واکنش‌ها به برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان ادامه‌ دارد

واکنش‌ها به برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان ادامه‌ دارد

نتایج اوّلیّه‌ی شمارش آرای همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق، حاکی از پیشتازی قابل توجّه موافقان استقلال است و واکنش‌ها به‌ برگزاری آن همچنان ادامه‌ دارد.

به گزارش اصلاحوب به نقل از ایسنا، شبکه‌های خبری اقلیم، از پیشتازی قابل‌ توجّه حامیان جدایی بر اساس نتایج اوّلیّه‌ی همه‌پرسی اقلیم کردستان خبر داد.

تعداد شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی به سه میلیون و ۳۰۵ هزار و ۹۲۵ تن رسید. منابع خبری گزارش داده‌اند که مردم در کرکوک برای جشن به خیابان‌ها آمده‌اند. فرماندار کرکوک از مردم خواسته از تیراندازی هوایی برای شادمانی خودداری کنند تا از ایجاد هر گونه درگیری جلوگیری نمایند.

از سوی دیگر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نتایج رفراندوم را غیر قانونی دانسته است و به نیروهای امنیّتی تحت فرمان دولت مرکزی دستور آماده‌باش برای حفظ جان مردم را داده است.

در حالی که شمارش آرای همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق ادامه دارد، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برگزاری این همه‌پرسی را به شدّت محکوم کرده و آن را خیانت خوانده است.

او گفته که تلاش اقلیم کردستان برای استقلال، منطقه را به جنگ می‌کشاند و هشدار داده که اگر این تلاش‌ها ادامه یابد، ترکیه اقدامات تنبیهی در نظر خواهد گرفت.

اردوغان گفته که اگر ترکیه مرزهای خود را ببندد، کردها گرسنه خواهند ماند.

مقام‌های سیاسی کشورمان هم به انتقاد از برگزاری این همه‌پرسی ادامه داده‌اند. از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران از برگزاری آن اظهار تأسف و مقام‌های اقلیم کردستان را به ایجاد بحران جدید در منطقه متّهم کرده است.

امّا علی مطهّری، نایب رئیس مجلس گفته است: «پیش از این باید برای جلوگیری از برگزاری رفراندوم تلاش بیشتری صورت می‌گرفت، امّا اکنون که رفراندوم برگزار و رأی لازم را نیز کسب کرده، نباید حسّاسیّت نشان داد، چرا که موضوع قومی مطرح است و کردها از رفراندوم حمایت می‌کنند.»

علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل مقام معظّم رهبری گفته است که این همه‌پرسی باعث آشفتگی سیاسی در منطقه می‌شود و برگزاری آن را «آغاز سقوط سیاسی» مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان دانسته است.

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان با وجود مخالفت دولت عراق، کشورهای همسایه، آمریکا، اتّحادیّه‌ی اروپا و شورای امنیّت سازمان ملل در روز دوشنبه‌ 3 مهرماه برگزار شد.

نتایج رسمی همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان امروز سه شنبه اعلام خواهد شد.

بدون امتیاز