محمود صادقی: به رسمیت شناختن مذاهب اسلامی در قانون اساسی، حق پیروان همه ادیان و مذاهب است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی، همه مذاهب و ادیان را به رسمیت شناخته است و دولت حق ندارد حقوق پیروان این مذاهب و ادیان را از آنها سلب کند.

به رسمیت شناختن مذاهب اسلامی در قانون اساسی، حق پیروان همه ادیان و مذاهب است
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، دکتر محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، جمعه شب در سومین همایش "محمد (ص) سفیر آشتی" که در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد، تأکید کرد: نگاه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای آموزه های قرآنی و یک نگاه انسانی به همه آحاد ملت است و تبعیض قومیتی و زبانی و نژادی را نفی می کند.

وی افزود: نگاه قانون اساسی به همه ادیان و مذاهب اسلامی نیز از همین منظر است و آنان را از دیگر مردم جامعه جدا نمی داند.

صادقی خاطر نشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران، در هر منطقه که یک مذهب اکثریت داشته باشد، مقررات نیز بر اساس همان مذهب اجرا می شود و دادگاه های آن منطقه نیز موظفند که احکام را بر اساس آن مذهب صادر کنند.

نماینده مردم تهران افزود: قانون اساسی از این هم فراتر رفته و در اصل چهاردهم تأکید کرده است که "دولت ایران و مسلمانان موظفند نسبت به افراد غیر مسلمان، با اخلاق حسنه و قسط و عدل رفتار کرده و حقوق انسانی آنها را رعایت کنند."

وی در ادامه تأکید کرد: بنابراین اصل همزیستی مسالمت آمیز بر پایه مفاهیم قرآنی، در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده و این یک امتیاز برای پیروان ادیان و مذاهب اسلامی نیست، بلکه یک حق برای آنها است و دولت حق ندارد حقوق آنها را نادیده بگیرد زیرا آنان شهروند جمهوری اسلامی به شمار می روند.

صادقی در پایان خاطرنشان کرد: این مسیری است که ما را به وحدت می رساند و ان شاء الله در پرتو تعالیم رسول اکرم (ص) بتوانیم نمونه کامل جامعه اسلامی را به اجرا درآوریم.

بخش اخبار: 
اصلی