برای ارجمندی از جنس مردم؛ ماموستا اکرم سابقی عالمی خدوم و سرمایه‌ای ارزشمند در شهرستان پاوه

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ شهرستان پاوه در دهه های قبل و بعد از انقلاب همواره کانون بحران های منطقه ای بوده است، شروع جنگ تحمیلی شدّت وحدّت مراتب را بیش از پیش فزونی بخشید، و این خطه را به عنوان یکی از کانون مناطق جنگی کشور مبدل نمود. گلوله باران توپ و خمپاره برای مردم عادی شده بود و گاه گاهی نیز غرش هواپیماهای بعثی آسایش و آرامش مردم را سلب نموده بود.

در گیر و دار جنگ تحمیلی و ۳۴ سال پیش، دانش آموزی خوش مشرب و خوش اخلاق از دبیرستان شهدای هشتم آبان پاوه فارغ التحصیل شد. وی که از خانواده نسبتاً مرفه جامعه بود، خیلی ها آرزو داشتند برای رهایی از ترکش گلوله های مخرب جای وی باشند و سودای رفتن به تهران را در سر می پروراندند، اما ایشان برخلاف بسیاری از همکلاسی هایش راهی روستا و شهرهای دور و نزدیک کشور گردید تا در حجره های تنگ و تاریک به تحصیل علوم دینی بپردازد. این تصمیم برای دوستانش تعجب آور بود، چراکه انتظار نداشتند جوانی مرفه بخواهد آرمان های زندگی اش را در طلبگی بجوید و زندگی سخت و پرمشقتی را در ادامه برگزیند.

بدیهی است در کسوت روحانی بودن آن هم در مناطق اهل سنت با مشکلات خاص خود همراه ست و همین نیز در ادامه سبب گردید تا تعداد کمی در این وادی گام بر دارند و به همین جهت نیز اهل طریق از محبوبیت و مقبولیت لازم در جامعه برخوردارند.

ماموستا ملا اکرم (فرخ) سابقی همیشه به ساده زیستن مشهور بود و هیچگاه نخواست با دیگران متفاوت باشد و همواره در کمال اخلاص و ساده زیستن زندگی را به سر می برند، این رویه همچنان در وجودش عجین گردید و به واسطه ی خلوص نیت محبوب مردم گردید و همگی به نیکی از این اسوه اخلاق یاد می کنند.

ماموستا اکرم با بهره ی هوشی مکفی و انگیزه ی والا با مسافرت به روستا و شهرهای مختلف و تلمذ در حضور اساتید فن به معنی واقعی طالب دانش بودند و برای رسیدن به هدف هر نوع سختی را به جان می خریدند.

در نهایت و در روزی مبارک آن هم در مسجد جامع پاوه با حضور علما و اقشار مختلف اجتماعی اورامانات پس از کسب اندوخته های علمی و فراگیری اصول و علوم معقول و منقول، گواهی افتاء و تدریس را در آیینی باشکوه همراه با ماموستا محمود ویسی از دست عالمان دیار دریافت نمودند و از آن سال تاکنون بعونت و توفیقات الهی و برکت شریعت حضرت محمد مصطفی(ص) با خلوص نیت در مساجد و محافل به رسالت محوله اهتمام وافر ورزیده اند.

یکی از ویژگی های منحصربفرد ماموستا ملا اکرم سابقی درک متقابل با نسل جوان است، اگرچه بیش از پنج دهه از عمر مبارک ایشان می گذرد، لکن با گام برداشتن در دنیای نوجوانان و جوانان تفاوت نسل ها را در هم نوردیده و درفضای روحی مخاطب ، مستمع کلام و پاسخگویی به شبهات متناسب با فراخور آگاهی طرف دیالوک است.

بحث های شیرین و جذاب وی در هر مجلسی مستمعین را به وجد آورده است، گیرایی کلام وکاربست تماثیل و… با دانش فراگیران همخوانی دارد این در شرایطی است گاهاً مشاهده می گردد، ارجمندی به دور از دانش روز در خصوص مسائل علمی به قضاوت نشسته واز آنجائیکه با اندوخته های قبلی مستمعین همخوانی نداشته نه تنها باور قلبی در مخاطب به وجود نمی آورد بلکه ذهنیت منفی نیز ایجاد می نماید.

بعضی ها هر نوع ورزش و بازی را ملعبه ای بیش ندانسته و گاهاً نیز به اشتباه به نکوهش نسل جوان در این راستا مبادرت نموده این در شرایطی است اگرچه جناب ماموستا ورزشکار نبوده ولیکن درهر مجلس ومحفل با علم به اینکه مخاطبین هوادار یکی از دو تیم محبوب پایتخت هستند با شوخی و یا با کری خوانی با تیم رقیب فضای انگیزشی ایجاد می کند و در ادامه به القای مفاهیم مورد نظر اهتمام می ورزد.

عالمان دینی همواره در نزد مردم جایگاهی ویژه داشته اند و مردم فی النفسه نیز با احترام و تکریم خاص با آنان برخورد نموده اند، اما هستند ارجمندانی به سبب وجود شخیصه هایی خاص و فعالیت های عام المنفعه خیریه ای از احترام وجایگاه بیشتری برخوردارند، اصالت مردمی و داشتن پایگاه اجتماعی بدون تردید منزلت بزرگی است که مشمول حال همگان نمی گردد، خوشبختانه جناب ماموستا یکی از آن علمایی است که به سبب حضور در بین مردم، برگزاری سخنرانی و ب کلاس های دینی در مساجد و فعالیت در قالب انجمن های خیریه از جمله مرکز نیکوکاری مهر ، هیئت امنای قبرستان پاوه … از چنین پایگاه و جایگاهی برخوردارند و این را می توان فیض الهی به حساب آورد تا سرمایه ای در اذهان عمومی مردم به نیکی از آن یاد شود.

کلاس های تفسیر قرآن کریم ماموستا اکرم سابقی در مساجد پاوه، بویژه در مساجد سابقی و تکیه خالصی برای جوانان و اقشار مختلف مردم از دیگر خدمات و توفیقاتی است که خداوند تبارک و تعالی نصیب این عالم وارسته کرده است و ایشان نیز با تسلط و شیوایی کلام و ذکر تماثیل و داستان هایی و بهره جستن از معنی آیات مختلف، سوره های مبارک قرآن کریم را برای علاقمندان تفسیر نموده است.

احاطه به مبحث در نزد مخاطب مقبولیت راوی را به همراه دارد و این در ادامه نیز منجر به فزونی محبوبیت در نزد مخاطب می گردد و این دوشخیصه به تنهایی کافی است تا جمعی کثیری را در پای بحث بنشاند، لکن آنچه در این میان نیز حائز اهمیت بوده آن است که عموم حاضرین در مجالس وعظ ایشان، عموماً از نسل جوان اند و حضور پررنگ این قشر را علاقه ی وافر به این عالم دینی می رساند.

گفتنی است چندی است به واسطه ی شعور والای اصحاب خرد و اندیشه آئین هایی در تکریم و بزرگداشت شخصیت های فرهنگی و هنری دیارمان برگزار می گردد و اگرچه این امر نیکویی و خود جای بسی تقدیر و تمجید دارد، لکن بسنده نمودن این مناسبت های تکریمی به دو طیف (شاعران و هنرمندان) به نوبه ی خود اجحافی درحق دیگر تاثیرگذاران اجتماعی خواهد بود، چه بهتر آن است دیگر شخصیت های تاثیرگذار دیارمان را نیز که سال های سال خدمات بدون چشم داشت آنها برای مردم مشهود بوده است در آیین هایی تکریم کنیم و زحماتشان را ارج نهیم.

در این راستا “پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس” حسب وظیفه و در جهت ارج نهادن به سرمایه های ارزشمند دیارمان، سیاهه ای در وصف این عالم وارسته به رشته ی تحریر در آورد، تا اذعان کنیم که سالها خدمات بدون مزد و منت و فعالیت اجتماعی ماموستا اکرم سابقی برای مردم این شهر مشهود بوده، خدماتی که شایسته تقدیر ویژه و ارج نهادن به مقام علمی این عالم مردمی بوده و می باشد.

علی ایحال در این روزها جناب ماموستا در کسالت به سر می برند، اگرچه با زبان الکن خویش قادر به دعاگویی برای این عزیز گرانمایه نیستیم، لکن از همه مخاطبین محترم درخواست می کنیم که با دعای خیر خویش، سلامتی را از خداوند متعال برای ماموستا و دیگر علماء و کسانی که در بستر بیماری هستند، آرزو نمایند. و من الله توفیق…

بخش اخبار: 
اصلی