نشست ایمانی بانوان شهر شیراز 30 آذر ماه، با موضوع" هشدارهای خداوند " برگزار شد

نشست ایمانی بانوان شهر شیراز 30 آذر ماه، با موضوع" هشدارهای خداوند " برگزار شد

نشست ایمانی بانوان جماعت دعوت و اصلاح شهر شیراز با هدف بررسی موضوعاتی چون " هشدارهای خداوند"،" غفلت انسان‌ها و تاثیر ذکر در بهرمندی از الطاف پروردگار"؛ ۳۰ آذر ماه سال جاری برگزار شد.
به گزارش خبرنگار صفحه زنان اصلاح وب در این نشست خانم میترا رسولی به عنوان سخنران ذکر خداوند را مایه‌ی آرامش عنوان کرد و ذاکر را نیازمند صبر دانست.
وی صحبت خود را با ذکر آیه‌ای از سوره کهف اینگونه آغاز کرد:" واصبر نفسک مع الذین یدعون ربهم بالغدوة والعشی یریدون وجهه و لا تعد عیناک عنهم ترید زینة الحیوة الدنیا و لاتطع من اغفلنا قلبه عن ذکرنا واتبع هوئه و کان امره فرطا"
 ذکر خدا انسان را آرامش می بخشد اما از آنجاییکه حضور در مجالس ذکر با مشکلات و سختی‌ها همراه است؛ بنابراین برای کسب رضایت خدا و غافل نبودن از ذکر خدا صبر و شکیبایی لازم است. خداوند می‌فرماید: مبادا زینت‌های دنیا تو را از یاد خدا غافل کند و دنباله رو کسانی باشی که دل آنها را از یاد خویش غافل ساخته‌ایم و آنها از هوی و هوس خویش پیروی کرده‌اند و کارشان از حد گذشته است.
 پس انسان مومن در همنشینی هایش دقت کند چرا که هر مجلسی مکان مومن نیست و هر مجلسی دل ما را از یاد خدا و آرامش سیراب نمی‌کند.
سخنران جلسه با اشاره به اینکه هر انسانی کم و بیش در زندگی دچار غفلت می‌شود افزود: بعضی از انسان‌ها با تلنگری از خواب بیدار می‌شوند و بعضی‌ها ممکن است آن چنان در خواب غفلت فرو روند که تا قیامت هدایت نشوند. برخی از انسان‌ها به دنیا راضی شده‌اند غافل از اینکه دنیا وسیله است نه هدف خداوند می‌فرماید: بسیاری از جن و تنس را آماده کرده‌ایم که آتش دوزخ جایگاهشان باشد چون از نعمت‌هایی که در اختیارشان گذاشته‌ایم درست استفاده نکرده‌اند و همین امر آنان را در مرتبه‌ی چهارپایان و حتی پایین‌تر قرار داده است.
 خداوند می‌فرماید: دل‌هایی که در نمی‌یابند و چشم‌هایی که نمی‌بینند و گوش‌هایی که نمی‌شنوند همان نعمت‌های خداوندی است که درست استفاده نشده‌اند. در نتیجه کسانی که از یاد خدا غافل شوند خداوند شیطان‌هایی را قرین آنها می‌کند که آنها را بیشتر در غفلت فرو برد.
وی در ادامه افزود همانطوریکه که می‌دانیم خداوند به دنبال هر لغزشی و غفلتی ما را عقوبت و مجازات نمی‌کند و دلیل این موضوع رحمت خداوند نسبت به بندگانش است که در حدیث قدسی آمده است:" مهربانی من نسبت به بندگانم از مهربانی و محبت مادر نسبت به فرزندش بیشتر است". خداوند بعد از ارتکاب گناه به ما فرصت می‌دهد تا به سوی او بازگردیم و او توبه بندگانش را دوست دارد و بسیار به آن خوشحال می‌شود.
خانم رسولی کسانی که از خواب غفلت بیدار نمی شوند را با استناد به آیات ۳۶و ۳۷ سوره فاطر در خطر گرفتار شدن به عذاب جاودانه‌ی جهنم دانست و وضعیت آنان را در میان سختی‌ها با توجه به آیات قرآن توصیف کرد:" کسانی که از خواب غفلت بیدار نمی شوند؛ سرانجام سختی در انتظار دارند آنان نه می‌میرند که از عذاب خلاص شوند و نه از عذاب آنها کاسته می‌شود؛ آنان فریاد می‌زنند پروردگارا ما را از عذاب اینجا بیرون آور که اعمال شایسته انجام دهیم و جواب می‌گیرند آیا به اندازه‌ای به شما عمر ندادیم که متذکر شوید و آیا برایتان نذیر و پند دهنده نفرستادیم؟
 خانم رسولی انذار دهندگانی را که خداوند بسوی انسان‌ها فرستاده است تا آنها را از غفلت بیدار کند؛ نام برد و گفت:
1.    اولین نذیر پیامبر( صل الله علیه و سلم) هستند که خداوند با تعبیر رحمة للعالمین ایشان را معرفی می‌نمایند.
2.    قرآن که حقیقت زندگی دنیا و آخرت را بیان می‌کند و برنامه زندگی و راه رسیدن به سعادت اخروی است؛ از اینرو آشنایی با قرآن و فهم آن و عمل به آن لازمه زندگی هر مسلمان است.
3.    وفات علما و بزرگان دین که ممکن است باعث هشیارشدن خیلی‌ها از خواب غفلت و بازگشت به راه هدایت باشد.
4.    مصائب و مشکلاتی که در زندگی شخصی و یا اجتماعی هر شخصی پیش می‌آید و باعث می‌شود به خودمان بازگردیم و تجدید نظری در زندگیمان داشته باشیم.
5.    مرگ نزدیکان و دوستان که باعث می‌شود انسان به یاد مرگ خودش بیفتد و به این موضوع بیاندیشد که چقدر فرصت عمر اندک است و هر لحظه اجل در کمین!. در واقع حکمت تشییع جنازه نیز چیزی جز یاد مرگ و تهیه کردن توشه آخرت و توبه و تجدید ایمان نیست.
6.    پیری و کهولت سن هشدار دهنده‌ای که از درون انسان نشات می‌گیرد در کهنسالی دنیا کوچک می‌شود – آرزوها کوچک می‌شود و انسان بیشتر به یاد مرگ می‌افتد و به یاد خدا روی می‌آورد.
برخی از نذیرها مثل موارد ۳-۱ جمعی است و برای تعداد زیادی اتفاق می‌افتد و برخی هم مثل موارد ۵-۴ ممکن است بصورت خاص برای هر شخصی اتفاق بیفتد اما جای تاسف دارد که خیلی وقت‌ها انسان‌ها این پیام‌ها را که خداوند جهت تذکر و بیداری ما فرستاده است درک نمی‌کنند و از آن پیام‌ها که نعمت‌های مهم خداوند هستند؛ بی‌بهره‌اند.
وی در پایان توبه‌ی مالک بن دینار را برای حاضران عنوان کرد: مالک بن دینار شخصی بود که سال‌های زیادی از عمرش را تباه کرده و در غفلت و عصیان غرق شده بود تا اینکه شبی بعد ازخوشگذرانی شبانه‌اش در خواب دختر پنج ساله‌اش را که به تازگی از دنیا رفته بود می‌بیند؛ دختر که فاطمه نام داشت آیه‌ای از قرآن را بر پدرش می‌خواند" الم بان للذین امنوا ان تخشع قلوبهم لذکر الله: آیا وقت آن نرسیده است برای کسانی که ایمان آورده‌اند که دل‌هایشان به یاد خدا خاشع شود ". و این آیه و خواب چنان تاثیری بر ایشان می‌گذارد که زندگی‌اش متحول شده و فردی صالح و الگو برای دیگران از وی می‌سازد.

نشست ایمانی بانوان شهر شیراز 30 آذر ماه، با موضوع" هشدارهای خداوند " برگزار شد
نشست ایمانی بانوان شهر شیراز 30 آذر ماه، با موضوع" هشدارهای خداوند " برگزار شد