ماموستا قادری: قریب ۵۰۰ مسجد اهل سنت استان کرمانشاه بیانگر مسلمان بودن مردم این دیار است

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس، حاج ماموستا قادری در مراسم افتتاح مسجد روستای کانی گوهرِ جوانرود؛ بر انتخاب روحانیون معتدل و آرام برای مساجد تأکید کردند و گفتند: امروزه به‌گونه‌ای شده که بعضی از روحانیون مسائل تندروی را در میان جوانان رواج می‌دهند و فکر جوانان را به‌سوی داعش و تندروی می‌کشانند؛ چنین امامان جماعتی خطرناک هستند.

به گزارش پاوه پرس وبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ روز چهارشنبه ۲۳/آبان/۹۷ مسجد محمد رسول‌الله (ص) روستای کانی گوهر حومۀ جوانرود که در جریان زلزله ۲۱ آبان ماه سال ۹۶ تخریب شده و به همت خیر گرامی جناب آقای منصور محمودی بازسازی شده بود، افتتاح گردید

در مراسم افتتاح این مسجد، حاج ماموستا ملا قادر قادری طی سخنانی به ۳ موضوع «۱-یادی از رسول‌الله (ص) به مناسبت ماه ربیع‌الاول ۲-گزارشی از اوضاع دنیا ۳-نقش مسجد در اسلام و در منطقۀ کردنشین» اشاره کردند.

ایشان در ابتدای سخنان خود ضمن تقدیر از اقدام شایستۀ جناب آقای منصور محمودی و تبریک ماه ربیع گفتند: به آقای محمودی که منزلی از منازل پروردگار را دوباره ساخته‌اند، تبریک می‌گویم و از خدای بزرگ می‌خواهم به ایشان و خانواده محترمشان جزای خیر عطا فرماید.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به نوشته یک غیرمسلمان در خصوص پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: در سال ۱۹۷۸ میلادی میشل اچ هارت مسیحی و جامعه‌شناس و مورخ مشهور انگلیسی کتابی نوشت و در آن ۱۰۰ شخصیت اثرگذار تاریخ را جمع‌آوری و نام حضرت محمدالمصطفی را در ابتدا و رأس تمامی اسامی آورد و در مقدمه کتاب خود نوشت هرچند جامعه مسیحیت ممکن است به این انتخاب اعتراض کنند، اما به نظر من محمد (ص) برترین و تأثیرگذارترین فرد تاریخ است زیرا هم‌زمان، هم دین‌داری و هم حکومت‌داری کرده است و هم اقتصاد، نظام و لشکر را در دست خود داشته و هم رهبر مذهبی مردم بوده است.

وی در ادامه افزودند: میشل اچ هارت معتقد بود پیامبر مسلمانان در گسترش آیین اسلام در مدت ۲۳ سال بیش از سایر پیامبران نقش داشته است و تنها در حجه الوداع برای انجام مناسک حج بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار نفر او را همراهی کرده‌اند و این می‌رساند که پیامبر مسلمانان بسیار تأثیرگذار بوده است

ایشان سپس و به مناسبت ماه ربیع این سه بیت شعر را خطاب به پیامبر اسلام قرائت کردند:

یا خــوا به خیــــــــــر بیت خیرت بو هیناین شــــــادی و ئـــــــــازادی و دینت بو هینــاین

ئه ی مایه ی ره حمه ت بو هه موو عاله م ئه ی تاجی ســــــــه ری حه زره تی ئاده م

سه لامی خـــــودا له گیـــــــــــانی تو بیت با گیــــانی ئیمـــــــه یــچ قوربـــــانی تو بیت

ماموستا قادری در بخش دوم سخنان خود از این عصر به نام عصر تفرقه نام بردند و گفتند: هر عصری اخلاق خاص خود را دارد؛ عصر ما عصر تفرقه بین مذاهب کلامی و فقهی است و به استناد مطالب کلامی ما همدیگر را تکفیر و به کشتن همدیگر فتوا و علیه یکدیگر جنگ می‌کنیم.

وی یادآور شدند: امروزه تکنولوژی مدرن، زندگی سنتی ما را مورد حمله و هجوم قرار داده و موبایل، ماهواره و فضاهای مجازی حریم‌ها را شکسته‌اند و علم جدید و مدرن تمام برنامه‌های سنتی ما را آرام‌آرام دارد مخدوش می‌کند و اگر هشیار نباشیم و نتوانیم گام‌به‌گام همراه علوم جدید حرکت کنیم بی‌شک مغلوب خواهیم شد.

ایشان سپس به افکار علمانی و سکولار که در جامعه امروزی و روستاها و شهرهای مناطق کردنشین دارد خود را نشان می‌دهد اشاره کردند و گفتند: در عصر ما افکار علمانی و سکولار ظهور کرده و در مراسمات خارج از مساجد ابتذال حرف اول را می‌زند و ما روحانیون به‌عنوان داعیان دین و آمران به معروف و ناهیان از منکر نمی‌توانیم چیزی بگوییم و اگر حرفی هم بزنیم علیه ما می‌تازند و نسبت به ما توهین روا می‌دارند.

امام جمعه پاوه گفتند: دشمنان دین می‌خواهند دانش و عقل را جایگزین رسالت کنند و می‌گویند ما حرف پیامبر شمارا نمی‌پذیریم و همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا علم و عقل را در جای رسالت رسول‌الله (ص) قرار دهند.

ایشان بابیان اینکه در قرن بیستم سه مدرسۀ اسلام، کمونیست و سرمایه‌داری وجود داشت، گفتند: با شکست کمونیست در شوروی، بلوک سرمایه‌داری غربی اعلام کردند خطر پرچم سرخ کمونیست به پایان رسید و آنچه امروز غرب و نظام سرمایه‌داری را تهدید می‌کند، پرچم سبز اسلام است و برای مقابله با اسلام، وحدت مسلمانان را نشانه و جریان ۱۱ سپتامبر را پیش کشیدند و به این بهانه جنگ‌های زیادی ازجمله جنگهای عراق، یمن، سوریه، افغانستان و لیبی را علیه مسلمانان شروع کردند.

وی به نفاق دشمنان دین اسلام نیز اشاره کردند و افزودند: امروز ایتالیای کافرِ مسیحی به برادر صلح در بین مسلمانان لیبی تبدیل شده؛ روسیۀ کمونیست می‌خواهد بین طالبان و دولت مرکزی افغانستان صلح برقرار کند و آمریکا که در رأس همه جنایتکاران قرار دارد می‌خواهد در بین حوثی‌های یمن و عربستان سعودی صلح ایجاد کند.

ماموستا قادری تصریح کردند: وضعیت ما به‌گونه‌ای است که امروز کافر برای ما دلسوزی می‌کند و در این میان تنها ایران است که روی پای خود ایستاده و تسلیم زورگویان تاریخ نشده است و همه می‌دانید چگونه ما را نیز محاصره کرده و دارند به ما ظلم می‌کنند.

ایشان وحدت، بصیرت و آگاهی را لازمۀ این مقطع زمانی دانستند و گفتند: پیامبر ما (ص) در ۱۴۴۰ سال پیش فرمودند: دشمنان اسلام لحظه‌ای در خاموش کردن نور دین غافل نمی‌شوند ولی متأسفانه اکنون دشمنان پشت ما را گرفته‌اند و منادی وحدت در بین مسلمانان شده‌اند؛ امیدوارم همه ما با حفظ وحدت و آگاهی، نقشه شوم دشمنان را در ایجاد شکاف بین وحدت مسلمانان خنثی کنیم، چرا که در غیر اینصورت ضربات سخت‌تری خواهیم خورد.

حاج ماموستا ملا قادر قادری بخش سوم سخنان خود را با شعری از ماموستا پیره میرد آغاز کردند و گفتند: ماموستا پیره میرد می‌گوید:

له ده ور ئه سحابان سه مزگه وت کران

ئــه وه ل له نگـــل دووه م له کرمـــان

سیهـــه م له خورمـــال پایتختی کوردان

ایشان گفتند: همان‌طور که ماموستا پیره میرد در شعر خود آورده است در زمان اصحاب سه مسجد در نگل، کرمان و خورمال عراق ساخته شده است اما بعد از دورۀ پیامبر اسلام (ص) خصوصاً در زمان خلفای راشدین مسجد پشت مسجد بنا شده است و امروز اهل سنت استان کرمانشاه قریب به ۵۰۰ مسجد دارند که این همه مسجد می‌رسانند این مردم مسلمان هستند.

امام‌جمعه پاوه به نام‌گذاری مسجد کانی گوهر به نام مسجد محمد رسول‌الله اشاره کردند و گفتند: وقتی‌که مسجد میدان نمک را کلنگ زنی کردیم نام آن را به کوری چشم کسانی که سوره فتح را آتش زدند مسجد فتح نهادیم؛ امروز هم نام این مسجد را در ماه ولادت رسول‌الله(ص)، محمد رسول‌الله(ص) می‌گذاریم و اعلام می‌کنیم ما امت محمد رسول‌الله (ص) هستیم و در دفاع از این دین کوتاه نخواهیم آمد و از مسیر خود عقب‌نشینی نمی‌کنیم.

ایشان بنای مسجد را دلیل بر ایمان و اسلام دانستند و ضمن تقدیر از خیرین مسجدساز، خاطرنشان کردند: بعد از پیامبر اسلام به‌جز مکه، مدینه، طایف و شهری در یمن همگی مردم شبه‌جزیره عربستان مرتد شدند؛ خلیفۀ اول مسلمانان حضرت ابوبکر صدیق (رض) خالد بن ولید را به میان قوم بنی حذیفه فرستاد تا آن‌ها را از ارتداد به اسلام دعوت کند؛ اما آن‌ها گفتند: ما اذان می‌گوییم و نماز می‌خوانیم و مسجد بنا می‌کنیم و این دلیل است که ما مرتد نیستیم.

وی در ادامه مساجد را فقط مکان ادای فریضۀ نماز ندانستند و گفتند: در طول تاریخ مساجد مکانی برای بحث و تدریس و پرورش بوده‌اند؛ و تمام دانشمندان ما در مناطق کردنشین همه در مساجد و در حجره‌های تاریک کنار مساجد با نان ملت کورد دین و علوم دینی را فراگرفته‌اند و ۱۴۰۰ سال است اجازه نداده‌اند مساجد دچار مشکل شوند و ان شاء الله در آینده همۀ ما پاسداران مسجد خواهیم بود.

ماموستا قادری سپس به زلزله ۲۱ آبان ماه سال ۹۶ در ۹ شهرستان استان کرمانشاه اشاره کردند و گفتند: یک سال پیش زلزله‌ای سهمگین رخ داد و ما بلافاصله راهی مناطق ازگله و سرپل شدیم و بر بسیار از جنازه‌ها نماز میت خواندیم. از آن روز به بعد تاکنون بیش از پنج هزار پس‌لرزه خصوصاً در تازه‌آباد ثلاث روی داده است؛ ما شریک غم آن مردم هستیم و از خدای بزرگ می‌خواهیم به لطف و کرمش آنان را از اضطراب و دلهره رهایی فرماید.

ایشان خاطرنشان کردند: بعد از زلزله اقدامات زیادی انجام شد و دولت و سایر ارگان‌ها در حد توان با مردم زلزله‌زده همکاری کرده‌اند؛ و ما هم به لطف و کرم پروردگار و پول خیرین منطقۀ اورامانات ۴ مسجد را در دره ژاله، امام عباس، میدان نمک و امروز هم در کانی گوهر، بنا و بازسازی کردیم.

امام جمعه پاوه ضمن تشکر مجدد از اقدام آقای منصور محمودی، این مسجد را یادگاری برای ایشان و خانواده‌شان و سربلندی برای روستای کانی گوهر دانستند و گفتند: از کاک منصور بسیار متشکریم؛ ایشان زمانی که ایران اسلامی و اورامانات نیاز داشتتند اسلحه به دست گرفت و ۳۰ سال از انقلاب اسلامی در لباس پاسداری دفاع کرد و بعد از بازنشستگی نیز با همتی والا مسجد ساخت.

ماموستا قادری در بخش پایانی سخنان خود در خصوص انتخاب امام جماعت برای مسجد، بر انتخاب روحانیون معتدل و آرام برای مساجد تأکید کردند و گفتند: امروزه به‌گونه‌ای شده که بعضی از روحانیون مسائل تندروی را در میان جوانان رواج می‌دهند و فکر جوانان را به‌سوی داعش و تندروی می‌کشانند؛ چنین امامان جماعتی خطرناک هستند. لذا شما امام جماعتی را انتخاب کنید که معتدل و آرام باشد و به فرزندان شما درس قرآن و آداب دینی را بیاموزد.

ایشان در پایان از ماموستا هادی رمضانی مسئول ادارۀ اوقاف اورامانات تشکر کردند و گفتند: ایشان در طول یک سال گذشته همواره همراه و یاور ما بوده‌اند لذا در کنار آقای محمودی از ایشان هم ممنون هستم.

گفتنی است درمراسم امروز آقایان حاج ماموستا سید جبار فرجی، حاج ماموستا ملااحمد فخری، ماموستا هادی رمضانی و حاج احمد محمدی معاون دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت کرمانشاه به ایراد سخن پرداختند و گروه های مولودی خوانی نیز برنامه های زیبایی اجرا کردند.

برنامه بعد از اقامه نماز ظهر و صرف نهار پایان یافت.

بخش اخبار: 
اصلی