نشست ارزیابی کارنامه جمهوری اسلامی ایران درباره حجاب، با حضور علی مطهری در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد

 نشست ارزیابی کارنامه جمهوری اسلامی ایران درباره حجاب، با حضور علی مطهری در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد

کارنامه جمهوری اسلامی درباره حجاب با هدف نقد و ‌بررسی سیاست‌گذاری‌ها و تأثیرات آن 13 دی‌ماه طی نشستی با حضور علی مطهری، منصور آذری و چندی از صاحب نظران این حوزه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات بررسی شد.
به گزارش خبر نگار صفحه زنان اصلاح وب این نشست با حضور علی مطهری؛ نایب‌رئیس مجلس به عنوان سخنران و منصور واعظی؛ عضو کمیته ترویج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، ابراهیم فیاض؛ جامعه‌شناس و استاد دانشگاه و آذر منصوری؛ فعال زنان، به عنوان کارشناسان حاضر در پنل‌ تخصصی نشست، کارنامه جمهوری اسلامی درباره حجاب با هدف نقد و ‌بررسی سیاست‌گذاری‌ها و تأثیرات آن پرداخته و ارزیابی شد.

در این نشست که تعدادی از بانوان جماعت دعوت و اصلاح نیز حضور داشتند؛ آقای مطهری حجاب را به پرده نشینی معنا نمود و تعبیر آن را در اسلام "پوشش و ستر" دانست و در این باره دو دیدگاه اسلام و غرب را در خصوص عفاف و حجاب عنوان کرد و گفت: از نظر اسلام مسائل مربوط به عفاف از مهم‌ترین مسائل است در حالی که دنیای غرب این گونه مسائل را مهم نمی‌دانند و آن را پیش پا افتاده  قلمداد می‌کنند. قرآن کریم در سوره‌ی نور درخصوص مسائل مربوط به عفاف، نگاه کردن مردان به زنان و برعکس، مجازات زنا، و امر پوشش اشاره شده است، که عملی نمودن این فرامین را بر خود فرض و واجب می دانیم.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بررسی تامین عفاف از راه ازدواج گفت: از نظر اسلام، هرگونه ارتباط جنسی باید در سیستم خانواده باشد و در محیط‌های بدون عفاف، عشق «لیلی و مجنون» ایجاد نمی‌شود. در سیستم غربی فرد با ازواج گویی از آزادی پیشین خود دور و ودچار محدودیت می‌شود در حالی که در سیستم اسلامی فرد به محض ازدواج کردن از محدودیت‌ها رها می‌شود. خانواده در اسلام بر اساس عواطف روحی برقرار می‌شود و در دنیای غرب به صورت شرکت تجاری است.
وی افزود: من نمی‌گویم که اگر حجاب در کشور کاملاً رعایت شود، آزار جنسی به وجود نخواهد آمد؛ حتی اگر حجاب صد در صدی هم باشد بازهم انسان های بیماری هستند که به آزار جنسی دیگران مشغول شوند اما اینکه زنان به شکل محرک در جامعه ظاهر شوند را همه می فهمیم و تشخیص می‌دهیم. برخی از زنانی که می‌گویند حجاب آزاد باشد به دنبال کارهای خود هستند و مردانی که می‌گویند حجاب نباشد و زنان آزاد باشند هم به دنبال کام جویی خود هستند.

 مطهری با بیان اینکه مرد در طبیعت خود به دنبال تصاحب جسم زن و زن در پی تصاحب قلب مرد است، گفت: بالاترین لذت برای یک زن این است که ببیند مردی را در دام خود گرفتار کرده و برای یک مرد بیشتر چشم چرانی و تصاحب جسم زن اهمیت دارد اما دسترسی به زن برای مردان نباید آسان نباشد. اگر در اروپا هم می بینید که زنان عریان یا نیمه عریان بیرون می آیند به دلیل تبلیغات است وگرنه در نیم قرن گذشته اینطور نبوده است.

نماینده مردم تهران در ادامه سخنان خود اشاعه برهنگی را نقشه صهیونیست‌ها خواند و افزود: از فلسفه‌های پوشش اسلامی، این است که آرامش روانی ایجاد می‌کند و سبب استواری اجتماع است و ارزش و احترام به زن با آن تامین می‌شود.