عالم ربانی دکتر طه جابر علوانی درگذشت

عالم ربانی دکتر طه جابر علوانی درگذشت

رییس مجلس فقهی آمریکا، دکتر طه جابر علوانی امروز جمعه ١۴ اسفندماە درگذشت. 

بنا بە گزارش اصلاحوب به نقل از صفحەی رسمی دکتر جابر علوانی در فیسبوک، امروز جمعه ۴ مارچ ٢٠١۶ برابر با ١۴ اسفندماە ١٣٩۴ دکتر علوانی متولد ١٩٣۵ عراق، رییس مجلس فقهی آمریکا از سال ١٩٨٨، رییس دانشگاه علوم اسلامی و اجتماعی (SISS) در هیرندن ایالت ویرجینیای آمریکا، دار فانی را وداع گفت. 

وی دکتری اصول فقه ر از دانشکدهٔ الهیات و حقوق دانشگاه ازهر مصر در سال ١٩٧٣ دریافت نمود. سپس در فاصلەی سال‌های ١٩٧۵ تا ١٩٨۵ در دانشگاه محمد بن سعود در ریاض اصول فقه تدریس کرد. در سال ١٩٨١ در تأسیس مرکز جهانی اندیشهٔ اسلامی در آمریکا مشارکت نمود و عضو شورای بنیانگزاری رابطهٔ جهان اسلام در مکهٔ مکرمه و عضو مجمع فقهی فقه اسلامی جهانی در جده بود. وی در سال ١٩٨٣ به آمریکا مهاجرت کرد. علوانی تا لحظەی وفاتش ریاست دانشگاه قرطبه(Cordoba University) در آمریکا را به عهده داشت. وی همراه خانواده‌اش در قاهره می‌زیست. 

برخی از کتاب‌ها و پژوهش‌های علوانی عبارتنداز: اجتهاد و تقلید در اسلام، ادب اختلاف در اسلام، اصول فقه در اسلام: روش بحث و شناخت، إسلامی‌بودن معرفت درمیان دیروز و امروز، تکثرگرایی، حاکمیت قرآن، بحران فکری معاصر و روش‌های تغییر و.. 

پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح درگذشت این عالم وارع و فقیه و اصولی برجسته را به قاطبهٔ امت اسلامی تسلیت عرض نمودە و از خداوند رحمان، رحمت، مغفرت واسعه و علو درجات را برای روح آن عالم عامل خواستار است. إنا لله إنا إلیه راجعون

بدون امتیاز