور جمعی از خردمندان طرفین در استامبول برگزار شد بیان داشت اختلافات ایران و عرب‌ها سیاسی است نه دینی و مذهبی.

به گزارش اصلاح‌وب به نقل از العربیة، مورو این سخنان را در همایشی که تحت عنوان «اندیشمند و مسیر زندگی» به مدت دو روز در سالن همایش‌های «وقف جوانان ترک» در شهر استامبول دایر بود، بیان کرد.

این اندیشمند مسلمان که اکنون در سِمت معاون رئیس مجلس نمایندگان تونس قرار دارد، تأکید کرد: «منطق حکم می‌کند که خردمندان سنّی‌ و شیعه تلاش کنند به جای جنگ و درگیری به سمت اصلاح امور و عادّی‌سازیِ روابط گام بردارند.»

وی با اشاره به این‌که‌ اختلافات دینی و دشمنی مذهبی پایانی ندارد افزود: «دو طرف می‌توانند دشمنی سیاسی را با تجدیدنظر‌ در مسائل ریشه‌کن کنند اما دشمنی دینی چنین نیست.»

وی تصریح کرد در وضعیت کنونی وقتی عرب‌ها از ترس ایران به اسرائیل روی می‌آورند همه چیز به نفع این رژیم تمام می‌شود.  

مورو در خصوص مشکلاتی که امروزه فراروی حرکات اسلامی قرار دارد اظهار داشت: «مشکل ما با مخالفان‌مان نیست بلکه مشکل در روابط فیمابین‌ ماست؛ همه‌ی ما به حکم مسلمان بودن در یک مسیر حرکت می‌کنیم و این مسیر همه‌ی ما را شامل می‌شود.»

وی ادامه داد: «مشکل اینجاست که ما در یک مسیر با یک فکر حرکت می‌کنیم و گمان می‌کنیم مشکلات ما تنها یک راه حل دارد. ما این راه حل را تقدیس می‌کنیم و کسانی را که با ما مخالف هستند دشمن می‌شماریم.»

اندیشمند تونسی افزود: «مسؤولانِ حرکت‌های اسلامی باید بدانند که هیچ‌گاه‌ از خطا معصوم نیستند و باید با هم‌فکری و هم‌زیستی دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کنند.»

وی با بیان این‌که حرکت‌های اسلامی باشگاه اندیشه نیستند تأکید کرد: «امروزه مشکل جریانات اسلامی این است که نمی‌توانند با قدرت فکر به مصاف فکر بروند و با همکاری و هم‌فکری به اهداف مشترک دست یابند.»

عبدالفتاح مورو در سال ١٩٤٨ در تونس به دنیا آمد. او وکیل، سیاست‌مدار‌ و یکی از بنیان‌گزاران حرکت اسلامی تونس است. او هم‌اکنون‌ نائب رئیس حزب النهضه است و از سال ٢٠١٤ تاکنون در سمت معاون اول مجلس نمایندگان تونس قرار دارد. مورو به داشتن سعه‌ی صدر و دیدگاه باز نسبت به دیگر جریانات اسلامی معروف است.

بدون امتیاز