نشست بانوان شیراز به آموزش مهارت فرزند پروری اختصاص یافت

نشست بانوان شیراز به آموزش مهارت فرزند پروری اختصاص یافت
نشست 30 بهمن ماه بانوان شیراز با حضور خانم سلامی دکترای روانشناسی به آموزش مهارت فرزند پروری و محوریت موضوع" سر باز زدن کودکان از خواسته‌های والدین" اختصاص یافت.
به گزارش خبرنگار صفحه زنان اصلاح وب دکتر سلامی در ابتدا از مادران خواست جملاتی که با آن درخواست خود را از فرزندانشان مطرح می‌کنند، بیان کنند و گفت: مادران و اطرافیان باید توجه داشته باشند بچه‌ها موجودات زنده‌ای هستند که قوه‌ی تفکر و انتخاب دارند.
وی سپس به دلایلی که باعث می‌شود حرف شنوی کودکان کم شود و راهکارهای  آن اشاره کرد از جمله: الگوی نامناسب بودن، استفاده از واژه‌ها و زمان نامناسب، و...
وی با اشاره به مهمترین دلیل سرباز زدن کودکان از توصیه‌ها گفت: گاهی والدین الگوی خوبی نبوده‌اند. ما بایستی شنونده‌ی خوبی برای بچه‌هایمان باشیم، والدین و معلمان الگو‌ها را به بچه‌ها آموزش می‌دهند و نباید از رفتارهایشان به سادگی بگذرند.
خانم سلامی گفت: ما والدین باید توجه داشته باشیم برای شروع صحبت با فرزندانمان از واژه‌های مناسب بهره ببریم. 
به عنوان مثال والدین باید توجه داشته باشند از" اگر، تو، چرا" استفاده نکنند و هنگام تذکر حتما هم قد خود بچه‌ها( مثلا در مقابل او زانو بزنیم) باشیم و با حالتی مهربان به  چشمان او نگاه و هرگاه به شما نگاه کرد به آرامی با او صحبت کنیم و جملاتمان را با لطفا شروع کنیم.
وی افزود مهم است که به جیغ و داد متوسل نشویم.
زیاد صحبت نکنید. به کم گویی و گزیده گویی توجه داشته باشید، والدینی که زیاد دستور می‌دهند بچه‌ها هیچ‌گاه به حرف‌هایشان گوش نمی‌کنند. خیلی از حرف‌های ما با بچه‌ها ممکن است بوی تحقیر بدهد که بایستی اصلاح شوند.
وی با اشاره به اهمیت زمان و وقت صحبت کردن و امر و نهی کردن عنوان کرد: اگر کودک در حال انجام کاری مثل تلویزیون تماشا کردن است؛ ابتدا از او بپرسیم چه موقع کارت تموم می‌شود؟ و البته توجه داشته باشیم که در هر خانه‌ای برای روشن بودن تلویزیون باید برنامه‌ای وجود داشته باشد.
وی افزود: والدین توجه داشته باشند که رابطه‌ی حل نشده با فرزندتان نداشته باشند. مثلا اگر برای تماشای تلویزیون گریه می‌کند، به او بگویید" گریه کنی نمی‌توانی نگاه کنی - اما اگه گریه نکنی می‌توانیم با هم به بازی خوبی بکنیم". یا اگر با خواهر و برادرشان درحال دعوا هستن بگویید:" خودتان با هم به توافق برسید".
دکتر سلامی توصیه کرد که در مطالبه آنچه که در تربیت کودکان از آنان می‌خواهیم، حتما  نتیجه و پیامد کارهای بچه‌ها را برایشان مشخص کنیم.
بچه باید با پیامد کارشان روبه رو شوند و اگر گوش داد او را تشویق کنید. اما تشویق زیاد اشتباه است، بابت کارهای روتین بچه‌ها تشویق نکنید، نه تشویق و دفاع بی‌جا و نه ظلم کردن!
در کل تاکیدات و امر و نهی‌های والدین بایستی واضح - چشم در چشم و در یک جمله‌ی کوتاه و قاطعانه باشد.
در این نشست آموزشی 80 نفر از بانوان شهر شرکت داشتند.