جلال طالبانی درگذشت

جلال طالبانی درگذشت

جلال طالبانی (جلال حسام‌الدین نورالله طالبانی) رهبر حزب اتّحادیّه‌ میهنی کردستان (یه‌کێتیی نیشتمانیی کوردستان) و رئیس جمهور سابق عراق، عصر امروز سه‌شنبه ١١ مهرماه ١٣٩٦ در سن ۸۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.

جلال طالبانی در ۱۲ نوامبر ۱۹۳۳ (۱۲ آبان ۱۳۱۲) در روستای کلکان در دامنه کوه کوسرت، در یک خانواده مذهبی پیروی طریقت قادریه به دنیا آمد. دوران کودکی خود را در همان روستا سپری کرده و پس از آن‌که‌ پدر وی به‌عنوان مرشد تکیه طالبانی در شهر کویسنجق برگزیده شد، خانواده وی به شهر نقل مکان کردند.

طالبانی تحصیل خود را در سال ۱۹۵۹ در دانشگاه قانون بغداد به اتمام رساند. وی سال‌ ۲۰۰۵ میلادی برای اوّلین‌ بار به عنوان‌ اوّلین‌ کورد رئیس جمهور عراق انتخاب شد.

طالبانی که شخصیّتی‌ کاریزماتیک در میان کردهای عراق و تقریباً تمامی کردها محسوب می‌شد، بیشتر عمر خود را به عنوان پیشمرگ در مبارزه با رژیم بعث عراق گذرانده و رهبری جنبش‌های مسلّحانه‌ مختلفی را علیه حکومت صدام‌ بر عهده داشت.

جلال طالبانی که از رهبران کردهای عراق محسوب می‌شد، از ۷ آوریل ۲۰۰۵ تا ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۴ رئیس جمهور عراق بود؛ گرچه در پی یک سکته مغزی شدید در سال ۲۰۱۲، عملاً‌ از همان سال از صحنه سیاسی عراق خارج شده بود و نهایتاً در پی آن عارضه امروز سوم اکتبر ۲۰۱۷ در آلمان درگذشت.

اصلاح‌وب، درگذشت آن مرحوم صلح‌طلب و آزادی‌خواه و فداکار در راه احقاق حقوق ملّت و میهنش را به خانواده و دوستدارانش و تمامی مردم کرد تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال برایش مغفرت و آرامش ابدی و برای خانواده‌ی ایشان صبر و اجر مسألت می‌نماید!

بدون امتیاز